Ľadový ostrý rebríček: Liptovský Mikuláš? Naozaj?

13.09.2016 / Tomáš Tomeček
Peter Konig z HK Nitra zistil, že nie sú prví v našom Power rankingu. (photo: SITA/Martin Havran             )

Peter Konig z HK Nitra zistil, že nie sú prví v našom Power rankingu. / (photo: SITA/Martin Havran )

„TOTO JE TIPSPORTLIGA!“ Začala sa konečne najvyššia hokejová súťaž, vydanie 2016/17. Každá dobrá liga potrebuje mať svoj rebríček aktuálnej sily, formy. A aj naša ju bude mať, Telovýchovný vedúci rozhodol o názve Ľadovo ostrý rebríček. Vraj podľa nejakej americkej paródie. Takže pekne od podlahy, či vlastne od ľadu, poďme na to.

10. Žilina

Underground tabuľky patrí Žiline. Mužstvo odštartovalo sezónu veľmi zle. V prvom zápase, doma proti Liptákom z Mikuláša, si v obrane prešlo svojimi siedmimi bránami pekla. Vpredu to bolo za 10, akurát bez ôsmich. Keď som videl záverečné skóre, kontroloval som či nepíšu o nejakom starom zápase U20 so Slovanom. Skóre 2:7 je strašné, ako Tomekove utrpenie v bráne Vlkov. Druhý zápas proti Novým Zámkom priniesol zlepšenie v defenzíve, ale na body to nestačilo – 0:1. Po úvodných dvoch zápasoch skóre 2:8. Ako bonus 5-minútový trest Chovana, keď sa už nadychovali v Zámkoch k vyrovnaniu... Preto posledné miesto v tabuľke.

9. Poprad

Kamzíci mali hneď v prvom zápase ťažkú, priam oceľovú skúšku. Postaviť sa rušňovodičovi Čadovi a zastaviť silnú mašinu z ešte ďalekejšieho východu. To by sa možno aj podarilo, nebyť motorov Nagya a Spilara. Matadori zakúrili naplno, aj keď sa stroj Oceliarov pomaly rozbiehal. Nakoniec prešiel košickým širokorozchodným klziskom celkom spokojne. Ale „stena“ Fernstroma odolávala dlho. 3:1. Horšie to už bolo v druhom kole v Turci, kde Poprad nestačil na Martin a prehral 4:1. Pritom po dvoch tretinách viedol 0:1. Ale Martin v závere Kamzíkov vyboxoval zo zápasu štvormi presnými direktmi. Skóre 2:7 po dvoch zápasoch je pre Poprad nedobrou vizitkou.

8. Nové Zámky

Efektivita, či strelecká nemohúcnosť? Alebo dokonalá defenzíva? Vraví sa, že v hokeji rozhoduje výsledok a nie hra, no v tomto prípade to až tak neplatí. Synonymom tímu zo Zámkov je číslo 2. Dva zápasy, dva strelené góly, dva obdržané, a (pozor!) dva krát dva, teda 4 body. Za súperov mali Zvolen a Žilinu, teda mužstvá, ktorým sa dalo streliť aj viac gólov. A nakoľko 2x2x2 je 8, tak im patrí 8. miesto na ľadovo ostrom rebríčku. Náhoda? Ja myslím, že nie!

7. Trenčin

Rozporuplné pocity mám ako zostavovateľ power rankingu najmä pri Trenčíne. V prvom kole rozniesli doma Martinčanov po slušnom výkone 5:1 a zdalo sa, že by mohli naplniť presvedčenie, že sa môžu pobiť o vrch tabuľky. Ale potom prišiel zápas so Zvolenom, kde už domáce prostredie k potvrdeniu bodov nevyužili. Dokonca sa zmohli sa len na jeden gól. Ale obrana bude zdá sa celkom dobrá. Zvolen sa trafil iba dvakrát vďaka svojej nepotencii. Skóre zostáva pre Duklu po dvoch zápasoch pozitívne,  6:3. Menej už 7. miesto v našom poradí.

6. Zvolen

Zvolen si pre nich asi "až" 6. miesto vybojoval slabou efektivitou v koncovke. Päť bodov po dvoch zápasoch nie je málo, štyri góly už áno. Novým Zámkom (doslova, veď sú nováčik súťaže) sa asi celkom určite dalo dať viac gólov. Klhúfek zbiera body sebe aj mužstvu, ale jeden hráč úrodu, ako sa říká, „nesklidí.“ Baroš bude musieť pri tejto efektivite chytať ako malý Herkules, aby sa Zvolenu darilo. Tak preto to 6. miesto.

5. Martin

Áno, naozaj si myslím, že Martin si zaslúži toto postavenie na prelome lepšej polovice štartujúcich. OK, obrana možno nefunguje tak ako by mala. OK, body budú asi závisieť od Bíleka. OK, MHC sa pravdepodobne bude potácať na hranici zaručujúcej postup do play-off... ALE! Napriek prehre v prvom zápase 1:5 na ľade Trenčína (čo bola mimochodom druhá najväčšia „lata“ v kole), sa Turčania zdvihli a v záverečnej tretine zápasu proti Popradu strelili Kamzíkom 4 gól , čím vytvorili doterajší počet najvyšší počet strelených gólov jedným mužstvom v tretine v mladej sezóne. Vďaka bojovnosti a skvelému obratu dnes 5. miesto.

4. Banská Bystrica

Ak nejaký tím kruto doplatil na vyžrebovanie úvodnej dvojice zápasov, je to Banská Bystrica. Krstiť nový ľad ročníka u majstra z Nitry, zahrať vynikajúci zápas, prehrať 4:3 a nebrať ani bod? Celkom solídne výstražné znamenie pre psychiku. Obzvlášť, keď sa po koľajniciach blíži rozbehnutá mašina košických Oceliarov. Ale Barani sa zaťali a rohami sa pokúsili zastaviť prichádzajúci vlak. Nepustili ho dlhých 64 minút aby napokon prehrali 2:3 pp. Pomer strelených a inkasovaných gólov je vzhľadom k počtu bodov nepodstatný. Ale teda 5:7, keď to musí byť. Za vyrovnané zápasy s dvoma favoritmi súťaže a ozaj pekný hokej ich vítame na 4. mieste.

3. Košice

Pôvodne som chcel dať na prvé medailové miesto Banskú, ale vo vzájomnom zápase prehrali, takže zaslúžene Košice. Stroj možno aj vďaka rozohrávke v Lige majstrov funguje, góly ako-tak padajú, môj tip, že Habal bude trojka ale asi nevyšiel. Spilar a Nagy budú pravdepodobne nerozlučná dvojica, ako Hill a Spencer. Alebo Hardy a Laurel. “Sa dalo viac skórovať!“ vravela síce polovica košických trénerov pri pive po zápase. "Možno sú ešte mysľou v Lige majstrov, tam museli viac brániť,“ hovorím ja a odpijem si z radlera doma pri klávesnici. Z dvoch zápasov 5 bodov, tri obdržané góly a päť vsietených. Horší ako tretí po dvoch výhrach byť nemôžu.

2. Nitra

"Nitra je druhá!“ „Nie!“, kričí dav. Nevyťahujte vreckovky, je za nami len prvé a druhé kolo sezóny. Nitra usporiadala pekný úvodný ceremoniál. S fanúšikmi oslávili titul. Minuloročný. Zatiaľ. Boli osobnosti, bol primátor, boli diváci, bola zábava, bol dobrý hokej. Nitra v úvodnom kole hostila Banskú Bystricu a mal som pocit, že play-off sa neskončilo. Bol to veľmi pekný zápas, Nitra v poslednej tretine strelila dva góly, Bystrica zdramatizovala minútu pred funusom na rozdiel jedného, čiže aj dráma bola. Skončilo to 4:3, ako dobre vieme. Druhý zápas proti Liptákom bol bohatý tak celkovo. Skončil 3:4 pp. Z pohľadu Nitry. A skóroval napríklad Laliberte. Ten, ktorého pod posteľou hľadajú pred spaním Plzeňáci. Druhé miesto v ľadovo ostrom rebríčku pre obhajcu titulu. A nie, že nie.

1. Liptovský Mikuláš

Áno, Áno. Sľubujem, že ako trest za svoje predsezónne predikcie si budem púšťať dva dni Kristínu! Si zaslúžim, som zhrešil! Neuvedomil som si, že mužstvo z Liptova má v názve Mikuláš. To znamená, že by malo rozdávať. Veru, že aj rozdávalo. Žilinčanom nestačili tašky, museli si nejaké požičať v supermarkete. Prvý zápas Liptáci vyhrali 7:2, písali sme už vyššie. Hunovci boli všade. Hrali tak dobre, že by si zaslúžili mať na dresoch celé mená. Rovnako aj v štatistikách, aby nemali zodpovední pracovníci peklo. Huna R., Huna Ro., Huna Rich., no uznajte. Proti Nitre zase hviezdne nájazdy Hunov dovŕšil v nájazdoch Piatka. Liptáci si zaslúžia premiérové umiestnenie na najlepšom mieste rebríčka.

A my si zaslúžime ďalšie kolá ligy, aby bolo čo hodnotiť. Dovidenia na Ľadovo ostrom rebríčku už o týždeň.