NFL Power ranking: Už len Vikingovia

12.10.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
Minnesota Vikings sa chytili tak dobre, že sú prví v našom rankingu. (photo: SITA/AP Photo/Bob Leverone)

Minnesota Vikings sa chytili tak dobre, že sú prví v našom rankingu. / (photo: SITA/AP Photo/Bob Leverone)

Streda sa so stredou stretla, obzrime sa v polčase týždňa za víkendom v NFL. Najlepšia liga je konečne úplná a celá, vrátil sa Tom Brady. QB Patriots vypršal trest, pripojil sa k tímu a podľa očakávania rozprášili Cleveland na ich ihrisku. Pekná rozcvička. Na prvé miesto v Power rankingu sa ale pekný chlapec bude musieť ešte posnažiť. V lige je jeden tím, ktorý ešte neprehral. Nemôže tak byť nižšie, ako Bradyovci.  

Hore je vzduch najlepší, alebo TOP 10

1. Minnesota Vikings (3.)

Novinka! Od tohoto týždňa bude pri každom tíme, dosť dobrom na prienik do najlepšej desiatky mančaftov podľa úsudku TakUrčitee, jeho logo. Prvé v histórii patrí Vikings. Kouč Zimmer je zatiaľ jednoznačný kandidát na trénera roka, Belichick, neBelichick. Trejdol si pre rozohrávača pár dní pred začiatkom sezóny, pár dní po ňom sa mu zranil legendárny running back. Vikings nepoložil ani neskutočne spackaný záver playoff zápasu v minulej sezóne, skôr sa zdá, že ich namotivoval. Ako keby už nikdy nechceli prehrať. Jední sú zatiaľ bez straty kvetinky, nik iný prvý byť nemôže.  

2. New England Patriots (4.)

Ako som už písal, Brady is back. S ním aj zdravý Gronkowski no a aby ich nebolo málo, pridal sa druhý TE Bennett (tri TD v nedeľu proti Browns). Patriots už raz také dynamické duo tight endov malo, Gronkowski s Hernandezom vlastne odštartovali trend obrov na pozícii TE, ktorí sú schopní chytať lopty a byť v jednom kuse voľní pre prihrávky. Pôvodnú dvojicu rozdelila až vražda, Aaron Hernandez si odpykáva doživotný trest. Azda jeho nasledovník nedopadne nedopadne podobne. 

3. Atlanta Falcons (5.)

Tak oni si prehrajú prvý zápas doma proti Tampe, hej? Potom ale už len vyhrávajú, v Oaklande, New Orleans, proti Caroline a naposledy aj v Denveri. V Denveri! Útok Matta Ryana si už mal dať pohov a neexistujúca obrana neexistovať ďalej. Výhry v štyroch z piatich zápasov plus porazenie oboch tímov z posledného SuperBowlu z nich znovu robí čierneho koňa ligy. Jediná útecha tých, ktorí čakajú na kolaps Falcons je, že doteraz vždy prišiel. Aj keď začali sezónu ešte lepšie, ako aktuálnu.   

4. Seattle Seahawks (2.)

V Seattle mali voľno a v Seattle mali zároveň aj smolu. Tri výhry tímov, ktoré cez víkend nevegetovali, im pomohli von z top 3. Hoci na nich v skutočnosti nikto nezabudol. Výhra nad Jets pred siedmimi dňami rezonovala ešte dlho. Russell Wilson má pár dní navyše na doliečenie kolena, po dvoch-troch sezónach, v ktorých sa Seahawks rozbiehali pomalšie až pomaly to vyzerá na ročník, v ktorom budú v top forme od septembra do Nového roku. A možno aj o mesiac dlhšie.  

5. Pittsburgh Steelers (6.)

V najškaredších dresoch sezóny (zatiaľ) vyzerali Steelers ako včeličky. Alebo ako osy. Alebo ako sršne, čo ja viem? Žlto-čierne vodorovné pruhy a na nich škaredé čísla v bielych obdĺžnikoch. Viete si to predstaviť? Dopichali mojich Jets, s tým sa ale rátalo. V prvom polčase sa ešte newyorčania ako tak držali, po prestávke už neuhrali nič. Výhra takmer o dvadsať bodov hovorí, že Steelers by mali mať AFC North pevne pod kontrolou. Najmä pomocou najlepšieho útoku v lige.

6. Denver Broncos (1.)

Nováčik na pozícii quarterback sa nepresadil. V ročníku 2016 je to oveľa väčšia správa, ako keď sa na najdôležitejšej pozícii usadí od prvého dňa a hrá famózne (Prescott, Wentz,...). Paxton Lynch nastúpil na miesto zraneného Simieana a Denver pocítil absenciu rozhadzovača viac, ako dokázala obrana uniesť na svojich chráničoch. Neprikladal by som ale prvej prehre mimoriadnu dôležitosť. Siemian nebude dlho mimo hry a obrana nebude musieť každý týždeň brániť najlepších prihrávačov šišatej lopty ako v nedeľu, keď ich porazila Atlanta.  

7. Dallas Cowboys (7.)

Cowboys nemajú jedného skvelého rookieho, oni ich majú rovno dvoch. Ezekiel Elliott behal medzi obrancami Bengals ako keby bol malý chlapec a oni pred ním uskakovali, nech si chalan zabehá. S takou behovou hrou nemusí byť QB Dak Prescott dokonalý - ale on aj tak je. S Dallasom po zranení Tonyho Roma, dlhodobého QB, nikto nepočítal, vlani sa s ním dopachtili k jedenástim prehrám z dvanástich zápasov. Zranil sa na začiatku ročníka znova, Prescott ale nevie prehrať. Dobrý Dallas je ale dobrý pre ligu, ja som za.  

8. Oakland Raiders (8.)

A dobrí Raiders sú pre ligu ešte lepší. Tím má svoju osobnosť, mladí hráči sa neboja riskovať. Hrajú vyrovnané zápasy, napínavé do poslednej chvíle. Vyhrali tretí zápas po sebe, znova ledva o tri body. Počíta sa ale len víťazstvo, skóre je v NFL druhoradé.  Po piatich zápasoch mať 4-1 znamená byť na jednej úrovni s najlepšími v divízii (Broncos) aj konferencii (Patriots). Aj ich výkony a najmä výsledky sú príjemným prekvapením ročníka 2016 v americkom futbale. 

9. Green Bay Packers (10.)

Výhru proti Giants zatienila prezidentská debata, prebiehajúca v tom istom čase v amerických televízoroch. Packers vyhrali, no ani táto výhra nebola príliš presvedčivá. Nie, žeby nevyhrali relatívne ľahko, skôr ide o to, že Giants hrali slabúčko a aj tak boli nakoniec na dostrel.  Aaron Rodgers potrebuje zostať v divízii na dostrel Minnesote, miesteniek pre playoff nie je v NFL priveľa. Okrem víťazov divízií sa do turnaja o SuperBowl dostanú len dvaja z tucta zvyšných tímov v každej konferencii. Dobrý zápas je na obzore v nedeľu, majú doma Cowboys. 

10. Philadelphia Eagles (9.)

Raz to prísť muselo, Eagles prehrali v Detroite. Wentz nebude do konca kariéry neporazeným rozohrávačom. Celkom mi odľahlo, hrozilo, že s Prescottom z Dallasu ešte aj vzájomné zápasy uhrajú na remízy, tak dokonale začali kariéry v kluboch NFC East. Philly však prehra z top 10 nevystrnadila, koho som mal na ich miesto posunúť? Rexa Ryana a Buffalo Bills? TakUrčitee. 

New York, New York

Obaja znova prehrali. Ak to takto pôjde ďalej, niekde medzi Halloweenom a Thanksgiving(om) budeme s Vladom môcť naše fanúšikovské sezóny zabaliť. Najväčšie americké mesto je povestné rýchlym spochybňovaním trénerov, Bob McAdoo je nový tréner Giants a vie o tom svoje. Už je vraj jasné, že na to nemá, hoci bol predtým v tíme ofenzívnym koordinátorom. Eli Manning nedokáže dostávať lopty efektívne Beckhamovi s Cruzom, obrana je síce lepšia, ale sama to neutiahne. Kolega sa na ich výkon pozrie na vlastné oči už onedlho v Londýne. 

Jets sú 1-4 a je zjavné, že na to v tomto ročníku nemajú. Možno zachránia nejakých 7-9, alebo 6-10 po tom, čo sa po šiestom kole uvoľni zovretie zápasov proti  excelentným súperom. S klubmi, ktoré pravdepodobne postúpia do playoff ale v aktuálnom zložení a aktuálnej forme nemajú nárok. Smutné je, že ani obrana už nikoho neudrží pod 20 bodmi. O tom, že potenciál útoku leží v roku 2016 medzi 14 a 17 bodmi na zápas, škoda hovoriť. Ech. 

Hor sa dole, alebo sklamania ligy

New York Jets

Hoc som už o nich som už písal. Po vydarenom ročníku 2015 sme všetci čakali, že keď podpíšu Fitzpatricka a útok doplnia stále solídnym running backom (Forte), potencia neklesne. Zároveň, že obrana napriek strate jedného z mnohých hráčov defenzívnej línie neutrpí a Revis vzadu tak prudko nestratí svoje čaro. Vyzerá to ale na "sezónu z pekla", ako nazývajú roky, kedy sa nedarí vôbec nič. Keby aspoň dali šancu jednému z dvoch nováčikov na pozícii QB nech vidíme, či z nich niečo môže byť. 

Andrew Luck

Chudák Andrew. Bol by absolútnou hviezdou a dominantným hráčom, keby hral aspoň v priemernom tíme. Keby hral za Jets, veril by som v SuperBowl. Luck hrá ale v Indianapolise a jeho tím mu nič neuľahčuje. Obrana deravá, rovnako útočná línia hráčov, čo ho majú brániť. Uteká o život pri každom rozohraní lopty, je asi len otázkou času, kedy to jeho telo nevydrží. Škoda ho. 

Miami Dolphins

Ani nový tréner ich nevytrhne z biedy. Prehrali doma s Tennessee a bojujú s Jacksonville, Clevelandom a Chicagom o výber prvého hráča v budúcoročnom drafte nováčikov. Jediné pozitívum predsa len na Dolphins vidím - budú hrať dvakrát s Jets. Pre jedného z nich leží v dvojzápase potenciál na aspoň aké-také zdvihnutie sebavedomia. Tak skoro to ale nebude, tie zápasy im naplánovali na november a december. Miami je tiež škoda, škoda reči. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár