Už to vyhraj, Phil

13.06.2013 / Denis Bohumil Schvarcz
Drajv na jamke číslo 18 v poslednom kole US Open na ihrisku Winged Foot Golf Club v roku 2006 začal kolaps, ktorý Phila prenasleduje dodnes.  (photo: SITA/AP Photo/Morry Gash)

Drajv na jamke číslo 18 v poslednom kole US Open na ihrisku Winged Foot Golf Club v roku 2006 začal kolaps, ktorý Phila prenasleduje dodnes. / (photo: SITA/AP Photo/Morry Gash)

Phila Mickelsona som si obľúbil hneď, ako som sa začal priúčať golfu. Pred pätnástimi rokmi v Amerike, dôvod bol jednoduchý. Phil už vtedy bol a dodnes je najlepším hráčom z ľavej strany. Z tej istej, odkiaľ pálim loptičky aj ja. Je nás na svete len asi desať percent. Exkluzívny klub tých, ktorí sa golf nenaučili hrať poriadne. Mickelson bol navyše v tom čase najlepším hráčom na svete, ktorý nevyhral žiaden Major turnaj.

Všetko, len nie US OPEN

Extrémne talentovaný hráč je vo svetovej špičke dodnes. Odvtedy vyhral štyri z hlavných turnajov - golf ich má podobne ako tenis každý rok presne štyri, Masters, US Open, British Open a PGA Championship - a získal zdanlivo nekonečné množstvo umiestnení v top 10. Len na Major turnajoch neskončil horší ako desiaty 33-krát. V debate, či je viac a náročnejší Philov záznam z Majorov, alebo Federerových výkon 36 grandslamových štvrťfinále, by som obhajoval golfistu. Zarobil peňazí, že najbohatší slovenskí hokejisti by museli hrať v NHL nie niekoľko kariér, ale niekoľko životov. V roku 2011 napríklad odhadom 63 miliónov dolárov. Za jeden rok. 

Phil je Američan. Preto ho ako nič iné škrie, že na dlhom zozname trofejí chýba výhra na US Open. Namiesto titulu najlepšieho hráča, čo nevyhral žiadny Major, je teraz najlepším Američanom histórie, ktorý nevyhral domáci šampionát. Trikrát vyhral Masters, raz PGA. V Anglicku Claret jug nezíska asi nikdy, jeho hra nie je stavaná na tamojšie špecifické ihriská. US Open je niečo iné. US Open Phil vyhrať do konca kariéry jednoducho musí. 

Najbližšie bol v roku 2006. Na poslednú jamku vo Winged Foot šiel s náskokom jednej rany no doplatil na povestný agresívny štýl. Drajv minul fervej, druhým úderom riskoval ranu na green no trafil len strom. Tretí bol ešte horší, jamku zahral na plus dva údery. Nedostal sa ani do playoff, znova skončil druhý. Na US Open drží rekord. Druhý bol päťkrát. "Stále som v šoku, neverím, čo som urobil," rozčarovaný hovoril po tom, čo sa musel pozerať ako sa s vytúženým pohárom fotí Geoff Ogilvy.

Dočká sa v Merion Golf Clube? 

Americký Major sa vyznačuje náročnosťou ihrísk, na ktorých sa hrá. Plusové skóre po štyroch kolách nie je výnimkou, skôr želaným cieľom. Aj v tomto roku bude turnaj zaujímavý, o tom niet pochýb. Možno nie výškou nakumulovaných úderov ako tým, že v Pennsylvanii panuje poriadny nečas. Ihrisko je zmočené, rozbahnené a predpoveď miestneho doktora Iľka neveští okamžité zlepšenie. Výhodu budú mať hráči, ktorí dokážu loptičku udržať na najlepšie pokosenej tráve a tí, ktorí sa v krátkej hre najlepšie vyrovnajú s neideálnymi podmienkami. 

Mohol by medzi favoritov patriť aj veľký ľavák. Krátku hru má geniálnu. Obdivuhodne využíva predstavivosť pri úderoch z bunkrov, čipovaní. Keď mu ide patovanie, je schopný útočiť na birdie na každej jamke. Radosť pozerať, naozaj odporúčam ak s golfom začínate, alebo sa chcete okolo greenov zlepšiť. Od štvrtka do nedele by mu padať mohlo. Neviem si predstaviť lepší športový víkend, ako dva večery sledovať ako útočí na výhru na turnaji, ktorý tak veľmi potrebuje vyhrať. 

Len si nie som istý, či ho neovplyvní, ako nie po prvýkrát, rodina. Phil je "family-man". Rodina je preňho taká dôležitá, že ani golf nie je vždy prioritou číslo jeden. Namiesto Merionu, kde kolegovia profesionáli trénujú od pondelka, merajú výšku pokoseného porastu, otočenia loptičky na greenoch a všetky možné uhly úderov strávil čas pred turnajom v Kalifornii. Jeho dcéra končí základnú školu, slávnosť si nenechal ujsť a do dejiska US Open sa dostaví tesne pred prvým tee-tajmom. 

V sobotu bude mať Mickelson 43 rokov. Lepší deň na posledné kolo Major turnaja, ktorý mu počas celej kariéry uniká, neexistuje. Bolo by to krásne, keby sa konečne dočkal. Vyhraj už ten US Open, Phil! Budem na NovaSporte držať na diaľku prsty. 

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2013. Obrazovýmateriál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2013. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár