Pondelkové Tréneroviny - Červeno - čierna tma

24.10.2016 / Richard Hanzlik
Zo zápasu Spartak - DAC. (photo: SITA/AP Photo/Ivan Kopčáni)

Zo zápasu Spartak - DAC. / (photo: SITA/AP Photo/Ivan Kopčáni)

Teplý, letný, augustový večer. Vo štvrtok 4. augusta prišla na odvetu tretieho predkola Európskej ligy do Trnavy Austria Viedeň. So sebou si priniesla domácu prehru 0-1 a vypredaný Štadión Antona Malatinského žil v nádeji postupu. V tej chvíli nikto netušil, že zápas vo Viedni bol vrchol toho, čo klub v sezóne fanúšikom ponúkne. Nešťastný gól pár minút pred koncom zápasu a vypadnutie na pokutové kopy znamenali nielen koniec európskeho dobrodružstva. Trnavský fanúšik začal opäť na chvíľu veriť. Nie v titul, ale aspoň v niečo futbalové. Tak, ako začal časom veriť po predanej Rimavskej Sobote, alebo po x-tom Vladovom sľube, že to s klubom naozaj myslí vážne. Dnes je zase raz každému jasné, že futbal je v rebríčku jeho priorít nižšie ako jamajský bobový tím na Zimnej Olympiáde. Ultras sa vzdali, klub bude domáce zápasy hrať v atmosfére príznačnej pre všetky ostatné ligové zápasy. Škoda hlavne pre mladých chalanov, ktorí z rôznych dôvodov dostali šancu v A-mužstve.

Vyhrať titul v našej lige už za vyše 20 rokov jej existencie dokázalo 7 mužstiev. Z roka na rok je táto úloha čoraz ľahšia, napriek tomu to Spartak nedokáže. Pritom fanúšikovský potenciál má na Slovensku jednoznačne najväčší. Stačí pár po sebe idúcich vydarených zápasov a nový štadión bude praskať vo švíkoch. Stačí pár hotových futbalistov, ktorými doplní mužstvo talentov z dorasteneckých kategórií. Stačí klub postaviť na zdravých základoch tak, ako to robia všade inde vo svete. Pretože vo futbale by malo platiť, že peniaze zo vstupného, účinkovania v Európe a predaja hráčov by klub mal investovať do rozvoja svojej filozofie. Robia to tak v Dortmunde, robia to tak v Arsenale a iných kluboch, za ktorými nestoja bohatí milkšejkovia. Ak to tak nemá byť, zúfalú situáciu nezachráni ani nový štadión, na ktorý si po body bude chodiť každá Horná Dolná. Reči o nedostatku peňazí, nevyplatených výplatách, výherných tiketoch a voľných hráčoch z internetu sú takou našou trnavskou klasikou už dlhé roky a nič sa na tom nezmení do doby, kým klub nedostane poriadku facku.

Trináste kolo

Trinástka je nešťastné číslo, najmä ak je to po sobotnej diskotéke jej odpoveď na otázku, koľko má rokov. Trináste kolo bolo ale nešťastné najmä pre domáce mužstvá. Tie fasovali ako futbalisti novú výstroj v lete. Né, pětku né, kričali v Moravciach, ale Slovan nemal zľutovanie. Žilina s Podbrezovou rabovali v Ružomberoku, resp. Myjave. Východniarske derby sa malo hrať cez dušičkový víkend, bolo by vypredané a aj tak by bola remíza. V Senici hral Trenčín, vyhral 2:1, ale kto si pozrel aspoň chvíľu tohto zápasu, tomu udeľujem plaketu. Dohrávku zabezpečil zápas Dunajskej v Trnave, ktorá ako jediná zachránila česť domácich mužstiev.

MFK Ružomberok - MŠK Žilina 0:2, 2349 divákov

Žilina nedala v syrovom derby Ružomberku ani len šancu na to, aby si nechal patent na parenicu a korbáčiky. Nevystreliť doma na bránku a jednohlasne sa zhodnúť na zaslúženej prehre, to asi hovorí za všetko. Emešká hrá momentálne futbal z inej ligy. Snaha hrať, riskovať a vyhrávať v každej chvíli je to, čo iné mužstvá nedokážu.

Kto dokáže Žilinu zastaviť? Zbúrame diaľnicu? Zhodíme hrad Strečno? Zapálime im umelý trávnik? Unesieme Guľu do Rakúska a budeme sa tváriť, že tam išiel sám? Alebo zavedieme sociálnu DZV - daň z víťazstva? Tí bohatší by mali odvádzať spoločnosti viac, takže z každých 3 bodov odvedie líder tabuľky jeden bod pre klub, ktorý je práve na jej opačnom konci. Peťo Gergely, toto gesto bolo pre teba.

Spartak Myjava - ZP Šport Podbrezová 0:2, 983 divákov

V priebehu 7 dní si železiari zgustli na dvoch Spartakoch. A na vlas rovnakou taktikou, ktorú si už všimli aj v Dámskom klube na STV-čke. Prečkali šance súpera, Kuciak si zachytal lepšie ako na tréningu a z dvoch striel fúkli dva góly. Taktika jasná, ale vždy im aj tak vyjde. Nebude to náhoda. Všetci tomu hovoria kompaktnosť, ale ja to volám chyba súpera. Pretože šance si proti Podbrezovej dokáže vytvoriť každý, ale ich premieňanie je na úrovni dedinskej ligy.

Preto by Miki nemal kritizovať súpera, ale svojich hráčov. Možno, ak by im pred zápasom povedal, že ak neskórujú, budú musieť zo záznamu počúvať dva zápasy s komentárom Jozefa Barmoša, zahrali by inak.

FK Senica - AS Trenčín 1:2, 430 divákov

Videl som asi 10 minút tejto pecky a zaujala ma veta komentátora. Senica do tohto zápasu nedala gól 289 minút. Hovoril som si, že počet divákov na štadióne nemôže byť vyšší ako toto číslo. Nebol, ale papier znesie. Trenčín verzia Beta proti Senici verzia Omega a vzhľadom na obraz hry by zápasu svedčalo preloženie. Možno na úplne inú sezónu.

Trenčín stále hľadá pohodu a hlavne kvalitu v hráčoch, ktorých priviezol spolu s dodávkou banánov a melónov do LIDLa. Senica by svojou zmesou legionárov mohla zaujať na food festivale. Herne si príliš nerozumejú a na gól sa narobia viac ako priemerova asistentka a štátna podradkyňa na nové bávo. Aj preto tá nelichotivá séria bez výhry a vyťahané pery.

ViOn Zlaté Moravce - ŠK Slovan Bratislava 1:5, 1468 divákov

Miro Michalech je už druhým dňom nezvestný. Pracuje na reportáži o víťazstve Slovana v Moravciach. Hovorí sa o tom, že Jakubiskovi prepisuje scenár Perinbaby 2 a na Vianoce sa dočkáme novej rozprávky. To, čo sa udialo na štadióne v sobotu bolo ako z pesničky Tomiho Smažáčika Nebo, peklo, vraj.

Peklom si prešla obrana ViOnu, ktorá bola priepustná ako pieskové pôdy na Záhorí. Slovan si robil so súperom, čo chcel a ak by v druhom polčase nepreradil do neutrálu, atakoval by dvojciferný nástrel. A keďže DAC sa pomaly sťahuje na nový štadión, ktorý prinesie viac bodov ako exil v Senci, je treba začať získavať body chalani. Inak tú Ligu majstrov o rok nedáte.

MFK Zemplín Michalovce - 1.FC Tatran Prešov 2:2, 2285 divákov

Derby dela dva piva, ktoré by si v TV prenose zaslúžilo aj komentátorské duo Čekovský-Hudák. Napriek tomu, že sa hralo na kvalitnom oranisku, ktoré by nejeden poľnohospodár veľmi rád obsadil zemiakmi, videli sme veľmi zaujímavý zápas. Po dva góly na oboch stranách, po jednom strelcovi v každom mužstve a bol to vždy Prešov, kto zavelil do vedenia. Michalovce však vďaka Dankovi vždy dokázali zrovnať krok.

V tomtom zápase boli fanúšikovia dvanáctym hráčom, ktorý mužstvu precedu parlamentu nedovolil veľké derby prehrať. Jednoznačne najlepším hráčom zápasu bol hosťujúci Olansunjamni. Videl ho už Ševela?

FC Spartak Trnava - DAC Dunajská Streda 1:0, 2150 divákov

Trafil som to. Világoš od Žiliny bol veľa aj na Világiho. Németha vymenil za Csabu Lásla a Wernera hamBurgera. 70 rokov po vojne sa nám tu rozmáha nemecky hovoriaca komunita trénerov. Schmutzig. Ak hľadáme spôsob na trestanie menších daňových podvodníkov, viem si predstaviť, že by sme ich prinútili pozerať presne tento typ zápasov. Vonku zima ako v ruskom filme pre dospelých, na ihrisku mužstvá, ktoré sa predbiehajú v tom, kto má menšiu formu. Tak slabá Dunajská Streda v Trnave už dlho nehrala a napriek tomu skoro dokázala v druhom polčase zápas otočiť. Ešteže ju hráč zápasu s píšťalkou v ruke do väčšieho tlaku nepustil.

Prvý polčas s prižmúreným škuľavým okom vyhral Spartak, lebo Tambe konečne nespal v ofsajde. Druhý patril hosťom, ale nie je všetko strela, čo letí na bránu. Zoznam zranených, vyhodených a záhadne nehrajúcich hráčov na strane domácich je taký dlhý, že ak by o ňom vedel Steven Spielberg, mal by super námet na Schindlerov zoznam 2. To je možno jediná výhovorka na výkon, ktorý si diváci vychutnali v absolútnom tichu.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár