Pondelkové tréneroviny - Keď už ani to derby...

29.08.2016 / Richard Hanzlik
Bežecký súboj v 144. derby. Tambe uniká Sekuličovi. (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Bežecký súboj v 144. derby. Tambe uniká Sekuličovi. / (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

144. najväčšie slovenské derby si na vlastné oči pozrelo niečo vyše 7 000 fanúšikov. Góly nikto nevidel, body sa delili ako názory na globálne otepľovanie a najhoršie na tom je, že fanúšikovia nikoho nezabili. V bulvári zavládla panika. Marika, čo dáme na titulku? Šak už si mala aj obrázky vybraté, aj textík po korektúre. Dokonca sa to aj trocha rýmovalo. No nič, zase tam pôjde Robo so psom.

Najväčšie derby by malo odzrkadľovať úroveň ligy. Ako kvalitou na ihrisku, tak návštevou v hľadisku. To naše však z roka na rok upadá a nebudem ďaleko od pravdy ak poviem, že najkvalitnejšie zápasy sezóny sa odohrávajú medzi Trenčínom a Žilinou. Samozrejme mám teraz na mysli iba dianie na ihrisku. Dva najslávnejšie kluby na  Slovensku totižto už dlhodobo nehrajú prvé husle a pozície prepustili iným koňom zo šachovnice. Vlastnou neschopnosťou robiť veci poriadne.

Posledné derby si navyše nechali ujsť fanúšikovia hostí, ktorí už zrazu nemajú lóve a z avizovaného mega výjazdu bola fraška. Škoda, pretože na všetko treba dvoch. Dôvody by mal asi Ivanov syn hľadať bližšie ako na Balkáne. Potom už ani nová hymna od Martina Jakubca nepomôže k tomu, aby sa fanúšikovia vrátili tam, kam patria.

Toto kolo ste si dúfam užili, pretože o týždeň ligu neuvidíme. Zahrá si repre, ak sa naši hráči medzi sebou na Instagrame nepohádajú tak, že bude musieť nastúpiť Jožo Kožlej s Marekom Ujlakym. Okrem remízy v derby sme videli aj majstrovskú formu Žiliny. Tá rozsekala Trenčín do formy julienne. Rovnako, len pár desiatok kilometrov vedľa si Ružomberok poradil s Michalovcami. Zlaté Moravce zobrali bod v Podbrezovej, Myjave stačil na Prešov gól a ešte hlboko v týždni sa zrodila nezabudnuteľná remíza medzi DAC a Senicou.

FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava 0:0, 7 637 divákov

Penalty sú lotéria, povedal si rozhodca Chmura a po Muchovom faule radšej udelil výhodu. Spartak by mal podať naňho sťažnosť, lebo k lopte sa dostal Halilovič, a to teda vôbec nie je výhoda. Ak si niekto v zápase podal na strelca prvého gólu, mal by som jeden tip. Inak bol k videniu celkom zaujímavý zápas so šancami na obidvoch stranách. Kým Jakubech chytal čo išlo okolo, jeho spoluhráči vpredu nevedeli dať gól ani obrancom na bránkovej čiare.

Pestré divadlo doplnila aj belasá perla Soumah, ktorý opäť dokázal, že dostupnosť liekov na upokojenie je momentálne na Slovensku veľkým problémom. Inak remíza zaslúžená, na obidvoch stranách totiž chýbala väčšia kvalita a hráč, ktorý dá hre rozum.

MŠK Žilina - AS Trenčín 4:0, 3 712 divákov

V prestupných zmluvách pri výmene Paura s Holúbekom bol aj tento hodový zápas v Žiline? Trenčín pricestoval s dobrým pocitom po víťazstve vo Viedni doslova na porážku. Rozdiel v nasadení a chcení bol vidno aj od Strečna. Navyše do toho tie neónové dresy a miestami to v obrane Trenčína vyzeralo, akoby letecké dni SIAF ani neboli v Sliači.

Majster sa síce snažil kontrovať, strieľal a hrozil, ale aj jemu postupom času dochádzalo, že toto nebude my sen. Aby ste doma poradili Žilinu, potrebujete v strede poľa Lawrenca s Rabiom, nie holandskú verziu Eda Sheerana. Ak to takto pôjde ďalej, zohratá Žilina si pôjde za titulom. Trenčín si musí zase chvíľu počkať, kým sa mužstvo zohrá.

MFK Ružomberok - MFK Zemplín Michalovce 4:0, 1 860 divákov

Všade sa píše a hovorí o Otubanjovi, ale pekne v kútiku už súperom naložil 5 gólov aj Mareš z Ružomberoka. Podieľal sa aj na rabovaní proti Michalovciam, ktoré boli v druhom polčase zrelé na vlhčené obrúsky s indulonou. V tom prvom sa ešte dokázali s tempom zápasu vyrovnať, ale cez polčas si domáci dali dole vesty so závažiami a začalo sa to sypať ako keď v Tatrách zakričíte Tyvole Milanéééé.

Inak v zápase sa zoči-voči stretli Sapara so Zošákom Zofčákom, lídri mužstva z najslávnejšej klubovej sezóny. To boli časy, kedy sa 10-litrová fľaša zaváraných uhoriek snažila dostať na finále pohára v sprievode lepeňáku.

ZP Šport Podbrezová - ViOn Zlaté Moravce 1:1, 1 654 divákov

Real Madrid remizoval na ihrisku Villarealu 1:1 a v nasledujúcej sezóne vyhral Ligu majstrov. Zlaté Moravce remizovali na ihrisku Podbrezovej tiež 1:1. Náhoda? Nemyslím si. Peter veľmi dobre pozná pohárovú matematiku. Podbrezovú tentokrát prekvapil takzvaným duálnym systémom. Keďže mužstvo ešte len buduje, nechal ho v prvom polčase hrať otrasne, aby v druhom polčase zľahka zaplo a všetkých šokovalo.

Domáci, dovtedy lídri tabuľky, si nevedeli s brániacim súperom rady a nepomohlo ani niekoľko desiatok rohových kopov a sedačiek. Je to naozaj iné, ak musíte hrať do plných. Zlepšený výkon ViOnu v druhom polčase sa naozaj udial, hostia dokonca vsietili pár minút pred koncom gól. Ale keďže ten Real remizoval, zavinili hostia penaltu, po ktorej sa body delili. Skúsenejšie mužstvo by si to už ževraj postrážilo. Náhoda? Nemyslím si.

Spartak Myjava - 1. FC Tatran Prešov 1:0, 1 593 divákov

Miki Radványi by bol s hrou spokojný, ak by bol konečník lepší. Preto hráči Myjavy absolvujú v týždni jedno urologické vyšetrenie v presvedčení, že toto bude kľúčom k pokojnejším zápasom. Inak by sa nemuseli strachovať o body a Stanley Varga hádať o to, či penalta mala, alebo nemala byť. Kto ale ruku nevidel, nech sa hlási na prokuratúre. Prešov mal viac náznakov ofenzívnej snahy, ako by sa možno dalo čakať, ale také propagačné strely by mohli skúšať aj do stredy. Ak vám ale dá gól hlavou záhradný trpaslík po rohovom kope, môžete hádzať vinu len sám na seba. Pokiaľ to teda nie je Messi, vtedy je všetko odpustené.

DAC Dunajská Streda - FK Senica 0:0, 1 313 divákov

Poslať na bránu 18 striel a nedať gól, to je ako forwardnúť celú výplatu na vymyslené číslo účtu. A tak pokračuje mizéria v žlto-modrom, ktorú si tentokrát vychutnal autobus zo Senice. Hostia prišli po bod, s ktorým aj veselo odišli. Útočníci si síce do lopty moc nekopli, zato Šulla si fajnovo zachytal. Domáca partička zaknihovala len druhý bod v sezóne. Ten predchádzajúci ukradla v prvom kole v Žiline. Kto by bol vtedy povedal, aká séria ich čaká. Ale pohoda chalani, ide repre pauza, teraz o vás skoro dva týždne nikto nezakopne.