Napriek všetkému, Sagan je stále podceňovaný

17.10.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
Peter Sagan získava ďalší titul majstra sveta. (photo: SITA/AP Photo/Alexandra Panagiotidou)

Peter Sagan získava ďalší titul majstra sveta. / (photo: SITA/AP Photo/Alexandra Panagiotidou)

Peter Sagan je dvojnásobným majstrom sveta. Napriek tomu sa zdá, že je stále nedoceneným športovcom. 

Vyhráva, ako sa mu zachce

Päťkrát po sebe vyhral zelený dres na Tour de France, organizátorom nepomáhajú ani úpravy v pravidlách bodovacej súťaže mierené na aspoň akú-takú súťaživosť v disciplíne. Prednedávnom na majstrovstvách Európy nechal za sebou do mierneho kopca šprintujúcich súperov tak, že komentátori Eurosportu sa rozplývali, ako mal na rozdiel od plahočiacich sa súperov sily na rozdávanie. Na olympiáde v Riu za pár chvíľ prešiel po štarte z posledného miesta na čelo pretekov....na horských bicykloch. Ďalší z vrcholov ukázal na galuskách v Dohe. 

Najlepší, najvýstižnejší pohľad na katarský dojazd majstrovstiev sveta 2016 bol z vtáčej perspektívy. Pelotón tristo metrov pred cieľom dostihol dovtedy vedúceho Holanďana Leezera, šprintéri si to mali rozdať v priamom súboji o dúhový dres. Vtedy ale zozadu vyštartoval po pravej strane Peter Sagan a všetkých predbehol. Hravo. Ak sa pozriete na záznam z pohľadu kamery vo vzduchu, nad pretekármi, musíte súhlasiť. Mačka sa pohrala s myšami. Mark Cavendish sa mohol hnevať, koľko chcel. Jediný spôsob, ako mohol Sagana poraziť by bolo bodyčekom ho odstreliť medzi divákov. Nemal šancu. 

Nemôžem sa ale zbaviť pocitu, že každá jedna jeho výhra je prekvapením. Pre súperov, pre komentátorov, pre fanúšikov. Po piatich - šiestich sezónach víťazstiev, dominancie a jazdenia na úrovni, akú žiaden iný cyklista dlhodobo nevykazuje, je taký nedostatok rešpektu až šokujúci. Pri Saganovi už má totiž byť prekvapením, keď nevyhrá. 

Legenda na úrovni Messiho

Rodák zo Žiliny dokázal všetko, na čo zatiaľ vo svojom športe siahol. Má dvadsaťšesť rokov a stále pred sebou možno desať sezón na cyklistickej špičke. Panuje univerzálna zhoda, že je najväčšou osobnosťou svojho odvetvia. Rockovou hviezdou cyklistiky. Ako keby však jeho extrovertný imidž trosku zatieňoval dosiahnuté výsledky. Na ich základe totiž už dnes, v stále mladom veku patrí v každom nádychu pred jeho meno prívlastok "legendárny". Zatiaľ som ho ale nezaregistroval. 

Slovensko doteraz takého športovca nemalo. Žiaden futbalista, ani jeden hokejista, nula atlétov, tenistov, basketbalistov a ani nikto iný (samozrejme, vrátane zástupkýň ženského pokolenia) svojmu celosvetovo rozšírenému a populárnemu športu tak ešte nikdy nedominoval. Peter Sagan je už dnes podľa môjho názoru v nasledovnej kategórii športovcov: Messi, Federer, Serena Williamsová. Teda najlepší vo svojej ére, tesne pod úplným piedestálom.

Nevylučujem, že keď bude jeho kariéra na konci, môže sa posunúť aj o zostávajúci krôčik vyššie. Na ňom sú už len Wayne Gretzky, Pelé, či Michael Jordan, najlepší, akí kedy vo svojich športoch boli. Kolega Andrej to včera spontánne zhrnul do desiatich slov: "Sagan je najväčší frajer slovenského športu. Taký už nebude. Howgh." 

Bez rešpektu, aký mu prináleží

Keby ste aj so slovami napísanými vyššie polemizovali (pokojne môžete v diskusii), zhodnime sa aspoň na tom, že je najvyšší čas prestať s posmeškami. Sám som ich niekoľko vytvoril, dnešným dňom dávam zbohom statusom typu S4GAN, S3GAN, S2GAN po etapách na Tour, alebo po jarných klasikách. Už nebudem. 

Fanúšikovia na sociálnych sieťach mu nevedia zabudnúť zmenu daňového pobytu, robia si žarty z nedokonalej angličtiny a podobne. S tým sa dá žiť, na kolená predsa padať nemusíme zakaždým, keď len prejde okolo. Jeho výsledky a to, čo znamená pre šport ešte nedávno ponorený v bahne dopingu a podvodov, ale bagatelizovať nesmieme. 

Zároveň som zvedavý, či sa mu dostane rešpektu, aký si za rok 2016 zaslúži. Nevyhral totiž olympijské zlato, nedávno na odovzdávaní pečate veľvyslanca značky Good Idea, Slovakia sa zdalo, že ho to stále neprestalo mrzieť. Obhajoba titulu Športovec roka je teda otázna.

Matej Tóth získal v lete prvé olympijské zlato pre Slovensko v atletike, už vlani bol rozdiel medzi v ankete druhým chodcom a prvým cyklistom tesný. Peter Sagan vlastne zopakoval vlaňajšie výsledky, Matej Tóth po zlate z MS vyhral aj olympijskú päťdesiatku. Bude to zaujímavé. 

 
Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár