Športovka: Tri minúty od zázraku

30.09.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
Jaroslav Halák bol najlepším brankárom turnaja. (photo: SITA/Frank Gunn/The Canadian Press via AP)

Jaroslav Halák bol najlepším brankárom turnaja. / (photo: SITA/Frank Gunn/The Canadian Press via AP)

Pre veľký záujem vás, fanúšikov dobrého písaného športového slova, Športovka je späť. Sami ste tak chceli, máte ju mať. Rozmýšľal som, aký rýmom začať jej slávny comeback, napadla mi centovka. Pre prípad, že by ju čítali reklamní agenti mobilného operátora a chceli nám poslať nejaké drobné. Alebo aj celé. Moje dva centy k aktuálnym športovým témam práve začínajú. Vidíte, ako to viem prepojiť?

Kanadský pohár

Nevieme sa v redakcii dohodnúť, kto viac môže za to, že Team Europe nakoniec prehral aj druhé finále s Kanadou. Viacerí sme totiž zapli Markízu päť, či sedem minút pred koncom tretej tretiny. Európania v tom čase vyhrávali - ako inak - po jedinom góle Slováka Cháru. Halák mal zatiahnuté, Kanada zúfalo tlačila ... do gatí. Potom však Kapitán Kopitar pocítil tlak našich televíznych očakávaní, zápasníckym spôsobom stiahol za bránkou jedného Javora na ľad a v presilovke nemal Jaro H. nárok na dokonalý teč. 

Keď už bolo jasné, že sa bude predlžovať, lebo Team Europe v následnej presilovke trafil tyčku a Hossa z dvoch-troch metrov Pricea, rozhodol gól domácich v oslabení. Veľká škoda. Martin Štrbák, bodyguard Mira Šatana v skyboxe, si mohol už len chýbajúce vlasy zúfalo rukami prečesať. Zázrak bol ani nie tri minúty vzdialený. Keby Kanada prehrala na Kanadskom pohári (zamaskovanom za veľkolepejší názov Svetový pohár) jeden zápas, práve s tímom Europozbierancov, bol by to Miracle on ice 2, nie nepodobný tomu z roku 1980. 

Slováci končia ako obyčajne. Ako smutní hrdinovia, čo skončili po výborných výkonoch tesne pod vrcholom. Aspoň sa nemusíme pozerať na Game 3, v ktorom by Európania presedeli dve tretiny na trestnej lavici za vymyslené fauly. Lebo taký turnaj, ktorý by v Kanade nepripískli profesionálny rozhodcovia domácim, ešte v histórii nezorganizovali. Aspoň podľa Twittra a Facebooku ráno po poslednom zápase. 

Cibulková! 

Najlepšia slovenská tenistka súčasnosti prepisovala históriu. Ako jedna z mála žien vyhrala vo štvrtok päťsetový zápas 4:1 na sety. Vlastne nie, ona vyhrala za jeden deň dva zápasy, dokonca proti dvom rôznym Češkám. Štvornásobnú radosť urobila svojim fanúšikom Dominika Pome-Cibulková na turnaji vo Wuhane. Najprv ráno nášho času vyradila Karolínu Plíškovú, podvečer potom Barbaru Strýcovú. Výhra proti sesterniciam sa počíta za dve. 

Je radosť pozerať sa na jej hru, keď sa jej darí. Je jej plný dvorec, je plná energie, krásne sa hýbe. K dlhým forhendom pridala extra dlhé blonďavé vlasy. Bodaj by jej forma vydržala počas zvyšku sezóny, v hre je Turnaj majsteriek v Singapure. Slovenský tenis potrebuje každý pozitívny topspin, ktorý sa mu v aktuálnej ťažko skúšanej dobe podarí. 

Good idea, Sagan

Bol som v stredu na žúrke. Minister zahraničných oných odovzdával prvú pečať ambasádora značky Good idea, Slovakia. Nič lepšie mu nenapadlo, ako dať ju Petrovi Saganovi. Nič lepšie mu ani napadnúť nemohlo. Sagan je, čo sa globálnej popularity týka, na úplne inej úrovni, ako najlepší slovenský hokejista z NHL. O politikoch, či biznismenoch ani nehovoriac. Je hviezda celosvetová. 

Na slávnosti to bolo cítiť. Všetci boli z neho, ako to slušne napísať, na špičkách. Šuškali si medzi sebou, kde práve je a čo tam robí (keď ešte nechodil), keď prišiel, pôsobil ako rockový spevák. Vždy ste vedeli, kde sa práve nachádza. Hustota doširoka usmiatych ľudí, cvakajúcich mobilov a novinárskych mikrofónov bola okolo neho pochopiteľne vždy najväčšia.

Z odpovedí som vyčítal, že ho olympiáda ešte asi úplne neprebolela, že ohľadom obhajoby titulu na MS v Katare možno niečo tají a že nemá celkom jasnú predstavu, ako bude projekt Good idea, Slovakia propagovať. 

Pritom to je úplne jednoduché. Stačí, keď hocijakú svoju originálnu myšlienku zakončí chytľavým sloganom. Na konkrétnu novinársku otázku (keď ich usúdil, že ich pomaly aj stačilo), čo je podľa neho dobrý nápad napríklad odpovedal, ako to len Peter Sagan vie. "Ísť domov". Mohol by tak svoje vtipné, spontánne, či múdre odpovede označiť pečaťou, ktorú mu slovenský štát (a agentúra na kampani pracujúca) prepožičali. A zaklincovať ich "Good idea, Slovakia". 

Ramblingy

 • Aj tie sú späť

 • Liga majstrov bola plná paradoxov 

 • Aspoň zápas Celticu s Manchester City

 • Celtic totiž v tej istej súťaži prehral v Gibraltare

 • Čítate správne, tuším v druhom predkole 
   
 • Teraz takmer porazili zatiaľ famózne Guardiolove City, zápas sa skončil krásnych 3:3

 • To ale nebol jediný paradox

 • Superformu má Moussa Dembelé, hráč Škótov dal dva golé

 • Musel som sa ale strápniť pred kolegom Petrom keď vysvitlo, že to je iný Moussa Dembelé ako ten z Tottenhamu?

 • Dembelé sú zjavne noví Touré 

 • Ako veľmi krehké musia byť slovenské tenisové vzťahy, keď tenisový zväz šermuje pokutami v rádoch desiatok tisíc Euríčok?

 • Martin Kližan by ich asi aj dokázal vyhrať

 • Ale ako dlho potrvá, kým Lukáš Lacko získa 10-tisíc na prizemoney?

 • Za Dominika s Karolom veru také čosi nebývalo

 • Peniaze pre reprezentantov budú zábavnou témou aj pred najbližším reprezentačným dvojzápasom

 • Sokoli chcú priplatiť aj za prehry, hlásajú titulky blváru

 • Ako to tak bude, nesmierne sa teším na novinársku otázku takému Jánovi Ďuricovi

 • "Zaslúžite si po prehre so Škótskom prémie?" 
   
 • Vlastne na otázku ani nie, teším sa na odpoveď
   
 • A presne preto odporúčam dohodnúť sa inak

 • Aj v novom režime sa budeme pri internetovom pere striedať

 • Na budúci piatok (čo chceme, aby bol pevný termín pre Športovku) ho vytiahne Martin Petro

 • Očakávam súhrn trojmesačných aktualít v dievčenskom lacrosse 

Garantovaný tip na víkend

Novinka, nová fičúrka! Každý piatoček prinesie jeden z našich pisálkov garantovaný víkendový tip pre stávkárov. Taký, ktorý keď sa mu nepodarí uhádnuť, prinútime ho k fyzickému (alebo inému) trestu.

Rubriku otvára Rišo Hanzlík, expert na slovenskú futbalovú ligu. A ide rovno k veci, súboj o slovenského kráľa červeno-čiernych pruhov. Nech sa páči, tu je:

Spartak Trnava - ViOn Zlaté Moravce: X v prvom polčase

Vidíme sa o týždeň a potom už každý piatok. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár