Sľubné entreé v Hong Kongu

29.08.2016 / Tomáš Kolár
Ramy Ashour (vpravo) hral finále MS už v roku 2008 v Manchestri. (photo: SITA/AP Photo/Jon Super)

Ramy Ashour (vpravo) hral finále MS už v roku 2008 v Manchestri. / (photo: SITA/AP Photo/Jon Super)

Po tradičnej letnej odmlke, kedy mnohí squashisti uprednostňujú rekreačné hranie tenisu, sa tento dynamický šport opäť prihlásil o slovo. Prvou zastávkou najlepších squashistov sveta bol Hong Kong a pred turnajom rezonovali predovšetkým dve otázky: V akej forme sa vráti "Umelec" Ramy Ashour, ktorého neustále problémy so zraneniami by našli paralelu hádam len u Tomáša Rosického v drese londýnskeho Arsenalu a či Nicol David, ktorej hviezda v minulej sezóne pomaly ale isto postupne zhasínala, zvíťazí na jej obľúbenom turnaji aj po dvanástykrát v rade.

Prekvapenia v Hong Kongu

Okrem odpovedí na výkony týchto dvoch veľkých postáv svetového squashu však Hong Kong ponúkol veľa prekvapujúcich výsledkov. Sú veľkým prísľubom toho, že to u mužov nebude len o štvorici El Shorbagy, Gaultier, Matthew  a Ashour (ak je fit) a u žien budú okrem El Sherbini a Raneem El Welily znepríjemňovať život ostrieľaným harcovníčkam David a Laure Massaro, aj iné mená.

V mužskej časti pavúka sa veľké veci začali diať už v druhom kole. Svetová jednotka Mohamed El Shorbagy totiž nestačil na najvyššieho hráča širšej svetovej špičky, ktorý mimochodom odohral aj pár zápasov v slovenskej extralige, Austrálčana Camerona Pilleyho a podľahol mu 2:3 na sety. V podobnej päťsetovej dráme nestačil ani druhý hráč sveta a úradujúci majster sveta Gregory Gaultier Faresovi Dessoukimu. Ďalší z množstva egyptských talentov svojimi víťaznými loptami do nechytateľných "nickov" prinášal Francúza žijúceho v Prahe do zúfalstva.

Vo štvrťfinále už ale Dessouki nestačil na domáce prekvapenie Maxa Leeho, ktorý potvrdil výrazný herný progres z posledných rokov. Ďalším hráčom, ktorý od minulej sezóny výraznejšie zasahuje do bojov o najvyššie méty, je Austrálčan Ryan Cuskelly. Výbornú formu potvrdil aj teraz, pretože sa prebojoval až do semifinále, keď v osmičke najlepších porazil starého mazáka Jamesa Willstropa.

V semifinále už vystavil austrálskej nádeji stopku Egypťan Gawad. Spolu s navrátilcom Ashourom, ktorý poľahky zdolal Leeho 3:0, obstarali čisto egyptské finále. V ňom sa napokon presadil skúsenejší a po vynútených pauzách aj hladnejší po víťazstve Ashour, ktorý sa opäť dokázal na kurty vrátiť tak ako to dokáže asi len on - víťazstvom na celom turnaji.

Ani ženy podľa predpokladov

Prvé kolo ženského pavúka sa zaobišlo bez prekvapení, hoci Laura Massaro a Nicol David si postup do ďalšieho kola museli krvopotne vybojovať v päťsetových drámach. Malajzijská legenda sa potila aj v druhom kole, pretože postup mohla oslavovať opäť až po piatich setoch. Paradoxne s dovtedy najťažšou súperkou, niekoľkonásobnou majsterkou Európy Camille Serme mala vo štvrťfinále najmenej práce, zato druhá zástupkyňa tridsiatničiek Laura Massaro musela prijať prehru proti ešte stále iba osemnásťročnej juniorskej majsterke sveta Nouran Gohar. Ako inak, Egypťanke.

V semifinále narazila David práve na vychádzajúcu hviezdu svetového squashu a hoci sety boli mimoriadne tesné, v kľúčových momentoch sa presadila mimoriadne agresívna hra mladej Egypťanky, ktorá tak prerušila neuveriteľnú 58-zápasovú šnúru Nicol David v Hong Kongu bez prehry. Druhé semifinále zaobstarali svetová jednotka El Sherbini a Američanka Amanda Sobhy, ktorá je zatiaľ jediným výraznejším squashovým zjavom z USA. Zdá sa však, že o to priebojnejším a úspešnejším. Už v minulej sezóne poriadne hrýzla, ale v lete zhodila aj nejaké to kilečko naviac, čo jej výrazne zlepšilo pohyb a egyptskej úradujúcej majsterke svete toho veľa nedovolila.

Aj finále mala Američanka výborne rozohrané, keď prvý set vyhrala a v druhom premrhala tri setbally za stavu 10:7. V konečnom dôsledku sa to ukázalo ako rozhodujúca psychologická výhoda pre Nouran Gohar, ktorá tak mohla oslavovať veľký seniorský turnajový triumf.

Na začiatok sezóny sme teda boli svedkami mimoriadne zaujímavých zápolení v oboch kategóriách. Na základe jedného turnaja sa nedá úplne presne predvídať ako bude sezóna prebiehať. Napriek tomu sa dá predpokladať, že egyptská nadvláda bude u mužov ešte výraznejšia ako doteraz a ženy sú na najlepšej ceste v pokračovaní svojich mužských kolegov.

Tomáš Kolár

Tomáš Kolár

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár