Vysvedčenie našim olympionikom: Sedem výborných, nikto neprepadol

30.08.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
Čistý jednotkár Matej Tóth. (photo: SITA/Jakub Julény)

Čistý jednotkár Matej Tóth. / (photo: SITA/Jakub Julény)

Slováci vystavili reprezentantom olympijské vysvedčenie. Takmer 600 z vás, športových fanúšikov na Prvom neobjektívnom portáli sa zapojilo do známkovania členov olympijskej výpravy v Rio de Janeiro. Dnes, deň pred koncom prázdnin a na prahu nového školského roka, spolu vystavíme olympionikom vysvedčenie. 

Zhrnutie

Priemerná známka je Dobrá. Vyjadrená číselne, priemerom všetkých priemerov sa zastavila na 2,83. Troječka je známka, s ktorou sa domov hanbia prísť len čistí jednotkári. Taký výber sme do Ria neposielali. Dá sa teda povedať, že fanúšikovia na TakUrčitee boli s výkonmi Slovákov spokojní priemerne. Rozdelenie známok vyzerá na súhrnnom vysvedčení nasledovne: Sedem jednotiek, osem dvojok, dvadsať trojok a dvanásť štvoriek. Päťka? Ani jedna. Celkom prekvapivé. 

 

Nedostatočná

Nikto. Naozaj, nikomu ste nedali päťku, nikto neprepadol. Blízko bol jeden-jediný. Martin Tišťan, diskvalifikovaný chodec z pretekov na 20 kilometrov. Od Nedostatočnej ho delili tri desatiny. Nakoniec ste ale boli milosrdní. Hoci by si 23-ročný Martin celkom určite preteky rád zopakoval, samozrejme s lepším výsledkom, šancu bude mať najbližšie o štyri roky v Tokiu. 

Dostatočná

Skupinu, s ktorou ste boli najmenej spokojní, obsadili najmä atléti a plavci. Na príklade Danky Bartekovej je pekne vidieť, ako s hodnotením verejnosti mávajú očakávania. Keby na šestnástom mieste skončil hocikto z tucta štvorkárov, horšia ako dvojka by ho určite neminula. Danka je ale olympijská medailistka a aj v Riu si verila na lepšie, ako nefinálové umiestnenie. Ostatní, ktorí sa známkou ani výkonom z Brazílie chváliť nebudú, snáď nazbierali cenné skúsenosti. Keď už dali do toho srdiečko, len to dopadlo, ako to dopadlo. 

V každej skupine sú športovci zoradení od najhoršie oznámkovaného po toho, ktorého delili od lepšej známky len desatinky. 

47. Martin Tišťan (nedokončil, atletika) 
46. Tomáš Klobúčnik (42., plávanie) 
45. Eva Ódorová (1. kolo, stolný tenis)
44. Katarína Berešová (107., atletika)
43. Jozef Repčík (45., atletika) 
42. Martin Kučera (44., atletika) 
41. Boris Baláž (1. kolo, lukostreľba) 
40. Danka Barteková (16., streľba)  
39. Mária Gáliková (55., atletika) 
38. Mária Czaková (48., atletika) 
37. Andrej Martin, Igor Zelenay (1. kolo, tenis, štvorhra)
36. Iveta Putalová (45., atletika) 

Dobrá

Priemerná známka leží medzi Barborou Balážovou, stolnou tenistkou a Patrikom Tyborom, cyklistom na ceste. Patrik s priemerom 2,73 otvára lepšie známky, "nadpriemerných" je o čosi menej, ako priemerných (o sedem). Anna Karolína Schmiedlová je zas "mediánkou" výpravy. Dvadsaťtri reprezentantov ste oznámkovali lepšie, dvadsaťtri horšie, ako tenistku, ktorá postúpila do druhého kola. 

Najväčšou hviezdou medzi trojkármi podľa vášho hodnotenia je celkom určite Peter Sagan. Hoci v nie svojej disciplíne, nakoniec preteky ani nedokončil, hoci ho klasifikovali na 35. mieste. Nachádza sa tu veľa atlétov, kladivárka Martina Hrašnová napríklad celkom určite túžila byť v lepšej skupine. Ja by som zas dal lepšiu známku skokanským sestrám Velďákovým, neboli ďaleko od finále a spomedzi atletických kolegov skončili lepšie len jednotkári Lomnický s Tóthom. 

35. Barbora Mokošová (45., gymnastika) 
34. Martina Hrašnová (19., atletika) 
33. Erik Varga (21., streľba) 
32. Matúš Bubeník (35., atletika) 
31. Dana Velďáková (17., atletika) 
30. Jang Wang (2. kolo, stolný tenis)
29. Jana Velďáková (15., atletika) 
28. Katarína Listopadová (22., plávanie) 
27. Lucia Hrivnák-Klocová (28., atletika)
26. Anton Kučmin (32., atletika) 
25. Labáthová, Daabousová (22., synchronizované plávanie) 
24. Anna Karolína Schmiedlová (2. kolo, tenis) 
23. Marián Kovačócy (18., streľba) 
22. Dušan Majdán (26., atletika)  
21. Barbora Balážová (2. kolo, stolný tenis)
20. Patrik Tybor (45., cyklistika) 
19. Peter Sagan (35., horská cyklistika) 
18. Alexandra Longová (17., lukostreľba) 
17. Vincent Farkas (11., rýchlostná kanoistika, pre doping jedného pred ním nakoniec 10. miesto) 
16. Ondrej Kružel (10., vzpieranie)  

Chválitebná

Osmička dvojkárov je takmer celá postavená na vode. Viete, ako to myslím. Traja rýchlostní kanoisti, plavec a vodná slalomárka. K nim triatlonista Richard Varga, ktorého výkon bol v olympijskom závode priam heroický. Potešil aj Andrej Martin, žiadny slovenský tenista ešte do tretieho kola nepostúpil. Miloš Mečíř bol tenista ešte československý. Richard Nagy možno sám nebude veriť svojej známke, bol k sebe v komentároch k vlastným výkonom poriadne tvrdý. Možno aj to ste ocenili a posunuli ho tesne za top 10 reprezentantov v Riu. 

Týchto osem teda u fanúšikov zabodovalo takpovediac "s vyznmenaním". 

15. Martina Kohlová (10., rýchlostná kanoistika) 
14. Andrej Martin (3. kolo, tenis)
13. Vlček, Tarr (8., rýchlostná kanoistika) 
12. Peter Gelle (8., rýchlostná kanoistika) 
11. Richard Nagy (9., plávanie) 
10. Pavol Kopp (7., streľba)
9. Jana Dukátová (4., vodný slalom)  
8. Richard Varga (11., triatlon)  

Výborná

Trochu nespravodlivo chýba medzi jednotkármi Janka Dukátová. Aspoň vidieť, akí zhýčkaní sme úspechmi Eleny Kaliskej a divokých vodákov všeobecne. Štvrté miesto na OH už ani nestačí na jednotku od fanúšikov.

Takmer polovica zo siedmich premiantov sú vodní slalomári.  Okrem nich dvaja atléti, strelec a štvorkajak. Mená určite poznáte všetky. Prvé štyri miesta si zaslúžene podelili medailisti. Ani o víťazovi asi nebolo pochýb, spôsob, akým Matej Tóth vyhral chôdzu na 50 km je už dnes legendárny. Získal aj od vás najlepšie hodnotenie, 1,01 v priemere takmer 600 známok. 

Nedá sa mi ale nepristaviť pri dvoch z vás. Dali ste mu za jeho výkon päťku. Naozaj tomu nerozumiem, aj trollovanie by malo mať svoje hranice. Nič to ale platné nebolo, boli to jediné dve známky, ktoré neboli jednotkami. Škantárovci zaostali o tri stotinky, 

7. Jakub Grigar (5., vodný slalom) 
6. Marcel Lomnický (5., atletika) 
5. Juraj Tužinský (4., streľba) 
4. Matej Beňuš (2., vodný slalom) 
3. Štvorkajak (2., rýchlostná kanoistika) 
2. Škantárovci (1., vodný slalom) 
1. Matej Tóth (1., chôdza)  

Víťazi

Ako sme boli bývali sľúbili, traja z vás dostanú od nás športové knihy. Spravodlivá ruka Šťasteny sa usmiala na Luciu Makaiovú, Imricha Tarnoczyho a Palina Medveckého.

Ďakujeme všetkým a tešíme sa pri ďalšej súťaži na TakUrčitee. Dovi, dopo.  

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár