Babské kopačky: Reprezentačno - pohárový špeciál

29.09.2016 / Martin Ferianec a Michal Mácsai
Patrícia Fischerová je prvá zľava. (photo: SITA/Radoslav Maťaš)

Patrícia Fischerová je prvá zľava. / (photo: SITA/Radoslav Maťaš)

Ženský futbal nespí ani v čase pauzujúcej ligy. Stále sa niečo deje. Okrem ligového diania, ktoré už máte vďaka nám prakticky v malíčku, sa rozpohybovali i ženské reprezentácie. V polovici septembra potichúčky, nenápadne a bez potreby prerušenia ligových prekáračiek dohrala svoju kvalifikáciu nežnejšia verzia sokolov. Uplynulý víkend bohužiaľ pravdepodobne tiež ukončila už v prvej fáze svoju kvalifikáciu dievčenská 17-tka. Svoju Last minútku si užili v Izraeli.

Ženská kvalda

Posledný skoro presne rok drali ženy naprieč Európou štuple kopačiek s jediným cieľom. Užiť si majstrovstvá starého kontinentu v Holandsku ako aktívny účastník. Žreb našim dievčatám ponúkol do partie aktuálne víťazky z Ria Švédky, Dánky, susedné Poľky a víťaza trpasličej kvalifikácie z Moldavska.

Do kvalifikácie nastupoval tréner Pakusza s tímom, ktorý už po rokoch pri reprezentácii pozná lepšie, než ich vlastné rodiny. Kostru tvoria osvedčené mená v ideálnom futbalovom veku. Baby hrávajú kvalitné futbalové ligy v Európe. Priestor na veľké experimenty v kvalifikácii nebol, respektíve nechcel byť. Svoj debut si odkrútili mládežnícke nádeje budúcnosti Mikolajová a Havranová. K nim sa pridala Horešová, ktorá sa zo širšej nominácie v posledných zápasoch preštrikovala až do základu.

Nie, žeby sme patrili vyložene k favoritom, pri všetkej skromnosti ani k spolufavoritom, ale ak tím budujete šesť rokov, už aspoň snívate o nejakom úspechu. Po výsledkovej stránke sa opäť nedostavil. Víťazstvá nad Moldavskom boli i v našich pomeroch z kategórie povinných. Pre Moldavsko to bola prvá kvalifikačná skúsenosť. Zápasy s Poľskom ukázali našu futbalovejšiu tvár, priniesli však len jednu prehru a jedno víťazstvo. Treba oceniť, že prvé s rebríčkovo lepším tímom v súťažnom zápase po dlhých rokoch. Dve prehry a žiaden strelený gól nám pripravili Dánky. Zázrak sa nekonal ani v zápasoch s top favoritom zo Švédska.

Ako a čo zmeniť?

Tri výhry a päť futbalových prepleskov stačilo opäť len na predposledné miesto v skupine. Z neho sa postupuje k televízorom, v ktorých si ženské EURO vychutnáme. Kvalifikácia nám a isto i trénerom ukázala všeličo. Slovenky vedia hrať futbal. Súvislejšie sa to darilo hlavne v domácom zápase s Poľskom a prekvapujúco na severe vo Švédsku. Gól po rohu Fischerovej by sme mali dať do kroniky našej repre. Bol krajší, ako dali po rohu Švédky. Zároveň sme videli, že je problémom udržať latku vysoko celý zápas.

Ak sa aj vy pýtate prečo a čo zmeniť aby sme mohli oslavovať so ženami ich úspechy? My sa opýtame ľudí z okolia ženského futbalu. Pestré názory nájdete na tomto mieste čoskoro.

Mládežníčky

Čítate reprezentačný špeciál. Pristavíme sa preto i pri mládeži. Naše 17-tky odleteli do Izraela za teplom a za súpermi prvej kvalifikačnej fázy. Na úvod veselá cesta, ktorá si nájde určite miesto v neskorších autobiografiách, v kategórii vtipné zážitky z repre (a možno niekedy aj u nás). Po nej nasledovala prehra s favoritom skupiny z Dánska 1:6. Najviac mrzí ďalšia od Švajčiarok kde samotné dievčatá cítili, že sa dalo uhrať aj viac. Dôvod na radosť a oslavu detským šampanským priniesla až posledná výhra s domácimi hráčkami. Stačil na ňu jediný gól. Podľa postupového kľúča naše nádeje už postupovú nádej takmer stratili. So skóre 2:9 nevybavíme postup z tretieho miesta, ani keď do sídla UEFA prinesieme kamión jabĺčok a cisternu domácej.

Na vlastné buľvy, ženský pohárový špeciál  Michala Mácsaia

Ako spomínal kolega Petro, v mužskom Slovnaft Cupe narazí piatoligové Brvnište na druholigovú Nitru. V stredu o 14:30. Vyberám sa teda z neďalekého Púchova priniesť infošky aj z tohto duelu. Príchod takmer presný, meškáme len dve minúty. Zaujímavé bolo iba to, že na štadióne ani nohy, siete nenatiahnuté, parkovisko prázdne. Kde sú všetci? Ahá, tak až o týždeň v stredu, nie túto...

Ale keďže (futbalový) osud je nevyspytateľný, o pár kilometrov odtiaľ hrali Trenčianske Teplice pohárový zápas s Považskou Bystricou. Ženy, pekné počasie, futbal – no nekúp to.

Teplické know-how

Na tribúne sa nazbieralo asi tridsať ľudí, ale možno ich bolo aj tristo, ak použijeme kalkulačku, ktorou sa počíta na Pasienkoch. Myšlienkou, ktorá sa tiahla počas celého zápasu bolo, ako je možné, že v Tepliciach dokážu nielen poskladať ženské futbalové mužstvo, ale k tomu ešte z toľkých pekných hráčok? Tatinovia, dobrá robota! Z toľkej krásy na ihrisku sme aj stratili pojem o skóre a tak sa po približne 23. minúte strhla asi dvojminútová celotribúnová debata, či je to 3:0, alebo 4:0 pre hostí. Správne hádal jeden postarší pán.

Keď o čosi neskôr zdvihol zvoniaci telefón jeho majiteľ slovami „Počúvam rádio Expres“ bolo jasné, že skóre v tomto zápase naozaj dôležité nebude.   

Rozdiel jednej súťaže bol na ihrisku na rozdiel od mnohých zápasov Slovnaft FA Cupu badateľný. Hráčky Trenčianskych Teplíc ukázali, že sú obdarené nielen krásou, ale aj futbalovým umením. Ťažké vybrať najlepšie, ale ak by sme menovali tri hviezdy zápasu, očarili najmä slečny Suchá, Bogorová a Denisa Mráziková. Slúži ku cti domácim hráčkam, že aj za nepriaznivého skóre nerezignovali a snažili sa aspoň znepríjemniť víťazstvo Teplíc a z každého súboja si odniesli nejakú tú boľavicu.

Keďže na ihrisku bolo viac menej rozhodnuté, svoju pozornosť od divákov dostal aj pán rozhodca. Tomu sa domáci fanúšikovia s úsmevom vyhrážali, že ak nebude pískať aspoň tak, aby bolo 4:4 (za stavu 1:4), tak ho vymenia. Rozhodca s rovnakým úsmevom k tribúne zakričal, že máme byť ticho, lebo nás nechá všetkých vyviesť.

Po prestávke si Tepličanky dovoľovali pekné fintičky, gól Havrilovej bol adeptom do Televíznych novín – sama pred brankárkou, kľučka, otočka a je to tam. Spracovanie ramenom, alá Balotelliho gól proti Norwichu, ukázala Denisa Mráziková. Na to, že priemerný vek hráčok, ktoré boli na zápas pripravené bol necelých 19 rokov, klobúk dole. Výhra 8:1 absolútne zaslúžená.

Asi začnem navštevovať zápasy v Tepliciach. 

Keď sme už pri Slovenskom pohári... 

Slovenský pohár vo futbale teda rozohrali aj nežnejšie polovičky. Za o niečo menšieho mediálneho záujmu a bez šance prebojovať sa do futbalovej Európy sa prihlásilo 25 ženstiev. Po letnom predkole, kde sa ponavštevovali zväčša tímy druhej ligy sa v stredu odohralo osemfinálové kolo s takmer všetkými ligistami. Len Michalovce sa pri plánovaní sezóny asi pozabudli a zabudli podať prihlášku. Alebo čo.

Podobne ako pri Slovnaft cupe aj v ženskom pohári ide najmä o možnosť konfrontovať dizajn kopačiek a farebnosť dresov medzi tímami nižších súťaží a prvej ligy a rovnako ako tam aj tu pripravili outsideri prekvapenia. Do najlepšej osmičky totiž postúpilo šesť tímov top súťaže a dvaja druholigisti. 

Z ligových tímov vypadli Nové Zámky, našli len 10 dievčat ochotných obliecť sa do dresu a zaviazať kopačky. Prehrali s Hornou Dolnou Nitrou 0:2. Na rozlúčku máva aj ligová Nitra, opustila hlavné mesto po prehre 1:2 od miestneho NMSK. To disponuje hráčkami s prvoligovými skúsenosťami, preto s nimi treba pri dobrom žrebe počítať aj v ďalšom kole. Prvé góly v sezóne inkasovala Banská Bystrica, znamenali hneď pohárové vyradenie od Žiliny. 

Možnosť postaviť hráčky zo širšieho kádra využili Slovan aj Myjava. Vyhrali zhodne po 3:0, Myjava v Topoľčanoch, Slovan vo Vrakuni. O jednu maškrtu navyše servíroval Bardejov v šarišskom derby Prešovu. Optimálnu formu stále hľadá Šaľa, aktuálna stačila na chudobnú výhru 1:0 proti o ligu nižšie hrajúcej Trnave. V opisovanom zápase Považskej s Teplicami si Mrázikovci konečne vychutnali pocit, že môžu v zápase striedať a s ním aj najvyššie víťazstvo osemfinálového kola. 

A nezabudnite cez víkend na ligu. 

Martin Ferianec

Martin Ferianec

Michal Mácsai

Michal Mácsai

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár