Pondelkové Tréneroviny - Mäsiari v dresoch

26.09.2016 / Richard Hanzlik
Rangelo Maria Janga a Kornel Saláta v šlágri kola. (photo: SITA/Martin Medňanský)

Rangelo Maria Janga a Kornel Saláta v šlágri kola. / (photo: SITA/Martin Medňanský)

Futbal je tvrdý šport. Aspoň tak sa tvária hráči, keď so sluchátkami na ušiach, kapucňou na hlave a tvrdým pohľadom vystupujú z autobusu, akoby práve točili ďalšiu scénu z filmu 8 mile. Vcelku vtipné je potom vidieť tých istých hráčov zomierajúcich na trávniku po likvidačnom zákroku, pri ktorom sa ich súper dotkol možno končekom prstu, prípadne ich dokonca ani netrafil. Ale výkrik sa rovná minimálne úrovni hlasového tréningu Marriah Carrey pred vystúpením v Madison Square Garden. Aká hudba by sa vtedy hodila do sluchátok? What is love, baby don´t hurt me, don´t hurt me, no more?

Iné však je, ak hrá futbal človek s očividne nevyrovnanou psychikou a nestráni sa súperovi zlomiť všetky kosti v nohách len preto, aby získal loptu niekedy na polovici ihriska. Tú loptu aj tak za tri sekundy stratí zlou prihrávkou. Menoslov psychopatov by bol nekonečný. Niektorí z nich vedeli hrať futbal lepšie - Roy Keane, niektorí horšie - Joey Barton. Do zoznamu môžeme po sobote pridať Kostadinova zo Zlatých Moraviec-Vrábel. Zákrok, pri ktorom zlomil Viktorovi Pečovskému nohu bol ocenený žltou kartou, pričom dodatočne by si zaslúžil minimálne odobratie registračky, rodného listu a nálepky z McDrive klubu. Už by sme sa aj my mohli pridať k experimentu, kedy videorozhodca zákrok dodatočne vyhodnotí a hráča vylúči. Aj keď potom nastáva otázka, či je zopárzápasový trest dostatočný na to, aby sa hráč poučil. Pred rokom by sme sa to mohli opýtať Kóňu, teraz Pečovského, ktorý je jeden z mála futbalistov rešpektovaných na všetkých ligových štadiónoch a o to viac mrzí jeho zranenie. Na rozdiel od rôznych Kostadinov a spol, ktorých by mali rozhodcovia trestať oveľa prísnejšie. Skoré uzdravenie, Viktor.

Titulom zápas mesiaca bol ovenčený zápas majstrov z posledných štyroch sezón, ktorých séria sa tento rok pravdepodobne skončí. Trenčín si nenechal zobrať týždňový vietor z plachiet a body si ponechal. Podbrezová bojovala s Ružomberkom o druhé miesto, Žilina v Zlatých Moravciach o život, Dunajská v Prešove o výplaty, Trnava v Senici o Bielu horu a Michalovce s Myjavou o tri body. A my sme sa ani nenazdali a máme za sebou desať kôl tejto ligovej sezóny.

AS Trenčín - ŠK Slovan Bratislava 2:1, 2850 divákov

Bolo by všetko inak, ak by sa v posledných minútach nezahral Kubík na superhrdinu a nesnažil sa byť silou mocou hviezdou zápasu. Nenahral, trafil Šemrinca a nechcem vidieť, aký trest ho čakal po zápase v sprche od Soumaha. Slovan si inak zápas prehral tak trochu sám. Prvý gól strelil Janga na trikrát. Možno aj Marika Gombitová s Borisom Filanom by k nemu stihli pristúpiť skôr, ako belasá obrana. A pri Paurovom góle najprv Cléber spracoval loptu podľa vzoru radiátor a potom celá obrana sledovala loptu s nádejou, že zrazu zapláva smerom 30 metrov od nich a nie na Paurovu nohu. Takže ani de Kampsov brejkový gól nestačil na nič iné, iba na nula bodov.

ViOn Zlaté Moravce - MŠK Žilina 0:2, 1428 divákov

Tri body do tabuľky, dvaja hráči na maródke. Taká je bilancia Žiliny zo sobotného zápasu medzi dvomi najväčšími ašpirantmi na titul. O Kostadinovom zákroku píšem vyššie a nečudo, že chvíľu hosťom trvalo, kým zase začali diktovať tempo hry. To sa potom človek bojí o nohu aj keď sedí na lavičke. Stavím sa, že podľa domácich internetových spolukomentátorov o faul v žiadnom prípade nešlo. Žilina sa dostala do vedenia hneď potom, ako si Otubanjo nastavil riadenie a Špalek zabehol možno piaty šprint po postrannej čiare. Ten v obrane domácich lietal celý zápas ako prezident po Slovensku. Prekvapenie však nebolo ďaleko, Volešáka v druhom polčase zachránilo brvno a fakt, že sa nehrá hádzaná, ale futbal. Poistku pridal Vavro z penalty a ViOn tak s rozumom veľkých majstrov neodhalil všetky svoje karty pred najväčším rivalom.

ZP Šport Podbrezová - MFK Ružomberok 3:1, 1845 divákov

Podľa výkonu na ihrisku to vyzerá tak, akoby hráči Ružomberka do Podbrezovej išli v deň zápasu pešo cez Chopok. Alebo dostali do vody od maséra niečo veľmi chutnučké a bavili sa napriek tomu, že loptu v zápase ku šťastiu ani nepotrebovali. Okolo Macíka to lietalo hore-dole, až ho prekvapil Podio, ktorý z toho priameho kopu fakt vystrelil. Platené kužele v oranžovom potom excelovali najmä pri treťom góle, kedy zabudli na to, že aj pri vzdialenej žrdi môže byť hráč a pravidlá to nezakazujú. Korigujúci gól hostí bol iba spomienkou na to, že aj Ružomberok vedel pred týždňom hrať futbal. Klobúk dole pred domácim mužstvom, takto sa má hrať na domácom ihrisku.

FK Senica - FC Spartak Trnava 0:1, 1684 divákov

Bitku o Bielu horu vyhral Spartak, ale bitku o srdcia všetkých fanúšikov vyhral v sobotu rozhodca Očenáš, ktorý si na nebesiach. Vášnivý kartár rozdal 8 žltých a 2 červené karty a keby mohol, prerušil by svojim hvizdom aj pozápasové sprchovanie. Nevediem si tabuľku aktívnych rozhodcov, ale ak nejaká existuje, on v nej určite predstavuje Neymara s Messim a Suarezom. To však nič nemení na tom, že zápas mal viac bojovnosti ako kvality. Áno, nastúpili mladí chalani a tak ďalej, ale aj tí sa ako malí učia hrať pekný futbal. Senica môže ľutovať, že svoju väčšiu aktivitu v prvom polčase premenila iba na centre a Spartak na druhej strane raz trafil priestor troch žrdí a hneď gólovo. V tejto situácii obrancovia Senice ukázali, že sú tiež dušou fanúšikovia a na Bellovu odrazenú strelu sa pozerali, akoby sedeli doma na gauči s pivom v ruke. Druhý polčas sa aj Spartak osmelil, ale tento zápas nemohol skončiť gólovou prestrelkou. Lebo by to vyzeralo, že bol dobrý.

1.FC Tatran Prešov - DAC Dunajská Streda 0:3, 1390 divákov

Nie je to ľahké. Len si to predstavte. Hráte prd, ale ešte stále existuje mužstvo, ktoré je na tom horšie. Vy proti nemu hráte doma, ľudia o tom hovoria ako o šesťbodovom zápase a keď neviete dobre počítať tak dokonca aj uveríte, že zaňho dostanete 6 bodov. Možno tak na Slovnafte do súťaže o vodu do ostrekovačov, ale aj to je fajn. A teda to mužstvo v úvode prehrávate, máte viac z hry a potom sudca fúkne penaltu. Paráda. Leško si postavil loptu. Keby dal, pije do stredy zadarmo celá jeho rodina. Nedal, piť bude musieť on, aby zabudol. Vtedy sa hostia nakopnú a zistia, že by museli hrať naozaj otrasne, aby prehrali. Prvý, druhý, tretí, hotovo. Pomedzi tie góly ešte zahodíte také šance, že ľudia rozmýšľajú nad tým, či vôbec máte na ligu. Nemá to ten Prešov ľahké, Stano bude musieť čarovať, aby ich po tejto facke prebral.

MFK Zemplín Michalovce - Spartak Myjava 3:2, 2085 divákov

Najgólovejší zápas na koniec. Pretože ak už Myjava dá v zápase dva góly, na to sa oplatí počkať. Síce tri dostala, ale to už je chyba obrany, že áno? Kým však jej hráči na zápas nastúpili aj psychicky, viedli domáci 2:0 a vyzeralo byť vymaľované. Ale nie je všetko eurofond, čo sa blyští a keď hostia vyrovnali na 2:2, začala bitka o tri body. Tie mali najprv na dosah chalani z Myjavy, ale keď šancou na výhru pohrdli, zobral to na seba Žofčák a dal zápasu takú bodku, že klobúk dole. Lepšiu rozprávku by ani Jakubisko nedal dokopy a keby každý ligový zápas vyzeral takto, nemusíme sa báť o to, že diváci si na ligu cestu nenájdu.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár