Babské kopačky: Nekompletné kolo, nekompletná liga

14.09.2016 / Martin Ferianec
Dnes len ilustračka zo zápasu 1. kola Šaľa - Myjava. Ak máte, fotky zo ženských zápasov by ste mohli posielať Martinovi, alebo na bohumil@takurcitee.sk. (photo: Jaroslav Zeman)

Dnes len ilustračka zo zápasu 1. kola Šaľa - Myjava. Ak máte, fotky zo ženských zápasov by ste mohli posielať Martinovi, alebo na bohumil@takurcitee.sk. / (photo: Jaroslav Zeman)

Kopačky znovu nezostanú nič dlžné svojmu názvu. Tento týždeň ich dostali futbalistky Bardejova od kolegýň z južnej zeme. Nové Zámky sa na ich prvé rande sezóny ani neunúvali pricestovať. Útechou na zlomené východniarske srdce sú tri kontumačné body, ktoré ich dostali na čelo. Ešte, že som to o mojej Myjave stihol napísať pred týždňom.

Liga je opäť nekompletná. Ešte nekompletnejšia ako pred týždňom. Bohužiaľ aj v prenesenom zmysle slova. Keď prehlásime o niečom, že je nekompletné, často to znamená, že je divné, neštandardné, nie úplne normálne. Do podobného štádia sa znovu bohužiaľ dostáva ženská liga. O súťažnom ročníku keď dohrali všetky ženstvá ktoré ho začali a nekontumoval sa ani jeden zápas, sa asi budeme učiť už len z učebníc futbalového dejepisu. Za posledné roky je fluktuácia nepríjemne veľká, od štandardnej kompletnej ligy máme bohužiaľ ešte ďaleko.

Väčšina tímov si ale presnú adresu na ihrisko v GPSkách svojich áut a autobusov našla a videli sa veci. Hlavnou udalosťou kola je domáca prehra Slovana, prvá výhra Šale, prvý gól Michaloviec a už obligátna ikska medzi stredným Slovenskom a Kopanicami.

Slovan – Žilina 0:1

Suverénne najväčšie prekvapenie kola, možno aj sezóny. Na domácich sa mohlo prejaviť početné reprezentovanie v týždni. Ďalšia zrada je, že písmená R a D sú na klávesnici tak blízko seba. Trénerko sa pomýli, alebo hráčka zle prečíta, a z pokynu "bež regenerovať" vznikne "bež degenerovať". Vplyv na výkon môže byť obrovský. Po polčasovom prestriedaní sa čakalo zlepšenie belasého výberu, ale štatisticky to vypálilo úplne opačne. Žilina druhú polovicu vyhrala na strely a jedinou presnou strelou, ktorá snáď gólovou ani byť nechcela, i na góly. Cennejšie tri body asi dlho Žilina nezískala.

Myjava – Banská Bystrica 0:0

Kedysi dávno jeden málo múdrejší človek ako ja povedal, že na svete existujú len dve istoty. Dane a smrť. Ja by som pridal ďalšie dve. Muži Myjavy vyhrajú proti Slovanu na Pasienkoch o gól. A v ženských majstrákoch medzi myjavským Spartakom a Banskou Bystricou (resp. predtým Selcami) to vždy skončí remízou. Ľudia potrebujú istoty, preto ich aj dostali. Bezgólový výsledok asi viac potešil hosťky. Tie môžu ruky nohy a „hlavenovsky“ aj rukavice bozkávať gólmanke Chládekovej za tri zlikvidované gólovky.

Šaľa – Trenčianske Teplice 1:0

Šuter vo veľkosti minimálne futbalovej lopty bolo počuť padnúť na trávniku v Šali po záverečnom hvizde. Konečne, mohli si povedať všetci, ktorí sympatizujú s domácim tímom. Prišla vydretá výhra. K výsledku prispel i káder Teplíc. Momentálne je snáď užší ako členská základňa slovenského lacrosu. Hrali v desiatich, napriek tomu predviedli sympatický výkon. Ale ani za sympatie sa body nedávajú, škoda.

Michalovce – Nitra 1:4

Michalovi s ovcami sa podaril historický zápis v podobe prvého ligového gólu. Dať ho za stavu 0:3 však nie je na nejakú extra oslavu, kde by sa šli stoly prehýbať. Herne dokázali držať krok len prvý polčas. V druhom sa prejavili skúsenosti. Nitra si napravila chuť po dvoch prehrách s favoritmi. Michalovce spravili dôležitý krok k záchrane v Bardejove, kde sa Zámky nedostavili. Vôbec teda nevadí, že fyzicky neboli na hornom Šariši ani prítomné.

Predstavujeme: Sport Ladies Club Banská Bystrica

Dlhočizný názov v sebe skrýva jednu utajenú pointu. Ženský futbal v Banskej Bystrici a okolí má už dlhšiu tradíciu. Pod inými názvami dievčatá fungujú od roku 2004. Prvé dve sezóny odohrali pod opaterou Družstevníka Priechod a už nebohého pána Lichého. Práve on ženský futbal v stredoslovenskom regióne zakladal. Členskú základňu prebral hlavne z tímu Veľkého Krtíša. Následne sa presťahovali a formálne hrávali ŠK Selce na ihrisku v Bystrickej Radvani až do poslednej sezóny. Pôsobisko sa nemení, mení sa len názov. A prečo vlastne taký dlhočizný anglický? Napíšte si si skratku SLC a skúste si ju nahlas prečítať. Baby nechceli stratiť svoju doterajšiu identitu. Skratka skrýva názov (e)SeLCe.

Občianske združenie SLC Banská Bystrica vzniklo už pred rokom. Počas tohto leta sa podarilo dotiahnuť všetko papierovo a SLC je oficiálne prvoligový klub. OZ a zároveň klub je financovaný zo súkromných zdrojov. V hre je ešte dotácia z mesta. O nej píšeme potichu, aby sme nezakríkli.

Aktívnych hráčok narátame zhruba do 60 párov nôh. Pochváliť sa môžu ďalšou multifunkčnou ženou pri ženskom futbale. Natália Veselová zastáva okrem hráčskych povinností aj funkcionárske. Často naháňa viac papiere pre SFZ ako lobdu na tréningu. V aktuálnej sezóne by mohli ťažiť hlavne z výbornej obrany na čele s brankárkou, ktorá po príchode do Bystrice ťahala loptu zo siete zatiaľ len na tréningu.

Pozvánka na kolo číslo 4

Trenčianske Teplice – Myjava, sobota 17.9. o 10:00

Sobotný obed sa variť nebude. Ženy sa zídu na Maracane kde nám naservírujú výborný futbal. Teplice poteší už i plnšia lavička. Kopaničiarky musia hlavne premeniť šance. Inak body nedostanú.

Žilina – Michalovce, sobota 17.9. o 13:00

V Dolnom Hričove sa snažia Žilinčanky cítiť ako doma. Snaha potvrdiť asi neplánované body zo Slovana bude tiež. Dzífčence z východu už gólový zápis zvládli, skúsia i ten bodový.

Nitra – Šaľa, sobota 17.9. o 13:00

Oba tímy sa vzhľadom na vývoj tabuľky v minulom kole pravdepodobne zachránili, stačí už len kúriť a svietiť, ako hovorí klasik.

Slovan – Bardejov, sobota 17.9. o 10:00

Mal to byť prvý zápas z dvoch, ktoré rozhodnú o titule. Po minulom víkende je všetko inak. Zaváhanie najobľúbenejšieho klubu dal nový rozmer. Jedny musia, druhé môžu a všetky chcú.

Nové Zámky – Banská Bystrica, sobota 18.9. o 14:00

Zápas sa odohrá a budeme všetci spokojní. Výsledok už nebude ani podstatný. Ak v Bystrici existuje niekto ako pokladník a vyberá od brankárky za čisté konto, už si môže chystať jednu papierovú. 

Martin Ferianec

Martin Ferianec

Napíš komentár