Pondelkové Tréneroviny - Jedno tretinkové nealko

03.10.2016 / Richard Hanzlik
Seydouba Soumah vs Brankár Michaloviec. (photo: SITA/AP Photo/Marko Erd)

Seydouba Soumah vs Brankár Michaloviec. / (photo: SITA/AP Photo/Marko Erd)

Nealko je pivo, ktoré Boh zoslal na Zem za trest. Je to príbeh obilia, ktoré nemalo to šťastie, aby sa stalo klasickým pivom. Naša liga, zlými jazykmi zvaná aj pivná, sa dneškom dostala do svojej tretiny, čo buď znamená SMS súťaž s priblblými otázkami a možnosťou vyhrať LCD televízor, alebo nejaké to zosumarizovanie doterajšieho diania. Kým sa nenájde sponzor Trénerovín, o telku nehráme. Ale jedenásť zápasov je dosť na to, aby sme zistili, kto ako v lete zamakal a kto to s tým fotbalom myslí vážne.

Najprv sme tu mali európske predkolá. Myjava vypadla sama so sebou, Slovan spoznal svoju kvalitu v zápase proti Jelgave. Najďalej sa dostala Trnava s Trenčínom. Spartak dokonca vyhral vo Viedni proti Austrii, aby ho fialoví mohli vyradiť doma na penalty. Veľké ambície mal Trenčín, to by však nemohol kompletne prebudovať mužstvo. A to až tak, že v poslednom zápase proti Rapidu Viedeň takmer musel nastúpiť Ševela. Takže leto klasika, boli sme radi, že sme mali aspoň jedno mužstvo v play-off, niekto stihol dovolenku a my ostatní sme makali na tom, aby doba kešu trvala čo najdlhšie.

Liga samotná priniesla, povedzme, tri veľké prekvapenia. Teda okrem toho, že Peter Gergely ešte stále sedí na svojej trénerskej stoličke a Niki Papavisiliou na nej celkom slušnú dobu sedel tiež. Potom sme zistili, že ten Trenčín to tento rok asi nedá. Fluktuácia väčšia ako keď absolventi sociálnej práce zatvárajú dvere na úrade práce mužstvu nepomohla a bude Rado, ak to dotiahne cez Slovnaft Cup aspoň do Európy. Szmutní boli aj v Dunajszerde, ktorá dlho nie a nie naskočiť na bodovú vlnu. Nadýchla sa až v posledných kolách. Príjemne prekvapila Podbrezová, o ktorej ste sa už určite mohli dočítať ako o slovenskom Vorčestri. Slovenské Atlético spoznalo sladký pocit z prehry až v jedenástom kole na pôde budúceho majstra. Áno. Povedal som to. Jediné mužstvo, ktoré tento rok môže titul získať má sídlo v Žiline. Hrá najkrajší futbal a dáva najviac gólov. Sekunduje mu Ružomberok, ktorý sa však tradične potýka s nevyrovnanou formou. Nováčik ligy z Preshowa je zatiaľ horúcim ašpirantom na dvojcestný kontrakt. Naposledy s ťažkosťami porazil v Slovenskom pohári Malženice zo štvrtej ligy. Jedinou šancou na záchranu je už len bankrot Zlatých Moraviec. Zvyšok ligy si ide to, na čo sme zvyknutí. Priemer. Nevypadnúť, ale netreba ani nič vyhrať.

O týždeň ligu neuvidíte, na scénu nastupuje repre, tak dúfajme, že nikto nikoho neurazí, v lietadle sa nepohádajú, v sprche nepobijú a hlavne, nech si naši ligoví hráči odpočinú. Pretože Vianoce sú za dverami, treba nahrabať prémie, nech môžu zobrať frajerky niekam pekne do tepla. A ja im to prajem.

Žilina v sobotu vztýčila prostredník všetkým nádejám Podbrezovej a získala už náskok v hodnote 6 bodov a troch gastrolístkov. Slovan hostil Michalovce a reportáž na TA3 sa niesla v znamení desiatok, ba priam stoviek šancí belasého mužstva. Nečudoval by som sa, keby do budúcna dali Soumahovi na hlavu GoPro kameru. Derby na Myjave ovládli domáci, Senica si zo zápasu odniesla iba menšie šrámy, traumu a kto mal šikovné ruky, snáď aj niečo malé na pamiatku zo šatne. Ružomberok mal podľa tiketov doma Dunajskú Stredu zniesť z povrchu zemského, ale nakoniec bol rád aj za bod. Zápas Trnavy proti ViOnu, ktorý skončil divoko 1:0 si zaslúži aj celovečerný film. Dohrávka bola na programe v Trenčíne, ktorý dostal koncotýždňový darček v podobe Prešova. Ale nebol to hocijaký darček.

MŠK Žilina - ZP Šport Podbrezová 1:0,  3008 divákov

Každá séria sa raz skončí, hovorím si vždy, keď vidím tlačovku nášho premiéra. Už keď Podbrezová cestovala do Žiliny, bolo jasné, čo na ihrisku uvidíme. Kustódi stihli oprať a ožehliť krikľavé dresy domácich, ktoré sa rozbíjali o obranu hostí, ako novinári v parlamentnom bufete pri fajnovom vlašáčiku za pár evri. Hrdinom zápasu však nebol skórujúci Škvarka, ale Volešák, ktorý ešte v prvom polčase pochytal všetky tutovky Podbrezovej. Vtedy keby to padlo, tak v druhom polčase zavrú hostia ešte skôr ako podniky v Starom meste. A nepomohla by ani party u Rada. Pokutové územie hostí by v tom prípade bolo vyľudnené ako Bratislava cez summit EU alebo počas Veľkej noci. Ale on pochytal a dal šancu Škvarkovi, aby sa stal hrdinom.

ŠK Slovan Bratislava - MFK Zemplín Michalovce 3:1, 904 divákov

Ak by sa zápas hral na niečom, čo trocha viac pripomína futbalový štadión, povedal by som, že sa na to aj miestami dalo pozerať. A to ešte Slovan zahodil minimálne 6 čistých gólových šancí proti súperovi, ktorý to v druhom polčase jednoducho musel otvoriť. Na samostatné nájazdy by belasí neuspeli, keďže ich zahadzovali vo veľkom štýle a teraz ich môžu na zimáku dva týždne trénovať s hokejistami. Namiesto prihrávky na voľného hráča si všetci zvolili cestu ku gólovým bonusom, ktoré však zostanú Ivanovi. Najväčšiu radosť z výsledku však mali strihači na TAtri, ktorí sa mohli konečne vyblázniť a nemuseli robiť štvortminútovú reportáž z dvojšancového zápasu.

MFK Ružomberok - DAC Dunajská Streda 2:2, 1875 divákov

Vždy mi vyčarí úsmev na tvári premena mužstva, ktoré by ešte pred dvomi týždňami porazili aj mladší žiaci Palárikova a teraz dominuje na pôde silného Ružomberka. Ten oproti zápasu s ViOnom pôsobil najmä v druhom polčase ako po kolektívnej opekačke v priľahlých horách a môže byť rád, že si doma nechal aspoň ten bod. Prvý polčas bol ale z domácej strany veľmi dobrý. Klasické obliehanie bránky prinieslo jeden gól a zopár bohaaa na tribúnach. Všetko zmenil až Pačindov gól do šatne. Chyba však ide na vrub obrany MFK, pretože lopta na Pačindu zo stredu poľa letela dobrých 15 minút a za ten čas by ste sa stihli s kamiónom otočiť v uličkách Dubrovnika. Kúzlo gólu platilo takmer až pod sprchy. Druhý polčas ovládli ihrisko hosťujúci Húni, ktorí ešte doteraz rozoberajú penaltovú situáciu z konca zápasu, po ktorej Lačný rozhodol, že body sa delia a pivo platí Hrnčár.

Spartak Myjava - FK Senica 2:0, 1313 divákov

Hovorí sa, že by ste svojich najlepších hráčov nemali púšťať do tej istej ligy. Vonkoncom nie rivalovi. Senica tak urobila a stratu Kóňu s Pavlíkom budú ešte dlho ľutovať. Možno, ak by číslo 6 pobehovali v modro-červenom, nemuseli sa hostia spoliehať iba na veľkú bojovnosť. A možno by Šullovi desať minút pred koncom vypadla lopta do priestoru, kde sa práve číslo 6 netúla. Ktovie. Myjava však mala zo zápasu viac zábavy. Presne, ako sa na domáce mužstvo patrí. Obidve mužstvá síce gólmi neprekypujú, ale keď už do toho Myjava kopne, začínajú lopty lietať v nepríjemných blízkostiach bránky. Na rozdiel od Senice, ktorá miestami pôsobí, akoby ani nevedela, ako sa do tej šance dostať.

FC Spartak Trnava - ViOn Zlaté Moravce 1:0, 3221 divákov

Najprv som chcel tento zápas z Trénerovín vynechať, pretože to naozaj malo s ligou veľmi málo spoločné. Ale chýbal by tu zápas, s ešte stále návštevou kola. Trnava hrala bez pohybu a hlavne myšlienky v útočnej fáze. X na tikete robí svoje, dobre som vám poradil, že? Zlaté Moravce boli z toho celé bez seba a nedokázali poraziť ani takto senilného súpera. A tak platilo heslo Resocializačného strediska Čistý deň v Galante - Nedáš, dostaneš. Za všetko futbalové v zápase môže nakoniec brankár Kováč, ktorý urobil presne to, čo Kozáčik proti Anglicku. V posledných sekundách si myslel, že zdržiavaním pomôže mužstvu k bodu. Nepomohol. Nezaslúžené tri body hneď na to svojou hlavou vystrelil Hladík, a potom sa chvalabohu skončil zápas, v ktorom sa najlepší futbal hral cez polčasovú prestávku. Dobre, Miro nemal poriadne koho postaviť, ale krajší futbal sa hrá aj v tých Malženiciach. Aby som nezabudol, ViOn si cestu za titulom poistil vypadnutím zo Slovnaft Cupu. Prehra v Seredi nabitej hviezdami z celého mesta klub nebolí. Pretože, kto sa smeje naposledy, ten sa smeje posledný.

AS Trenčín - 1.FC Tatran Prešov 1:1, 2319 divákov

Prekvapko na záver. Bez hračky. Čokoládu si domov na spodnom prádle odniesli všetci tí, ktorí verili v ľahkú výhru. Tá by bola prišla, ak by sa Janga s Balom nepredbiehali v tom, kto zahodí väčšiu šancu. Ako ukázal ďalší priebeh zápasu, túto mikrosúťaž napokon s prehľadom vyhral Janga. Síce jeden gól dal, čo mu body strhlo, ale nepremenil šance, ktoré by možno aj Stano Varga dal. Ak hral s niekým súťaž v čo najsilnejšej strele do brvna z gólovej pozície, tak to potom beriem späť. Keď sa chce mužstvo odraziť z dna tabuľky, nepoznám lepší spôsob, ako remízou u majstra. Síce ležiaci na zemi by sa dokopávať nemal, ale vysvetlite to niekto chalanom z Prešova, keď lížu dno tabuľky. Potom im určite nevadí ani to, že ak by lepšie zakončili jeden zo samostatných nadjazdov, mohli domov brať tie body rovno 3. A to by zaplakala každá pumpa od Trenčína až po tunel Branisko. Trenčín sa z prichádzajúcej reprezentačnej prestávky teší asi najviac z celej ligy.