Gaultier jubilejný desiaty európsky titul nezískal

14.09.2016 / Tomáš Kolár
Nebojte sa, záber je len ilustračný, hráč vyviazol bez zranenia. (photo: SITA/AP Photo/Darren Calabrese)

Nebojte sa, záber je len ilustračný, hráč vyviazol bez zranenia. / (photo: SITA/AP Photo/Darren Calabrese)

Praha bola uplynulý týždeň strediskom európskej squashovej špičky. Samozrejme, ako inak, bez britských hráčov, pre ktorých už tradične majstrovstvá Európy nie sú dostatočnou motiváciou, či už čo sa týka peňazí, alebo aj prestíže. Radšej si zahrajú Hry Commonwealthu. Čoskoro nebudú ani v EÚ, čo by robili na kontinentálnych majstrovstvách.

Hlavný favorit neuspel

Hlavným favoritom bol úradujúci majster sveta a súčasná svetová dvojka Gregory Gautier. Francúz v Kristových rokoch je deväťnásobným majstrom Európy, navyše v Prahe hral na domácej pôde. Už niekoľko rokov totiž žije v českej metropole, pretože jeho manželka je Češka, zhodou okolností sestra najlepšieho českého hráča Jana Koukala. Až do finále to bola pre najvyššieho nasadeného prechádzka ružovou záhradou, navyše hral tak na štvrť plynu.

V druhej časti pavúka sa diali prekvapujúcejšie veci. Pred turnajom mal byť hlavným súperom Gaultiera jeho krajan Castagnet, ktorý sa už pevne usadil v najlepšej desiatke sveta. Vo štvrťfinále ale v jednom z najkrajších zápasov šampionátu podľahol Nemcovi Raphaelovi Kandrovi, ktorý aj pred rokom v Bratislave podal veľmi sympatický výkon. V semifinále však proti veľmi dobre hrajúcemu Španielovi Golanovi už nemal nárok a napokon neobhájil ani minuloročný bronz z Bratislavy, pretože podľahol ďalšiemu Francúzovi Lucasovi Sermovi.

Finále síce na jednej strane predčilo očakávania, pretože Golan bol favorizovanému Gaultierovi viac ako vyrovnaným súperom, ale squashové výkony zatienili príliš časté hádky a nervózne výlevy oboch finálových protagonistov. Nakoniec sa zo svojho premiérového európskeho titulu tešil španielsky reprezentant.

Slovenskí hráči Tomáš Tóth, Miroslav Celler a Matej Hrnčiřík vypadli v prvom kole a v nasledujúcich bojoch o konečné umiestnenie sa najviac darilo dvojnásobnému majstrovi Slovenska Cellerovi, ktorý skončil na 19. mieste. Hrnčiřík skončil dvadsiatydruhý a Tomáš Tóth o štyri priečky pod ním.

Suverénna Sermová

V ženskej kategórii potvrdila ako štvornásobná kontinentálna šampiónka príslušnosť k najužšej svetovej špičke hlavná favorita Camille Sermová. Zo svojich súperiek si až do finále spravila trhací kalendár, vrátane čerstvej švagrinej Anny Klimundovej (teraz už Sermovej), ktorú do rodiny mohla prijať aj priateľskejšie ako dvadsaťšesť minútovou nakladačkou.

V spodnej časti pavúka sa taktiež zrodilo prekvapenie a tiež na úkor francúzskej hráčky. Druhá nasadená Coline Aumardová vo štvrťfinále po veľkom boji podľahla veľkej nádeji belgického, ale aj európskeho squashu Tinne Gilisovej, ktorá má ešte iba sladkých osemnásť. Tinne následne čakal nemilosrdný sesterský súboj s o dva roky staršou Nele, ktorý si bývalá juniorská majsterka Európy a momentálne už 42. hráčka sveta Nele ustrážila. 

Belgičanka vo finále kládla favorizovanej Sermovej väčší odpor ako sa čakalo a vzala jej jeden set. Veľký úspech squashovej rodiny Gilisových potvrdil aj Tinne, ktorá v súboji o bronz porazila Nemku Sina Wallovú.

Slovenské reprezentantky obstáli podobne ako ich mužskí kolegovia. Najúspešnejšia bola Andrea Malinová, ktorá skončila na osemnástom mieste, Veronika Kučerová obsadila dvadsiatu priečku a Lucia Eckerová 26. miesto.

Tomáš Kolár

Tomáš Kolár

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár