Pondelkové Tréneroviny - Náhodný futbalový štadión

12.09.2016 / Richard Hanzlik
Budúci štadión. (photo: SITA/Monika Zaťková)

Budúci štadión. / (photo: SITA/Monika Zaťková)

Konečne sa dohodli. Robo, Ivan a Ivo, ktorý už Tehelné pole bágrami srovnal si spolu klepli kladivkom na stavebný kameň. Národný futbalový štadión má byť hotový do konca roku 2018. K nemu aj Národné futbalové byty, alebo Národné futbalové kancelárie. Čaká sa, či sa do finálnej sumy nezmestí aj nejaký ten hotelík. Lebo vieme, že bez tej komerčnej časti sa u nás už veľké štadióny stavať nebudú. Je to trochu drahšie ako v iných krajinách, ale zato je to naše, tak čo? A my máme lóve, lebo predsedáme Európskej Únii. A kým začnú reči o tom, že to platia aj z našich daní, tak si spomeňte, ako sa z našich daní platia oplátky do kostolov, alebo byty v Bonaparte.

Dizajnovo to ale vyzerá ako obrovské vznášadlo, čo sa môže pri zlých výkonoch Slovanu, prípadne reprezentácie, veľmi hodiť. A ak sa raz náhodou na lavičku vráti Vlado, ani taxík si nebude musieť volať. Zväz dokonca uvažuje, že by na novom štadióne lietal aj na zápasy na ihriskách súperov, aby sme počas transferu mali čas potrénovať. Po lietajúcom aute nás bude svet poznať aj pre lietajúci štadión.

Do volieb a kolaudácie sa však ešte odohrajú desiatky ligových kôl. Dúfajme, že nie celých sezón, ako to u nás býva pri iných stavbách. Posledné ligové kolo sa nám prihlásilo po reprezentačnej pauze, ktorá na Slovensku spôsobila viac diskusie, ako by sme boli čakali. Hneváme sa na rozhodcov?

Trenčín ukázal, že po predaji Rabia si doňho môže kopnúť ešte viac tímov. Teraz napríklad trnavský Spartak, ktorý tri body stratil rovnako ako naša repre v posledných sekundách. Iný Spartak, ten z Myjavy, to na Slovan vie, vyhral uňho piatykrát v rade. Žilina dokazuje, že je jediným mužstvom, ktoré momentálne môže myslieť na titul a tri body z Michaloviec zapísala do tabuľky s prehľadom. Na krk jej šliape Podbrezová, ktorá brala body iba pár kilometrov východnejšie. Remízu videli diváci v Zlatých Moravciach, kde svoju super formu potvrdil DAC, ale aj v Senici, ktorá sa podelila s Ružomberkom.

AS Trenčín - FC Spartak Trnava 3:3, 3342 divákov

Trnavský jarmok si užili aj futbalisti Trnavy v Trenčíne. Kolotoče si tam robili navzájom. Hlavne obrany obidvoch mužstiev miestami vyzerali, akoby namiesto vody nasávali burčák a už chýbala iba moderátorská dvojica Dňa otvorených dverí v obrane. Ako inak si vysvetliť dva rovnaké góly na každej strane. Trenčínu stačili dva dobré centre na neobsadeného hráča v malom vápne, Trnave dva brejky po strane s prízemným centrom cez celé vápno. Igor Tóth by štúdiu elektronickú tužku zavaril.

Ak by sme privreli tri oči, zápas by vyzeral ako súboj Barcelony s Atléticom Madrid. Na jednej strane snaha mať loptu čo najviac na kopačke, na druhej snaha mať kopačku pred tým, ako sa lopta dotkne kopačky súpera a k tomu veľká energia. Ofenzívne napádanie Trnavy sa začínalo už pri Zamarovciach v hlavnej úlohe so Slobodom. Po ďalšej chybe obrany Trenčína presne trafil Schranz, ale Karhanovi zase nevyšla finta so stiahnutím Mikoviča a nasadením Hladíka. Toto už som raz videl. Remíza zaslúžená, takýchto zápasov by v lige malo byť viac.

ŠK Slovan Bratislava - Spartak Myjava 1:2, 847 divákov

Či už to je karma, alebo je za tým niečo viac, Myjava zase brala všetky tri body na Slovane. Toto by sa mohlo stať takou peknou ligovou tradíciou, aby si verných 800 fans aspoň k výplate prilepšilo. Dva góly z dvoch brejkov, pri ktorých vyzerala obrana Slovana, akoby vlastnými rukami a nohami betónovala základovú dosku nového štadióna, stačili Myjave na tri body. Ofenzíva belasých sa síce snažila, ale ozajstné šance by sa dali počítať na prstoch ruky drevorubača.

Ivan, Ivan, máš dva roky, aby si tento cirkus premenil na Slovan, inak na tom novom štadióne začnite hrávať žolíka s kamarátmi, a potom ho na oplátku požičaj Interu.

MFK Zemplín Michalovce - MŠK Žilina 0:2, 2685 divákov

Svietiace dresy akoby symbolizovali formu Žiliny, ktorá sama musí cítiť, že ak tento rok nezoberie titul, bude to sklamanie. O Michalovciach sa hovorí ako o horúcej pôde, čo ale Štátny geologický ústav Dionýza Štúra ešte nepotvrdil. Prvá domáca prehra prišla až teraz a nutno povedať, že zaslúžene. Aj keď Guľa považoval výkon domácich za sympatický. To je vlastne vždy, ak vás súper neporazí.

Prvý polčas dokázali domáci držať krok, v tom druhom už len moč a hostia dotancovali k trom bodom ako Janči Tribula k novej rifľovej bunde, ktorá perfektne ladí s obtiahnutými nohavicami.. Ofenzívna ľahkosť Guľovho mužstva naháňa strach a pri niektorých akciách to vyzerá ako FIFA naživo.

1.FC Tatran Prešov - ZP Šport Podbrezová 0:2, 1418 divákov

Ofenzíva Prešova by si momentálne neporadila asi ani s prázdnou bránkou, nie to ešte najlepšou obranou ligy. Aj keď domáci začali aktívne, nepremenili to, čo mali a pykali. Podbrezovej ide karta tak, že jej na dva góly stačí aj jedna šanca, a potom to ani v poli nemusí byť žiadna sláva. Domáci mali navyše aj tú smolu, že skôr ako prišlo z výsledku zle fanúšikom, postihla táto choroba aj hráčov. A to sa po ihrisku nebehá veľmi dobre ak viete, že kedykoľvej môžete na ihrisku zanechať aj inú, ako futbalovú stopu.

FK Senica - MFK Ružomberok 1:1, 1127 divákov

Futbal je super v tom, že vy niekedy dopredu viete o tom, kto je pri centroch najlepším hlavičkárom, ale necháte ho samého a potom poviete, že ste to vedeli. Nehľadajú na Ministerstve obrany nových ľudí? Senica do zápasu vstúpila zase raz s pestrou ponukou exotického ovocia, ktoré ale úspech neprinieslo. Aj keď vstup bol aktívny, len tomu vpredu niečo chýbalo. Kvalita za rozumnú cenu? Občas to vyzeralo, akoby sa chalani videli prvýkrát.

Potom prišiel gól, ktorý mali domáci zmapovaný už dopredu, takže nič sa nedeje. Hostia si vypracovali ešte niekoľko šancí na to, aby zápas rozhodli. Ušetrili by Hrnčárovi nejednu tabletku na vysoký tlak. A nikto by neriešil, či Pirulo šikovne padol, alebo bol poctivo faulovaný v pokutovom území.

ViOn Zlaté Moravce - DAC Dunajská Streda 1:1, 1610 divákov

Do konca ligy zostáva 25 zápasov. Hrá sa o ešte o 75 bodov. Manko na zatiaľ prvú Žilinu majú Moravce 13 bodov, takže im stačí všetky zostávajúce zápasy vyhrať a titul bude doma. Pretože Šošoni určite 14 bodov postrácajú. Tým pádom je domáca remíza s DAC zlatým bodom. Kľudne sa dalo aj prehrať, nič by sa nestalo. Je tak, Peťo? Ty starý lišiak.

V tomto duchu sa niesol prvý polčas, v ktorom hostia zahodili všetko, čo sa dalo. To už musia robiť naschvál tomu Némethovi. Druhý polčas sa na ihrisku hral futbal z obidvoch strán a to najpodstatnejšie sa stalo v priebehu dvoch minút, zvyšok ste mohli stráviť v bufete. Pretože toľko sa po penaltu chodí, až ju rozhodca odpíska. A kto druhému jamu kope, ten dostane hneď po góle bombu medzi oči.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár