O láske k rozhodcovi, súboji legiend a slovenskom lazarete

29.09.2016 / Vladimír Bilohuščin
Roy Nelson, vľavo útočí na Antonia Silvu. (photo: SITA/AP Photo/Eraldo Peres)

Roy Nelson, vľavo útočí na Antonia Silvu. / (photo: SITA/AP Photo/Eraldo Peres)

Rok sa nám preklopil do jesenného obdobia a to je k fanúšikom MMA naozaj štedré. Na programe bol turnaj UFC Fight Night v Brazílii, podujatie RIZIN v Japonsku, ale aj zvláštny druh osteoporózy, ktorá nám morduje fighterov.

Láska k rozhodcovi

V brazílskom hlavnom meste sa konalo už 95. podujatie s podtitulom Fight Night. Ani na tomto podujatí nebola núdza o kvalitné zápasy, ale aj kontroverzie. Nejedno oko diváka sa upieralo na zápas tých najťažších váh, aké môže UFC ponúknuť. Proti sebe stáli Roy Nelson a Antonio ´Big Foot´ Silva, ktorí sa netaja tým, že sú dobrými priateľmi. Životné cesty sa im tentokrát spojili nie na kávičke, ale priamo v ringu. Ich vzájomná láska sálala z každého momentu, či už šlo o váženie, verejné tréningy, alebo pozápasové faux pas. Zápas ako taký priniesol veľa vzrušenia, keď si obaja zápasníci vymieňali kvalitné údery, po ktorých mohol prísť okamžitý koniec. Nakoniec v druhom kole lepšie trafil Nelson, ktorý tvrdým hákom na  bradu poslal Silvu k zemi. To ale rozhodcovi na ukončenie zápasu nestačilo a tak musel Nelson pridať ešte zopár úderov, ktoré arbitra konečne presvedčili. Nelsonovi sa ale pár zbytočných úderov do tváre kamaráta dávať nechcelo a dal to rozhodcovi aj patrične pocítiť, keď mu ukázal prostredník a následne kopol do zadnej časti tela. Aj keď sa neskôr za atak ospravedlnil, poznamenal, že by takto reagoval znova. Dana Whitovi kopanie do rozhodcov príliš nevonia a tak celkom reálne môže prísť trest v podobe vylúčenia z UFC.

Trocha iné problémy má Chris ´Cyborg´ Justino, ktorá proste nemá divíziu. Jej prirodzená váha je na úrovni 145 libier a UFC takúto ženskú kategóriu nepozná. A tak jej vymýšľa súboje v úplne nezmyselnej a taktiež neexistujúcej 140-ke, kde jej dohadzujú náhodné súperky. Tento postup je zvrátený z dvoch dôvodov. Prvým je nútené šialené zhadzovanie do váhy, pri ktorom neraz roní ´Cyborg´ slzy. Druhým je nepochopiteľné nevytvorenie divízie do 145 lb. Ak ste si mysleli, že jej UFC dodá aspoň hviezdne meno, mýlili by ste sa. Žiadna Miesha, Ronda, či Holly, ale Lina Lansberg. Že ste nikdy nepočuli? Nič si z toho nerobte, ani ja. Každopádne musela ´Cyborg´ zasa zhadzovať veľké množstvo kilogramov, aby nakoniec zničila neznámu súperku. Ďakujeme pekne za takéto zápasy, ale viac si už neprosíme...

Súboj legiend

Japonsko sa zasa vrátilo do čias najväčšej slávy, keď svetu kraľoval PRIDE. Práve toto podujatie priniesol v novej podobe RIZIN, pričom nezabudol angažovať niekdajšie najväčšie hviezdy ako Mirko ´Cro Cop´ Filipović, či Wanderlei Silva. A práve títo dvaja protagonisti sa stali hlavnými hviezdami Grand Prix turnaja bez váhového obmedzenia. A bol to práve Mirko Cro Cop, ktorý po svojom víťaznom zápase pripravil prekvapenie aj pre samotných organizátorov, keď si na pódium nechal zavolať Silvu, spolu so šéfstvom RIZINu. Tu s veľkou pompou vyzval Silvu na súboj a postavil tak organizátorov pred hotovú vec. Tí to len ťažko rozdýchali, ale po tlaku obecenstva tento súboj oficiálne potvrdili. Píšem ťažko, lebo ich cieľom bolo zrejme vidieť tieto dve legendy vo finále celého turnaja. Takto sa musíme s jednou z hviezd rozlúčiť už v decembri a to veští aj finančné straty. Nám osobne to až tak nevadí, lebo na turnaji máme aj naše želiezko v ohni, v podobe českého reprezentanta Jiřího Procházku, ktorý zvládol svoj vstup do turnaja a odstránenie jedného z favoritov mu určite vyčarí úsmev na tvári.

Slovenský lazaret

V Bratislave máme v posledných týždňoch nejakú prapodivnú klímu. V priebehu pár dní sa totiž zranilo niekoľko vrcholových bojovníkov. Celé to odštartoval Robo Pukač, ktorý po tom, čo sa z jedného zranenia dostal a nabehol na plnú záťaž, utrpel poranenie kľúčnej kosti. Na tréningu s Patrikom Kinclom sa rozhodol hodiť o zem a bolo vymaľované. Na jeho návrat sa budeme tešiť o pol roka, teda ak ho budú držať po celý čas v umelom spánku.  

Druhým do partie je Samuel ´Pirát´ Krištofič, ktorý má taktiež problémy s ramenom. Tentokrát lekárska správa prezradila výrastok, ktorý zasahoval do kĺbového puzdra a dva utrhnuté úpony. Operácia bola na svete a o pol roka dovidenia. To, že sa mu takéto zranenie (zjavne z pretrénovania) prihodilo je ale totálna náhoda. Je totiž absolútne normálne zdevastovať telo troma zápasmi v priebehu dvoch mesiacov. Aspoň, že tá frajerka sa o neho vzorne stará.

V rebríčku figuruje aj Rasťo Hanulay, ktorý najnovšie chodí na súdne pojednávania so sadrou na ruke. Ako už býva zvykom, po zranení tej istej ruky sa Rasťo zapojil naplno do tréningového cyklu a pri lapovaní mu povolila záprstná kosť ukazováka. V tomto prípade bude stopka na dva mesiace. Ako Rasťo sám potvrdil, dopláca na obrovské bomby v rukách. My mu ale radšej odporúčame sledovať menej Wolverina, lebo takú regeneráciu zrejme nedosiahne a tie bomby taktiež nie sú z adamantia.

Aby toho nebolo málo, po operácii má aj Miro Štrbák. Len tak ďalej chlapci...

Vladimír Bilohuščin

Vladimír Bilohuščin

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár