Cesta za Superbowlom sa začína

07.09.2016 / Vlado Kurek
Cameron Artis-Payne z Caroliny a jeho snaha v príprave na nový ročník.  (photo: AP SITA/Bob Leverone)

Cameron Artis-Payne z Caroliny a jeho snaha v príprave na nový ročník. / (photo: AP SITA/Bob Leverone)

Čakanie sa skončilo.  Vo štvrtok v noci odštartuje nová sezóna amerického futbalu, a to rovno reprízou posledného finále. Porazení finalisti Carolina Panthers prídu k svojmu premožiteľovi do Colorada vyskúšať či tentokrát dokážu osedlať divokých Žrebcov. Už len pár dní môže všetkých 32 mužstiev dúfať v parádnu sezónu, poďme si rýchlo povedať koho šance sú reálnejšie a koho nie.

Národná futbalová konferencia (NFC)

Posledné roky sa zdá, že NFC je silnejšia konferencia. Keď vidíte niekde rebríček TOP favoritov na titul, spravidla tam vidíte Seahawks, Packers, Panthers, Cardinals. Na druhú stranu, príde mi aj menej vyrovnaná, silná štvorka zatieňuje zvyšok. Navyše staré značky ako Saints, Cowboys, Giants, Eagles, 49ers sa dlhodobo trápia. Najviac to vidieť práve na NFC East, ktorá bola dlho považovaná za jednu z naj divízii s pretlakom výborných quarterbeckov, no posledné dva roky je na smiech.

NFC WEST

Stálica konferencie a dlhodobo najsilnejšia divízia. Pred pár rokmi to bola dvojica 49ers a Seahawks, teraz sú to Seahawks a Cardinals. Sú to možno dva najkompaktnejšie týmy Národnej futbalovej konferencie, spoliehajúce na fantastickú obranu, kvalitný dobre vyvážený útok a repšektovaných trénerov. Navyše sú v divízii ostrosledovaný Rams, ktorý sa presťahovali do L.A. a ktorí vedia favoritom vždy podkúriť. Ak veterán Palmer vydrží, bolo by obrovským prekvapením ak by z tejto divíze nepostúpili dve mužstvá.

NFC NORTH

Divízia plná šialených turbulencií. Ešte pred pár dňami nik nepochyboval, že aj z tejto skupiny postúpia dve mužstvá. S Packers sa bude počítať kým bude Aaron Rodgers hádzať a Vikings vyzerali ako mužstvo, ktoré má konečne všetko čo potrebuje. Potom si však QB Bridgewater privodil strašné zranenie kolena, ktoré ho odstaví možno na roky (!) a Vikingovia vyzerali na odstrel. Lenže keď máte úplne nový štadión a starnúcu superhviezdu (AP), nemáte rok-dva na čakanie. Tak šéfovia Minnesoty za dva draftove picky získali od Eagles Sama Bradforda. Vybrakujú Vikingovia ligu? Od Medveďov a Levov to asi nečaká nik, iba ich najväčší fanúšikovia.

NFC EAST

Niečo mi hovorí, že táto divízia získa omnoho viac pozornosti, ako si ľudia myslia. Tony Romo je (opäť) zranený, a priestor za centrom získa senzácia preseason Dak Prescot. Mám pocit, že sa opakuje príbeh Bradyho, či Wilsona a ďalší skvelý QB bol objavený v neskorých kolách draftu. Už teraz ukazuje omnoho viac talentu ako dvojka draftu Wentz, ktorý čaká na príležitosť vo Philadelphii. Tá je evidentne vo veľkej prestavbe a s Dallasom budú súperiť Redskins a Giants. Môj tajný tip: Na úkor Vikings postúpia práve z Východu dve mužstvá do playoff.

NFC SOUTH

Divízia by mala byť jasnou záležitosťou Panthers, ktorým sa vrátil ich najlepší WR Kelvin Benjamin. Osobne som zvedavý, či naozaj, pretože obrovský kus práce odviedol ich QB Cam Newton. Dokáže zopakovať tak skvelý ročník? Nie som si istý a rovnako som si nie istý tým, že by sa Saints a Falcons mohli nejako dramaticky zlepšiť. Viac som zvedavý na Tampu Bay. Z otlkánka sa postupne mení na veľmi kvalitné mužstvo, ktoré má už takmer všetky potrebné dielce do skladačky.

Dopadne to takto?

Skúsim odhadnúť víťazov divízii a postupujúcich do playoff. Ak vsadíte a vyhráte, dajte vedieť :)

NFC WEST: Seattle Seahawks, Arizona Cardinals, San Francisco 49ers, L.A. Rams

NFC NORTH: Green Bay Packers, Minnesota Vikings, Detroit Lions, Chicago Bears

NFC EAST: New York Giants, Dallas Cowboys, Washington Redskins, Philadelphia Eagles

NFC SOUTH: Carolina Panthers, Tampa Bay Buccaneers, Atlanta Falcons, New Orleans Saints

Vlado Kurek

Vlado Kurek

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár