O fantómovej ruke, leteckom dni a jednej groteske

13.09.2016 / Vladimír Bilohuščin
Stipe Miocic a jeho ruka hore po tom, čo porazil Alistaira Overeema. (photo: AP SITA/David Dermer)

Stipe Miocic a jeho ruka hore po tom, čo porazil Alistaira Overeema. / (photo: AP SITA/David Dermer)

Chorvátsko síce majstrovstvá Európy nevyhralo, ale zato môže byť pyšné na svojho poameričteného zverenca Stipe Miočića, ktorý cez víkend obhájil titul ťažkej váhy a stal sa tak ´The Baddest Man on The Planet Earth´. Fabricio Werdum zasa ukázal, čo znamenajú letecké dni v jeho ponímaní. CM Punk si taktiež zrejme zalieta, v jeho prípade ale prvou triedou z UFC. Aj o tom bolo UFC 203.

Fantómová ruka

Po tom, čo Cavaliers dokázali priniesť domov trofej šampióna NBA, si chcel Stipe Miočić taktiež získať srdcia domácich fanúšikov. Hasiaci prístroj teda nechal na poličke a vydal sa do Brazílie. Tu nedal šancu Fabriciovi Werdumovi, ktorého tvrdým hákom uspal a zrazu bolo o hrdinu viac. Ako sa vraví, nik nie je skutočným šampiónom, kým aspoň raz neobháji titul. Už po pár mesiacoch teda stál Stipe, tentokrát na domácej pôde, proti obávanému Alistairovi Overeemovi z Holandska. Teda, aby sme boli korektní, Reem má holandský pas, narodil sa ale v Anglicku.

Zatiaľ čo Stipe pobehoval po meste a chválil sa opaskom, Alistair tvrdo makal v gyme. Aspoň takto to prezentoval niekdajší víťaz K-1 Grand Prix, ktorý prišiel do Clevelandu zrušiť divákom párty. No ako to povedať slušne, Stipe nakoniec zrušil jeho telesnú schránku. Treba ale povedať, že to nebola jednostranná záležitosť. Alistair v úvode duelu dokázal, po prešprintovaní hladkej šesťdesiatky, zasadiť tvrdý úder, ktorým posadil Stipeho na zadok. Ten sa ale pozviechal a následne si z Holanďana urobil boxerský mech. Koniec prišiel po kombinácii úderov priamo na bradu, po ktorých sa Alistair ocitol doma medzi tulipánmi.

Najkurióznejšia situácia ale prišla po jeho vzkriesení. Alistair totiž vyhlásil, že cítil súperove odklepanie, počas nasadenej gilotíny. Komentátor Joe Rogan teda nechal prehrať všetky videozáznamy mapujúce túto situáciu. A výsledok? Skutok sa nestal! Teda nie ako v našej politike, ale naozaj. Ani z jedného uhlu nebolo vôbec badať ani náznak odklepania, čo potvrdil aj sám Miočić slovami, že nasadená gilotína mu nenarobila žiadne problémy. Nuž, asi je čas na preventívnu prehliadku.

Letecký deň

Na karte UFC 203 sa objavil aj bývalý šampión Fabricio Werdum. Ten si už po druhýkrát zmeral sily s Travisom Brownem, ktorý nahradil zraneného Bena Rothwella. Prvý súboj vyznel lepšie pre Brazílčana a tak potreboval Browne naplno bodovať. Svoju prípravu presunul do gymu svetoznámeho Edmunda Tarverdyana, ktorý sa preslávil tým, že vyniesol na vrchol Rondu Rousey a ešte aj tým, že ruinuje kariéry všetkým sľubným bojovníkom. Pod jeho vedením je totiž ľahšie vyhrať športku ako zápas v klietke. Browne bol teda na tento zápas skutočne ´dobre´ pripravený.

A v zápase to bolo vidno už od úvodných sekúnd, keď hneď prvý útok obišiel mediálny svet. Boli sme totiž svedkami flying side kicku (rozbehneš sa, vyskočíš a letíš vzduchom ako Jean-Claude Van Damme v Krvavom športe), ktorý dopadol presne na Browneho bradu a poriadne ním otriasol. Súboj ale pokračoval ďalej až do momentu, keď prišiel jeden z najdivnejších verdiktov posledného obdobia. Fabricio zasiahol Browneho blok tak nešťastne, že mu pri tom zlomil ukazovák. Travis hneď začal signalizovať time-out a rozhodca mu, na Werdumovo počudovanie, želanie splnil. Aby sme sa chápali, MMA je šport, kde si ľudia ubližujú, a keby sa mal zápas prerušovať na každú bojovníkovu žiadosť, zrejme by sme boli svedkami MMA hokeja. Súboj ale po chvíli pokračoval, čo bolo taktiež nezmyselné, pretože Brownemu viditeľne trčala z rukavice kosť. Aj keď cez bolesť dokázal súboj ustať až do konca, na výhru nemal nárok.

Ako už bolo spomenuté, Tarverdyan je skutočne nevyspytateľný tréner, v ktorom neraz vzplanuli vášne. A to sa stalo aj v tomto prípade. Pred vyhlasovaním víťaza duelu totiž začal nemiestne pokrikovať na Werduma, pričom nezabudol spomenúť aj jeho mamku. Zarytému kresťanovi z Brazílie netrebalo dva razy dohovárať a trénerovi uštedril celkom fajnový front kick (rovný kop na telo, ak trafíš bradu, súper zomrie, ak trup, krásne ho odkopneš). Po malej potýčke a vykázaní trénerov z ringu sa situácia upokojila.

Groteska

Áno, bola to úplne mizivá šanca na úspech. Všetci sme vedeli, ako to dopadne, ale predsa sme v kútiku duše verili, že sa môže stať zázrak. Po dvoch rokoch čakania vstúpil do oktagonu CM Punk. Profesionálny wrestler, ktorý sa chcel otestovať v klietke, pričom nemal žiadne zázemie v bojových športoch. Jeho súper Mickey Gall vzišiel z reality šou Lookin´ for a Fight, kde Dana White brázdi Ameriku a hľadá nové talenty. Aj keď mal Mickey pred týmto duelom na svojom konte iba dve víťazstvá, stále bol jasným favoritom. Hlavný rozdiel bol totiž nielen vo veku (Punk čerpá predčasný dôchodok), ale hlavne v schopnostiach. Gall má na svojom konte vysoko cenený hnedý pás jiu-jitsu, ktorý je iba jeden stupienok od pásu čierneho. Na druhej strane jeho náprotivok oplýva pásom bielym, ktorý získate už pri náhodnej krčmovej bitke, ktorá skončí uškrtením súpera stolovým obrusom.

No a tak to aj dopadlo. Gall už prvým útokom dostal súpera na zem, kde si s ním robil, čo sa mu zachcelo. Padali údery, rôzne techniky, až všetko vyústilo v rear-naked-choke (zavesíš sa na súperov chrbát a pritom škrtíš, až kým kamoš nezaspí), ktorý tento smiešny súboj ukončil. Musíme si to teda povedať na rovinu. CM Punk nepatrí ani len do oblastnej ligy. Po dvoch rokoch tréningu sa väčšina bojovníkov oťukáva v amatérskych ligách a zbiera skúsenosti. UFC je to najlepšie, čo na svete máme a amaterizmus takéhoto razenia túto ligu posiela o stupienok nižšie. Do kategórie ´freak show´... 

Vladimír Bilohuščin

Vladimír Bilohuščin

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár