Hoss je Boss!

19.10.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
Radosť. Čistá radosť. (photo: SITA/AP Photo/Charles Rex Arbogast)

Radosť. Čistá radosť. / (photo: SITA/AP Photo/Charles Rex Arbogast)

Hokejová republika oslavuje. Jeden z jej najslávnejších synov zaznamenal v NHL ďalší míľnik. Marián Hossa skóroval svoj 500. gól v najlepšej lige sveta. Hoss je Boss! 

Päťsto gólov

Syn Františka a brat Marcela, Marián Hossa je z hokejovej rodiny. Otec bol úspešným trénerom (aj) reprezentácie, mladší brat Marcel odohral v NHL takmer 240 zápasov. Kariéra, ktorú vybudoval Marián za morom je ale unikátna. Inak sa označiť asi ani nedá. Niečo napovedá pohľad do štatistík:

Devätnásť sezón v NHL, tri prstene pre víťaza Stanley cupu, k nim dve účasti vo finále. Odohraných 1240 zápasov, v nich 500 gólov a 593 prihrávok, spolu 1093 bodov. Výkričník sa pýtal za každé z vymenovaných čísel samostatne. 

Kontext pomôžu pochopiť historické prirovnania. Len 43 hráčov v histórii ligy dalo viac gólov, ako k dnešnému ránu Hossa. Desať - pätnásť z nich môže v historickom rebríčku Marián predbehnúť ešte v tejto sezóne. Celkom určite sa dostane na druhé miesto medzi Slovákmi v počte gólov v NHL. Peter Bondra dal iba o tri góly viac, Stan Mikita o 41.

Trenčan sa teda stane najlepším strelcom svojej - najlepšej a mimoriadnej - generácie slovenských hokejistov. 

Rešpekt, akého niesme schopní

Góly ale nevypovedajú ani zďaleka celý príbeh hokejistu s číslom 81. Po zápase, v ktorom strelil gól s poradovým číslom 500, prehovoril tréner Chicaga Joel Quenneville: "Dosiahol krásne čísla, ale tie nevystihujú Mariánov prínos pre mužstvo. Tým je vyrovnanosť jeho výkonov. Každý večer hrá ako správny profesionál, zodpovedne vpredu aj vzadu. Hrá naplno v každom jednom zápase, je najlepším príkladom pre mladých hráčov, ako sa má správne hrať hokej."

Ak si myslíte, že to sú len také trénerské taľafatky, asi ste ešte nevideli video z osláv jubilejného gólu. Pozrite si aspoň fotografiu nad článkom, vypovedá o rovnakom. 

Hossa má v kariére v NHL najlepšiu bilanciu plusmínus, + 240 je najviac spomedzi Slovákov. Počet sezón, v ktorých bol v meraní prítomnosti na ľade pri góloch negatívny, je jedna z takmer dvadsiatich. Medzi všetkými hokejistami, ktorí kedy hrali v NHL (podľa nhl.com) je Hoss takisto v najlepšej päťdesiatke. Kvantá gólov a prihrávok dosahuje napriek tomu, že si je vedomý povinností vzadu. Je jedným z najlepších takzvaných "two-way playerov", hráčov schopných rovnako skvelého výkonu vo vlastnej tretine, ako v útočnom pásme. 

Rešpekt, ktorý si svojou hrou Marián Hossa v NHL vybudoval, asi ani nedokážeme na Slovensku pochopiť. Lebo ho voči športovcom (a obávam sa, že nielen voči nim) nie sme schopní cítiť. Sme schopní ich oslavovať, velebiť vždy, keď vyhrajú. Tam ale väčšinou končia naše možnosti.  

Sieň slávy

Aby sme pochopili veľkosť, akú Hossa dosiahol, budeme si musieť počkať na slávnostný koniec kariéry a ocenenia, ktoré prídu po ňom. Mariána uvedú časom do Siene slávy slovenského hokeja, ale predovšetkým do Siene slávy NHL. Nie je o tom žiadnych pochýb a nebolo by, ani keby sa jeho kariéra skončila na 499 góloch.

Chvalabohu, neskončila. Chvalabohu, ani v hokejovo pokročilom veku sa na dôchodok nechystá. Užívajme si všetko, čo ešte Marián s číslom 81 v drese Blackhawks (a možno aj v drese Slovenska) dosiahne. 

Zopakujem sa, ale no a čo? Hoss je Boss! 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár