Na vlastné buľvy: Plastika Nitra vs VSŽ 6:4

Nitrania posadili Košičanov na zadok. (photo: SITA/Martin Havran             )

Nitrania posadili Košičanov na zadok. / (photo: SITA/Martin Havran )

Odkedy žijem na juhozápadnom cípe hokejovej republiky, posledných jedenásť rokov, naučil som sa chodiť si pre radosť z obľúbeného tímu do jamy levovej. Nič neprekoná pocit z výhier na Slovane, v roku 2016 musí stačiť na chvíľkové uspokojenie abstinenčného príznaku po košickom hokeji výlet do Nitry. Rád som preto využil pozvanie jedného z nitrianskych srdciarov a piatkový večer strávil na zimnom štadióne honosne nazvanom Nitra Aréna. Predčasne, je to stále iba zimný štadión.

Plastika Nitra vs VSŽ 6:4

Líder tabuľky prišiel do Nitry pokúsiť sa byť prvým, kto v stále mladom ročníku porazí Corgoňa na jeho ľade. Tým Corgoňom si ale nie som po včerajšku vôbec istý. Logá lokálneho pivovaru sú síce na štadióne výrazne zvýraznené, domáci fanklub má však na bielej stene za sebou namaľované veľké Bizons. Nerozumiem, prečo v roku 2016 nemá HK Nitra ustálený marketingový názov, keď si môže vybrať z dvoch na naše pomery dokonalých. Keby som si mal vybrať, či sa mi viac páčia Bizóni, alebo Corgoni, musel by som si hodiť mincou. Ešte aj porazený by patril k najlepším v lige.

Keď som už pri zvieratách, z Košíc sa dostavilo na zápas presne nula fanúšikov (okrem autora textu, pricestoval som ale zo Šamorína). Zostal som nemilo prekvapený, nemohlo to byť predsa zápchou na lokálnych komunikáciách medzi Košicami a Zvolenom a následnej R1. Zápcha je každý piatok len opačným smerom, zo západu na východ. Podozrieval som roztomilú ZOO v parku tesne pri štadióne. Je možné, že sa pri kozičkách, muflónikoch a zvyšnom osadenstve mohli usadiť košickí fanúšikovia namiesto hokeja. Pravdepodobné to ale nie je, ignorácia dôležitého zápasu u jedného z vyspelejších rivalov je preto smutným mementom.

Na osemdesiatsedem percent zaplnený zimný štadión, oslavujúci v tomto roku 50 rokov tradičnej architektúry, vyrobil tradičnú nitriansku atmosféru. Pravdepodobne najlepšiu, akú môžete v krajine, ktorá si dáva hešteg #HokejováRepublika zažiť. Od prvej do poslednej minúty boli hluční, povzbudzovali, tlieskali a spievali. Fanklub je mnohopočetný, vďaka atraktívnemu hernému prejavu a dobrým výsledkom Nitranov sa udržiava v stabilnej forme. Veľmi kvitujem nasadenie varhaníka, syntetizátorová inštrumentálna hudba je omnoho viac, ako DJ Oetzi (Heeeeeeeeeeeeee--eej, Bej-be, U!, A!). V prvej polovici zápasu sa darilo držať povzbudzovanie na prekvapivo slušnej úrovni, pomohlo aj sedem gólov, ktoré padli skôr, ako sa zápas prelomil na polovicu.

Po nej sa už ale trojtisícová hala zacyklila na "Keď má dievča 20 rôčkov, treba ju j@?!ť," a ..."hlavu som mu rozkopal, brucho som mu rozpráral, veď je to len belasý žid". Keby stálo tritisíc ľudí na hlavnom námestí v Nitre a snímala ich videokamera Denníka N, mali by sme zarobené na celonárodný škandál s medzinárodným presahom. Izraelskému veľvyslancovi by sme museli ako krajina čo-to vysvetľovať. Keďže sa spievalo na výbornom hokeji, lacnou výhovorkou všetkých bude, že ide určite len o ľudový folklór. Niečo ako umelecké vyjadrenie úprimnej duše fanúšika slovenského národného športu. Obočie mi zdvihol pohľad na tucty prítomných tínedžeriek, hlasno popevujúcich prvú z melódií. Druhú spieval celý štadión.

Hokejovú symboliku zaobstaral Ladislav Nagy. V devätnástej sekunde zápasu dal prvý gól Košíc, aby vo veľmi podobnej situácii 19 sekúnd pred koncom gól nezopakoval. V zápase padlo desať gólov, stavím sa, že hitov (najmä čistých) bolo desaťkrát menej. Košice sa zo semifinálovej prehry v minulom playoff nepoučili, oba tímy hrajú hokej po slovensky. Primárne sústredení na kreatívne a kombinačné akcie v útočnom pásme. Červené svetlo za červenajúcimi sa brankármi svietilo pri prvom striedaní v každej tretine. Na začiatku druhej padli štyri góly za štyri minúty. Panovalo teda všeobecné nadšenie.

Nitra je známa silným prvým útokom. Včera sa Slovák (2+2), Laliberté (2+1) a Blackwater (1+1) postarali o 5 gólov a štyri prihrávky, keď je moja kanadská kalkulačka správna, ukazuje na deväť bodov. Dominovali pri takmer každom striedaní, niekoľko ich gólových šancí ešte pochytal včera len veľmi priemerný Habal v košickej maske. Vokálnym lídrom tímu Bizónov (Corgoňov) je Slovák, bol ho plný ľad, striedačka a uši rozhodcov. Košičania, najmä ich útočnejšie útočné trojice, netušili ako brániť rýchle výmeny puku hráčov, ktorí sú na seba ukážkovo zvyknutí.

Nitrianskym rizikom je dnes asi len prílišná závislosť na elitnej formácii. Síce nemám kapacitu na meranie Corsi štatistík, voľné oko ale videlo pri pobyte ostatných troch pätiek prevahu šancí nižších formácií hostí. Gólovo sa z domácich presadil len Ručkay, šance Košičanov si naopak celkom pravidelne tvorili Triple B´s (Boltun - Bartánus - Bicek), Varga s Hričinom aj Bartošov útok.

Nitra bola ale celý zápas lepšia. Mala viac šancí, na rozdiel od Oceliarov dokázala ubrániť oslabenia. Dva góly dali domáci v presilovkách, hoci štatistiky ukazujú len jeden. Pri góle v prvej tretine bolo ale asi minútu signalizované vylúčenie Košičana, ktorý sa už na hanbu pre puk v sieti za Habalom nedostal. Východniari premrhali viac, ako minútovú presilovku 5:3, zápas v Nitre sa pripíše k tým, podľa ktorých si klub, čo si takú šancu (najmä na ihrisku súpera) nedokáže vážiť, zasluhuje prehru.

Hra Košíc pripomínala účes českého fanúšika. Vpredu slušne učesané, vzadu diskotéka. K polovici obrancov som nazbieral vtipné bonmoty, nebudem vás ale zaťažovať zbytočným posmechom. Všetko z toho pohľadu dôležité obsiahol citát Ladislava Nagya, zdroj hokej.sk: "Ak by sme hrali v obrannom pásme takto aj s Fribourgom v Lige majstrov, nafasujeme desiatku."

Hokej v Nitre bol v piatok za osem hviezdičiek.

Klobáska v bufete takisto, díky, Juro.

V tejto sezóne nazývame družstvá najvyššej národnej hokejovej súťaže najkrajšími menami z ich bohatej histórie. Tu je ich abecedný prehľad: