Babské kopačky: Ako po šiestom poldeci

21.09.2016 / Martin Ferianec
Ostrý súboj v zápase Nitra - Šaľa. (photo: Ladislav Odráška)

Ostrý súboj v zápase Nitra - Šaľa. / (photo: Ladislav Odráška)

Týždeň sa s týždňom stretol, a my sa stretávame pri nových Kopačkách. Po poslednom týždni sa vo mne bije toľko otázok prečo, že ani neviem odkiaľ začať a s čím vôbec začať.

Napríklad peniazmi. Aj finančné rozpočty klubov, dostávajú občas kopačky. Napríklad tie, ktoré stále nedostali peniaze za prestupy hráčok na účet. Viem, nie každému klubu filter vyhadzuje upozornenie na platby s menej ako štyrmi ciframi. Sú aj také, pre ktoré je čiastka za nákup posily zanedbateľná nepodstatná suma. Avšak pre klub čakajúci na zaplatenie je to často možno mesačný rozpočet, nafta na cestu cez celú republiku alebo prenájom plochy na trénovanie. Taká je ženská futbalová realita.

Nikomu nechcem vchádzať do svedomia, ale elementárna slušnosť káže, takéto hráčky aspoň nepostaviť, kým sa dlh nevyrovná.

Ďalšie otázka Prečo ma pochytila po geniálnom statuse na belasej facebookovej fanpage. Po víkende skôr funpage. Dávať zápas, o ktorom si minimálne zúčastnené strany myslia, že je o titul, do roviny Šurnovská – Mikolajová?! No neviem. Na podobné výstrelky som zvyknutý od ultras táborov v zariadeniach bez obsluhy po šiestom kole priesvitného nápoja s pivom. Rokmi overené pravidlo hovorí, že podobná veľkohubosť sa v zásade vypomstí. Poznáte tú o dráždení hada, že?

Na ďalšie otázky zatiaľ kašlime, nájdu si čas a priestor v špeciálnych vydaniach, vždy keď bude pauzovať liga. Budú možno ešte kontroverznejšie, ale rozhodne budú stáť zato. Radšej sa pozrime čo nám priniesol upršaný víkend. Dôležítý zápas vyhral Slovan, bez prehry zostala Myjava s Bystricou a bez bodu Michalovce so Zámkami. Kúrili a svietili aj Nitra so Šaľou.

Slovan – Bardejov 4:0

Celá Bratislava bola nabudená Slovensku ukázať, že bratislavskí východniari sú viac, ako tí východniarski. Na ihrisku sa podarilo celkom suverénne. Sezónny účet si otvorila a možno i zatvorila Čahojová. Pridali sa Šurnovská s Kulovou, tri mládežnícke reprezentantky z nedávneho EURO U19. Bardejovčanky ukázali, že potrebujú mentálneho trénera. Chcenie bolo väčšie, ako dokázala hlava telu pripustiť. Slovan sa v boji o titul vyšvihol už na piate miesto. Inak Masaryk – Čekan 6:9. Len aby sa nezabudlo.

Trenčianske Teplice – Myjava 2:2

Sú remízy, za ktoré je vďačný úplne každý, sú aj tie, kde sa všetkým máli. V sobotu v Tepliciach sme zažili druhý prípad. V nefutbalovom počasí bolo vidno našťastie veľa futbalového umenia. Domáce môže mrzieť zahodená penalta a samostatný nájazd bez blafáku. Hosťky neudržanie vedenia 2:1. Stálo ich to líderskú pozíciu. Tešiť sa môžu diváci. Konečne videli ako asi vyzerajú futbalistky keď vylezú celé mokré zo sprchy. Ibaže v drese.

Nové Zámky – Banská Bystrica 0:1

Všetko doslova podľa predpokladov. Všetko gólové sa udialo hneď na začiatku. Načo to naťahovať. Bystrica si na nejaké vysoké víťazstvá nepotrpí. V tejto sezóne i jeden gól znamená skoro istotu troch bodov. Bez inkasovaného gólu sa ani v našej ženskej lige prehrať nedá. S dvoma brankárkami na ihrisku sa pre zmenu nedá snáď ani inkasovať. Svoju minuloročnú jednotku v bráne poslali do výbehu medzi 16tky.

Žilina – Michalovce 2:1

Počasie i kvalita ihriska priniesli menšiu ligovú trápenku. Zápas by sa páčil asi len cyperskému géniovi Nikovi. On si vždy našiel niečo krásne v zápase, už len na tom, že súperi na ihrisko vôbec nastúpili. Keď už veľa futbalovej krásy zápas nepriniesol, možno by mu aj svedčala viac remíza. Koncentrácia obrany zostala visieť v zápche na Strečne. Po prvom ligovom bode sa musia Michalovce poobzerať po iných kútoch Slovenska.

Nitra – Šaľa 2:2

Niekedy ani počasie nie je zárukou, že uvidíme niečo futbalovejšie. Dievčatá nabehali celkom určite viac ako rozhodcovia fortunaligy. Len bez píšťalky a po ich vzore i bez lopty. Aj tak padali aspoň góly, hneď po dva na oboch stranách. Zlatú ruku pri striedaní mala hosťujúca lavička. Doslova. Hráčka Gold Tochi Orji uchmatla pre Šaľu aspoň jeden bod.

Predstavujeme: Trenčianske Teplice

Teplice sme si už ako najkrajší klub z časti predstavili v máji, keď mala svoje sólo rodina, ktorá je základným stavebným kameňom celého klubu. Klub vznikol v roku 1997 okolo Ruda Mrázika. Otec rodiny sa stal i otcom klubu. Prvé roky baby kopali len po okolí majstrovstvá oblasti trenčianskeho regiónu, za účasti okolitých dedín a mestečiek. Prihlásiť sa do prvej ligy nabrali odvahu v roku 2005 a úspešne sa v nej držia dodnes .

Za jedenásť rokov sa klub stal overenou značkou. Na titul zatiaľ ešte nevydalo, tretie miesto žien, druhé miesta junioriek i žiačok sa v skromných podmienkach klubu za úspechy ale považovať dajú. O jeho financovanie sa stará otec klubu. Či už zháňaním sponzorov, alebo odtrhne vlastnej rodine od úst a dojesť im to nechá opäť až na trávniku, kde jeho dievčatá hrávajú. Hráčky prispievajú symbolickým členským, z ktorého sa darí pokryť náklady na trénera. Financie - nefinancie, môžu si dovoliť hrávať na Marakane.

Každým rokom je to horšie s členskou základňou. Posledné kolo baby odohrali zápasy žien a junioriek spolu len s 21 hráčkami. Teplice nikdy nebudú preľudnenou metropolou, kde hrá každé dievča futbal. Naviac zvyšuje sa i konkurencia novovznikajúcich klubov, ktoré s obľubou siahnu po hotových hráčkach. Napriek tomu si Teplice držia základňu zhruba 50 dievčat v štyroch kategóriách vrátane prípravky. A reprezentační tréneri, najmä mládeže, si veľmi radi z ich ponuky vyberajú dievčatá na zrazy a kvalifikácie.

Tabuľka a pozvánka na kolo číslo 5

Od dnes vždy k pozvánke na ďalšie kolo pridáme i tabuľku. Po štvrtom kole ja prvá polovica telo na telo s minimálnymi rozdielmi. Ďalšie kolo nás čaká až o dva týždne. I v tomto je liga prevratná. Ak ste zvyknutí, že ligu prerušíme počas repre pauzy Áčka, zabudnite. My ju prerušíme hneď dvakrát, ale počas povinností mládežníckych výberov. Tabuľka po 4. kole vyzerá pre vaše potešenie takto: 

 

 

 

Z

V

R

P

Skóre

B

+/-

FP

1

 

ŠKF VIX Žilina

4

3

0

1

11:4

9

0

0

2

 

Partizán Bardejov

4

3

0

1

9:6

9

3

0

3

 

Spartak Myjava

4

2

2

0

9:3

8

5

0

4

 

Sport Ladies Club Banská Bystrica

4

2

2

0

2:0

8

5

0

5

 

ŠK Slovan Bratislava futbal

3

2

0

1

12:3

6

0

0

6

 

FK Slovan Duslo Šaľa Z

4

1

2

1

4:6

5

-1

0

7

 

MŠK Slovan Trenčianske Teplice

3

1

1

1

6:3

4

-2

0

8

 

FC Nitra

4

1

1

2

9:14

4

-2

0

9

 

MFK Zemplín Michalovce

4

0

0

4

2:11

0

-6

0

10

 

FC Union Nové Zámky

4

0

0

4

0:14

0

-6

0

Pozvánka na kolo číslo 5:

Slovan Bratislava – Nové Zámky, 1.10., 12:30

Ak sa Zámky nazbierajú na výlet do hlavného mesta, nič príjemné ich nečaká. Smog, zápchy a pri zodpovednom prístupe belasých asi i poriadna gólovačka.

Myjava – Nitra, 1.10., 12:30

Prvý októbrový deň má Myjava malý sviatok. Večer príde mužov pozrieť sused zo Senice. Ideálne by mohli fanúšikov predpripraviť i ženy, ktoré skúsia znovu neprehrať. Ideálne vyhrať.

Michalovce – Bardejov, 1.10., 12:30

Pre Bardejov ísť k súperovi menej ako štyri hodiny nie je ani poriadny zápas vonku. Hovorí sa, derby nemá favorita. Výnimka potvrdzuje pravidlo. Tento zápas má favorita jednoznačného. Ak by prvý bod Michaloviec prišiel zrovna v Bardejove, prestala by sa točiť Zem.

Banská Bystrica – Trenčianske Teplice, 2.10., 12:30

Ďalší z pokusov streliť Chládekovej prvý gól. V zápasoch Banskej Bystrice padá tak málo gólov, že pokojne môže rozhodnúť nejaký, ktorý padne v predzápasovej rozcvičke. Kto dá gól, bude bodovať. Stavte sa.

Šaľa – Žilina  2.10., 13:30

Nečakaný líder si to namieri opäť na juh. Naposledy si po D1 priviezol nečakané tri body, teraz skúsi R1. Poriadne nakopnúť sa neúspešne snažia domáce. Ich prípadné víťazstvo spraví menší humbuk v tabuľke.

Liga bude týždeň pauzovať, ale Kopačky nie. Minulý týždeň potichúčky skončili kvalifikačnú púť reprezentačné ženy. Preto sa znova vidíme v známom čase a na známom mieste, tentokrát s reprezentačným špeciálom. 

Martin Ferianec

Martin Ferianec

Napíš komentár