Na vlastné buľvy: Nový Život - Michalovce

28.09.2016 / Miloš Kubalík
Medzi mužstvami je údajne rozdiel štyroch líg. Vidíte ho na obrázku? My nie.  (photo: Miloš Kubalík)

Medzi mužstvami je údajne rozdiel štyroch líg. Vidíte ho na obrázku? My nie. / (photo: Miloš Kubalík)

Prvý krát v živote som sa ocitol v Novom Živote. Zažil som tak reinkarnáciu priamo na futbalovom ihrisku. Škoda, že reinkarnácia nevyšla samotným domácim v 4. kole Slovnaft cupu.

Návštevou sme ich chceli z našej redakcie poctiť už v minulom kole, nakoniec to vyšlo až teraz. Veď tím, ktorý nastrieľal 19 gólov v troch zápasoch, si zaslúži vlastné buľvy. Ešte k tomu v súboji s najvyšším ligistom z ďalekého slovenského východu. Práve v takýchto zápasoch sa vyskytuje prekvapenie na úkor favorita, ktorý po tridsiatichtroch penaltách vypadne. Pá pá Podbrezová.

No ale späť k nášmu zápasu: kto by nedržal palce Životu, navyše Novému, veď ten je snom mnohých ľudí. Takže akonáhle ma telovýchovný vedúci upovedomil o tomto zápase (tiež žhavil svoje buľvy, no nemohol prísť), už sa mi zbiehali slinky, aj keď som bol po výdatnom obede.

Ako sa dá prestať fajčiť

Cesta  tam bola opäť jaksi zarúbaná a nekonečná. Nebudem sa vyhovárať, na miestny štadiónik som došiel akurát na druhý gól hostí. Na zápas som zobral aj oporu z vlastných radov, moju priateľku, ktorej ofsajd hovorí to isté, čo mne napr. názvy obchodov v nákupnom centre. Na tribúne som postrehol domácich ultras, čo som spoznal podľa hlasného pokriku a bubnovania asi v počte 30 ľudí.

Našli sme si miesto na protiľahlej strane pri zábradlí medzi miestnymi telami, za stavu 0:2 v neprospech domácich. Zistil som, že väčšina naokolo hovorí po maďarsky, a tak som sa tešil na nejaké pekné a mastné pokriky. Pohľadom som hľadal známe tváre, medzi tvárami divákov naokolo som však ledva videl na ihrisko.

Hneď po skončení prvého polčasu hlásateľ oznámil 800 platiacich divákov, na internetoch po zápase písali o 980 kusoch. Tých 180 asi čakalo na klobásu a pivko, alebo lúskali jadierka. Mimochodom, postreh medzi riadkami - skoro nikto v Novom Živote na futbale nefajčil, skoro všetci lúskali jadierka. Asi miestny alebo regionálny zvyk, lebo pri odchode sme si aj my zobrali jedno balenie a lúskam ich doteraz, skutočne je to nákazlivé. Pre fajčiarov možno dobrá pomôcka, ako prestať fajčiť.

Rozdiel štyroch líg nebol až tak vidieť, Obama dal gól

Druhý polčas sa hral prevažne na polovici domácich. Hráči Michaloviec ukazovali viac z futbalového umenia a rýchlosti v súbojoch jeden na jedného, či jeden na dvoch. New Živoťanov nepúšťali aj napriek snahám na svoju polovicu ihriska, získavali lopty v strede poľa. Motorom bol nestarnúci Igor Žofčák, nosiaci na drese číslo pre špílmachra. Viditeľný bol aj hráč tmavej pleti Emmanuel Mensah, ktorého domáci fans volali Obama.

A práve Mensah v 57 minúte, po dôraze v päťke zasunul popod domáceho brankára loptu do siete a bolo rozhodnuté - 0:3. Aj napriek tomu, domáci nepôsobili odovzdaným dojmom. Všetky kombinácie Michalovčanov, okrem gólovej, viazli prevažne na šestnástke domácich, ktorí odolávali každému útoku a hostí nepúšťali do ďalších vážnejších šancí. Aj napriek markantnému rozdielu v ligách, ukázali domáci kus srdiečka, nevynechali jediný súboj, jedinú šmýkačku a ukázali aj čo to z futbalového umenia. Dokonca vyzeralo, že kondične sú na tom celkom dobre.

K tomu ich hnali dopredu domáci diváci, ktorých pokrikom v maďarčine nebolo moc rozumieť, ani keby som rozumel. Keď to porovnám so súbojom druholigistu Svätého Jura s Dunajskou Stredou v minulom kole, Nový Život z piatej ligy podal s Michalovcami o triedu lepší výkon. V posledných desiatich minútach otočili hru a mali dve čisté šance na zaznamenanie čestného úspechu. Aj napriek vypadnutiu si odnášajú zo Slovnaft cupu slušné skóre – 19:5. Všetka česť a sláva. Na konci bola aj ďakovačka vykrádačka v štýle islandského HUH!