Babské kopačky: Brankárka Bystrice má stále čas aj na pokémonov

06.10.2016 / Martin Ferianec
Zo zápasu junioriek Slovana Bratislava.  (photo: Miroslav Vraník)

Zo zápasu junioriek Slovana Bratislava. / (photo: Miroslav Vraník)

Prichádzajú prvé októbrové Kopačky. Že je október, spoznáte v ženskej lige jednoducho. Licenčné podmienky pre organizovanie ligových piknikov sú tak tvrdé, že by prešlo na tesnotku aj súčasné Tehelné pole a nejaké osvetlenie je úplne nepodstatné. Preto sa výkop zápasov posúva na čas kedy ste zvyknutý tráviť obed, nie fandiť babám na ihrisku. Druhým poznávacím znakom je niekoľkomesačný pokoj trénerov. Skončilo sa prestupové obdobie, tréner nemusí tŕpnuť, či niektorú zverenkyňu nezláka na cukríky alebo lepší teambuldingový program konkurencia, alebo nejaký zahraničný Zsolt. Vlastne žold. Zsoltovi, trénerovi reprezentácie, ich púšťajú s potešením.

Diváci si posledný vlažný víkend na lige užili. Piate kolo prinieslo 27 gólov v piatich zápasoch. Schuti si víťazne zastrieľal Slovan i Bardejov a výnimočne s nimi Bystrica. Hlavu si po nevydarených zápasoch tlčú v Myjave a Žiline. Chládeková stále bez inkasovaného gólu a Sluková s ôsmimi strelenými sú na vrchole blaha, Bardejovčanky aspoň na vrchole tabuľky.

Myjava – Nitra 1:2

Myjava sa rozhodla nechať všetky svoje tromfy v šatni dôkladne zamknuté. Prepašovať sa podarilo len jeden gól v prvej minúte a následné brvno. Potom už podľa hesla „sme jeden tím“ prestali hrať futbal všetky spoločne. Do prestávky to Nitre stačilo na vyrovnanie a po polčase rozhodli o tesnom víťazstve. Keby gól na 2:1 zrovna nedali, domáce v psychickom rozpoložení v akom boli, si ho ochotne dajú aj samé. Horší výkon domácich som v lige ešte nevidel.

Michalovce – Bardejov 1:8

Demolovať domáce nádeje začali Bardejovčanky hneď z kraja zápasu. Čistý hetrik vybavila Mikolajová do 17. minúty. Zdá sa, že moje rýpanie, prečo dáva góly až na konci rozhodnutého zápasu ju zdravo nasr...dilo. Bochinová, Havranová a Semhricová sa pridali k polčasovému poltuctu. Druhá polovica už bola voľnejšia. Týranie nováčika skončilo po ôsmich minútach. Dokonca im dovolili lepšie sa naladiť pred sprchovaním čestným gólom.

Slovan – Nové Zámky 6:0

Zámky znova úspešne nastúpili, vďaka čomu liga drží pokope lepšie a dlhšie, ako kosti Nora Gyombéra. O výsledok išlo len belasým a tie si ho v rekreačnom tempe uhrali. Hetrikom, aj keď trocha rozťahanejším, sa predviedla Holá, kapitánka. Pre chorobu nehrala redakčná obľúbenkyňa Kulová. Želáme rýchle uzdravenie :)

Banská Bystrica – Trenčianske Teplice 3:0

Bez inkasovaného sa stále neprehráva.  Nič sa v pravidlách futbalu nezmenilo. I keď je pravda, že pri takej aktivite hostí sa Chládeková stihla naučiť do školy i pochytať pár pokémonov. V poli dominovala Bystrica, ktorá sa nakopla i gólovo. Volej Štrúbelovej po centri, angličan Briššovej z penalty a rovnako jej samostatný nájazd priniesli výhru o tri rany.

Šaľa – Žilina 3:3

Rozostrieľala sa nám Šaľa, jej gólová produktivita má vzostupnú tendenciu. Týmto tempom budú koncom ligy rozdávať 10 a viac kúskov na počkanie. Znova však vydalo len na remízu a znova ju zachraňovali ku koncu zápasu. Bod sa máli v Žiline, ktorá preflákala dvojgólový náskok. Na vrchol strelkýň sa ďalšími dvoma gólmi dostala Sluková.

Predstavujeme: Juniorská liga

Obvykle na tomto mieste predstavujeme jeden z klubov prvej ženskej ligy. Dnes tradíciu prerušíme, ako sa hovorí z technických príčin. Nemusíte smútiť, všetko stihneme dobehnúť. Dnes si aspoň v krátkosti predstavíme juniorskú súťaž. Ešte sme si o ňu klávesnicu neobtreli a pritom je neoddeliteľnou súčasťou každého ligové klubu. Priam psou povinnosťou ako hovorí klasik. Je totiž podmienkou účasti ženstva v najvyššej súťaži.

Povinnosť klubom vznikla v sezóne 2013/14. Od začiatku sa vykryštalizovali kluby s tradične lepšou členskou základňou, ktoré majú i v mládeži z čoho vyberať. Zatiaľ všetky ročníky vyhrali mladé belasé Bratislavčanky. Pravidelne im sekundujú Trenčianske Teplice, Selce (dnes už Bystrica) a Bardejov. Každému sa ušlo po jednej striebornej placke. Pre trénerov zvyšných účastníkov je to skôr dilema kedy a ako presúvať hráčky medzi prvým tímom a juniorkou. Prednosť ma logicky Áčko, preto na výrazné úspechy v juniorke ani nepomýšľajú.

Súčasná sezóna sa nesie v podobnom duchu. Po piatom kole zostali bez straty bodu Teplice a Slovan, ktorým chýba dohrať vzájomný zápas, konkurenciu im znova robia s rovnakým počtom bodov Bystrica a vlajková loď východu Bardejov. V strede tabuľky pôsobí oproti prvej sezóne futbalovejším dojmom Myjava. V súboji o stred sa s nimi okopáva Šaľa, Žilina a Nitra. O česť a nové zážitky hrajú predposledné Michalovce a o kontumáciu čo najmenej zápasov Nové Zámky. Vylúčenie družstva zo súťaže znamená a vylúčenie Á-tímu. My im držíme palce. Ak ste zvedavý na talent mladších dievčat, ich zápasy sú vždy súčasťou ženskej ligy, väčšinou po hlavnom súboji.

Pozvánka na kolo číslo 6

Žilina – Myjava   8.10. o 12:30

Cez víkend zaváhali oba tímy. Myjavčanky okrem výsledku i výkonom. Na Žilinu majú síce len dobré spomienky, ale aby si ich nepokazili, musia so sebou zobrať aj futbalové umenie, ktoré v sobotu starostlivo schovávali.

Nitra – Banská Bystrica   8.10. o 12:30

V Bystrici váhajú, či zvoliť vonku obrannú formáciu 6-4-0 alebo útočne ladenú a otvorenejšiu 6-3-1. Precízna obrana môže znova priniesť body. Aj keby len jeden za 0:0.

Nové Zámky – Trenčianske Teplice  8.10. o 12:30

Do Zámkov si chodí tento rok zvyšok ligy napraviť chuť, ak sa zrovna ideálne nedarí, alebo popraviť skóre, v prípade že sa darí. Po prehre o tri sú Teplice prvý prípad.

Slovan – Michalovce   8.10. o 12:30

Zaujímalo by ma aká je nálada v autobuse, keď idete cez celé Slovensko s vedomím, že vám budú robiť zle. Myslím, že východniarky by to mali spojiť aspoň s výletom do Polusu, nech majú aspoň nejakú radosť z výletu. Na bodovú si ešte počkajú.

Bardejov – Šaľa   8.10.  o 14:00

Víťazstvo v boji o titul je pre domáce povinnosťou a nepodcenili ani divácku podporu. Na východe hlásia vstup zdarma (áno aj v ženskej lige sa občas vyberá) a tombolový lístok ako darček. Hor sa povzbudiť a vyhrať niečo hodnotnejšie ako treska v rožku.