Zachráni Svetový pohár hokej v Amerike?

12.09.2016 / Denis Bohumil Schvarcz a Šimon Kostrava
Hossa s Halákom v čudných dresoch. (photo: SITA/AP Photo/Jacques Boissinot/)

Hossa s Halákom v čudných dresoch. / (photo: SITA/AP Photo/Jacques Boissinot/)

Sme na sklonku leta, vonku tridsať stupňov a k tomu hokejové menu aké tu už dlho nebolo. Tento september totiž patrí Svetovému poháru. Po 12 rokoch sa v Toronte stretne šesť najlepších hokejových tímov sveta a dva pozbierané. K dispozícii sú všetci zdraví hráči z NHL a kto potreboval, bral k nim, kde bolo. Z Ruska príde Dacjuk, Šipačov a Dadonov a z Bratislavy čuduj sa svete, Kundrátek.

Zachráni Svetový pohár hokej v Amerike?

Hokej má jednu z posledných šancí zachrániť sa skvelým turnajom. V Amerike (čítaj s porozumením "v USA") je už dávnejšie na zostupe, čo sa popularity týka. Americký futbal, bejzbol aj basketbal sú - čo sa mediálneho pokrytia a popularity širokej športovej verejnosti týka - jasne pred ním a predbehli ho už aj bojové športy. UFC aj MMA majú viac fanúšikov, ako NHL. Na krku hokej už-už cíti mrazivý dych futbalistov a futbalistiek, stal sa lokálnym športom o ktorom sa hovorí a píše len v mestách, kde sa hrá. A aj v nich až po vyššie spomenutých disciplínach. Reálne mu hrozí, že bude šiestym najpopulárnejším v najbohatšej a najšportovejšej krajine sveta. 

Američania vlastne nemajú možnosť vidieť najlepší hokej v jeho medzinárodnom prevedení a tak sa utvrdiť, že stojí zato byť jeho fanúšikom. Zimná olympiáda je v pre nich neatraktívnych vysielacích časoch, navyše NHL má čoraz väčší problém s uvoľňovaním hráčov. Nie len, ale aj preto si myslíme, že sa podujali oživiť Svetový pohár. Ak sa vydarí, možno v dohľadnej budúcnosti úplne nahradí ZOH.

Dali preto dohromady osem tímov zložených výhradne z najlepších hráčov sveta. Aj preto v ňom Slovensko zastúpi len posledných pár mohykánov v tíme, ktorý sa správne mal volať Výber zvyšku Európy. Turnaj turnajov sa začína v sobotu. 

Skupina A: Ako zabrániť, aby sa CAN a USA stretli v semifinále

Jednoducho, strčiť ich do jednej skupiny. Čo keby sa náhodou stretli v semifinále a prekazili tak Hollywoodsky scenár? Tým je samozrejme ich vzájomné finále, ktoré strhne pozornosť verejnosti najmä v USA. O Kanadu sa nebojíme, tam je poraziť každého, kto si trúfne nastúpiť proti nim na ľad vecou národnej cti. 

V našej redakčnej kuchyni už stoji pripravený kolega Martin Petro aby vám ešte pred prvým buly priniesol Power ranking, aký len on vie. Osem národných a nadnárodných výberov zoradí určite opäť neobjektívne podľa ich aktuálnej sily. Alebo tak.

Tipujem, že Česko-Slovensko-Európa na prvých dvoch miestach nebude. Česi majú najmenej hráčov z NHL a Tím, ktorý sa mal volať Výber zvyšku Európy zas najmenej dobrých hráčov. Skupina bude skupinou derby zápasov. Okrem severoamerického sa bude slovenská ekipa snažiť nahovoriť Zucharellovi a spol., že poraziť Česko chutí viac, ako poraziť inú reprezentáciu. 

Skupina (Plán) B: Ako dokázať, že aj mladí Severoameričania sú lepší ako najlepší z Európy

Mladých hráčov z Kanady a Ameriky zgrupili do tímu do 23 rokov a postavili proti Rusom, Švédom a Fínom. Hokejovo hrozí, že pôjde o skupinu smrti. Tri Európske repre výbery plné top kvality versus najrýchlejší mladí puškári spoza mora. Každý zápas skupiny B bude stáť zato. 

Fíni si overia, či ich mlaď už má na najlepších z najlepších, Švédi sú pre viacerých favoriti na celkovú výhru a Rusi? Rusov celkom určite vyprevádzajú s priam vojenským zadaním. Dobyť cudzie územie hokejovými zbraňami. Lebo inak... Lebo inak bude musieť Ovečkin do Washingtonu asi emigrovať. 

Ak postúpia dva výbery zo starého kontinentu, bude to asi aj prekvapenie. Mladíci totiž vyzerali v príprave (hoci proti fyzicky aj mentálne prestarnutej Európe, och aká symbolika) viac, než lákavo. 

Záverom už len pár otázok, na ktoré by turnaj mohol dať odpovede:

 • Predá sa aspoň jeden fanúšikovský dres Teamu Europe, ktoré reklamy neustále po internetoch vnucujú? A obliekol by si ho vôbec niekto dobrovoľne?
   
 • Bude sa ďalší ročník hrať len so šiestimi tímami? 
   
 • Trúfnu si kvôli tomu vyhodiť Čechov?
   
 • Nemal by hrať Niskanen za Fínov, Barkov a Jaškin za Rusov, Ekblad za Švédov a Trouba za Czechiu?
   
 • Je aspoň malá šanca, že Kanadu ohúri po štyridsiatich rokoch zase Bratislavčan v bráne?
   
 • Fakt si niekto myslí, že bude iné finále ako Kanada - USA?
Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

Šimon Kostrava

Šimon Kostrava

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár