VSŽ vs Dukla Trenčín 6:0

19.09.2016 / Mišo Hudák
Tomáš Hričina v zápase proti Dukle. (photo: SITA/Jozef Jarošík)

Tomáš Hričina v zápase proti Dukle. / (photo: SITA/Jozef Jarošík)

Veľa šťastia zdravia! Veľa šťastia zdravia! Veľa zdravia Peter Šťastný, veľa šťastia zdravia! Aj keď je Peter Šťastný legendou, okrem neexistujúceho Quebecu Nordiques, aj legendou, v mojej mysli neexistujúceho, vládneho klubu, s ktorým je veľmi nerád spájaný, jeho vysoké hokejové kvality a neskoršie posthokejové proeurópske angažovanie sa je nemožné prehliadať a opomínať. Najmä nie počas futuristického víkendu, v ktorom si zmerali sily Spojené štáty Americké a Spojené štáty Európske. Redaktori NHL Petrovi Šťastnému gratulujú popri Darrylovi Sittlerovi, či Scottovi Bowmanovi.

VSŽ vs Dukla Trenčín 6:0

Je pre mňa ťažké sa vžiť do koží prvoplánových výhradne májových priaznivcov slovenskej hokejovej reprezentácie, ktorí odmietajú výber zvyšku Európy. Veď slovenskí hokejisti, ktorí sa dokážu v súčasnej svetovej konkurencii udržať, bývajú na jednej trenčianskej ulici, alebo pochádzajú z jednej trenčianskej aglomerácie. Reperezentujú viac jednu éru úspešného výchovného systému v niekdajšom vojenskom klube ako štandardnú slovenskú prácu s mladými talentovanými hráčmi.

Aký majú súvis tieto dve informácie s nedeľným zápasom Vežet? Trenčiansku aglomeráciu a Šťastného vek. 60. Šesť a nula.

Dukla prišla do Košíc v počte jedného takmer plného autobusu. Siedmi cestujúci sedeli na tribúne a prizerali sa trápeniu ostatných účastníkov zájazdu. Prvú, vylúčeniami rozkúskovanú, tretinu dokázali Trenčania ustáť, ale od polovice zápasu sa k spolucestujúcim divákom pridali aj hráči vo výstrojoch a bordových dresoch. Od začiatku novej sezóny hrajú domáce tímy vo svetlých verziách nylonových uniforiem. Hostia sa chodia predvádzať vo svojich temnejších farebných kombináciách. Zatiaľ čo sada Liptovského Mikuláša sa ponášala na dresy CSKA Moskva, výmena horčicového šialenstva za krvavé šialenstvo výrazu Dukly nijak výrazne neubrala ani nepridala.

Exhibičný hokej najmä v podaní Lacia Nagya a Gabia Spilara vygradoval medzi dvadsiatou piatou a štyridsiatou minútou, keď sa dovtedy nedokončené kombinácie začali meniť na góly. Množstvo gólov. Spilar si odsedel desaťminútový osobný trest na rozhraní prvej a druhej tretiny a rovno z trestnej lavice nastúpil na presilovku. Kastovný systém formácií Vežet je jasný.

Trenčínu sa nepodarilo aspoň symbolicky pribrzdiť nepriaznivý vývoj zápasu v dvoch presilovkách o dvoch hráčov. Zúfalstvo sa pretavilo do nepresných približných centrov, stratám útočného pásma a celkovej dôstojnosti. Sedem die hard priaznivcov Trenčína bolo na smiech tridsiatimsiedmim hardcore priaznivcom Košíc. Zostupujúca krivka početnosti domáceho fanklubu však zreteľne signalizuje, že fanklub Dukly dnešného dňa, je fanklubom Vežet zajtrajška. Korelácia medzi úbytkom učňoviek a odborných škôl v meste a scvrkávajúcim sa sektorom A11 by si zaslúžila podrobnejšiu analýzu. Nadôvažok, keď už sa bezmocnej hŕstke ortodoxných podarilo vyskladať povzbudzujúci pokrik či melódiu, lokálny štadiónový dídžej citlivo pustil hit z deväťdesiatych rokov a reprodukovaná hudba v niekoľkých sekundách prehlušila akúkoľvek osobnú snahu o vyjadrenie priazne.

Spomínate si na hymnu “Hej hej hej hej do toho, prvý ef ce Košice” od Pavla Haberu? V podobnom čase podobný moderný spevák pripravil podobne dôstojnú oslavnú ódu aj pre klub ľadového hokeja v podobnom meste. Každopádne sa opäť vrátila na štadión. Je to arcidielo Petra Stašáka?

Sen o východnej konferencii sa zmenšil o jedného významného hrdinu klzísk v pravej polovici Slovenskej republiky. Počnúc Mičigenom, Prešovom, Košicami a končiac Detvou a Zvolenom, pod každou strechou by malo vysieť číslo 24. Richard Šechný sa oficiálne rozlúčil s vrcholovým aktívnym športom v ten istý večer, keď si Dukla odviezla z ľadu Vežet zásobu pukov pre rozvoj svojich mládežnických tímov. Šesť nula. 60. Peter Šťastný. Spojené štáty Európske.

V tejto sezóne nazývame družstvá najvyššej národnej hokejovej súťaže najkrajšími menami z ich bohatej histórie. Tu je ich abecedný prehľad:

20

Dukla Trenčín

Iskra Smrečina Banská Bystrica

Lokomotíva Bučina Zvolen

Martimex Martin

Newcastle United

Plastika Nitra

Poprad-Tatry

Slovena Žilina

Sokol Partizán Liptovský Mikuláš

VSŽ Košice

Mišo Hudák

Mišo Hudák

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár