Duch Sira Alexa je stále nad Manchestrom

25.10.2016 / Michal Mácsai
Sir Alex. (photo: SITA/AP Photo/Jon Super)

Sir Alex. / (photo: SITA/AP Photo/Jon Super)

Smutno, presmutno mi bolo po zápase medzi londýnskou Chelsea a Manchesterom United. Spôsob, akým najslávnejší a najúspešnejší anglický klub všetkých čias odpálil šancu na prípadný bodový zisk ma prinútil, ako nespočetne krát za posledné roky, k úvahe.

Poznáte tú otázku, či tréner robí hráčov alebo hráči trénera? Ktorú možnosť by ste vybrali? Som presvedčený o tom, že jedinou správnou odpoveďou je prienik oboch strán. Hráči robia trénera takisto ako tréner hráčov – musí tam byť chémia.

Faktor Fergie

A pamätáte si, keď Sir Alex Ferguson končil svoju neskutočne úspešnú 27-ročnú kariéru lídra United? Vo veľkom, ziskom dvadsiateho majstrovského titulu. Každý vtedy tušil, že prichádza nová éra – hráči, ostatní tréneri, diváci. Nikto však netušil, aká veľká, monumentálna strata to pre klub bude. Do poslednej bodky. Nikto nestelesňoval ducha Manchesteru United viac ako Alex Ferguson.

Hráčov infikoval svojou mentalitou víťaza, vštiepil im sebavedomie a z talentovaných mladých hráčov urobil v drvivej väčšine hráčov svetového formátu. Do United prišiel s mankom jedenástich ligových titulov na Liverpool. Jedenástich! Za devätnásť rokov toto manko nielen že vymazal, on ho roztrhal, zožuval a vypľul. Trinásť titulov majstra Anglicka a k tomu dva tituly Ligy Majstrov. A to aj napriek suchotám v rokoch 2003-2006, kedy to vyzeralo na ústup z trónu.

K tomu dvakrát dokázal vybojovať majstrovský hetrik, čo žiadny iný tím v Anglicku nedokázal, nie to ešte pod jedným koučom.

Stvoril generácie tímov, ktorých sa v Európe súperi báli ako čert kríža. Spolu s oddanými hráčmi bojujúcimi za svojho kráľa tvorili niečo čarovné, nikdy sa nevzdávajúce – onoho ducha United.

Pozeral som si v tejto súvislosti video zo zápasu United s Tottenhamom v 2009. Polčas bol 2:0 pre hostí a prehra by mala katastrofálne dopady na zlatý ligový hattrick. V druhom polčase prišiel však dvadsaťdvaminútový 5-gólový uragán. Anglický komentátor to vystihol naprosto jednoznačne : „Nobody does it better than Manchester United“. Bol som presvedčený, že aj keď sa zápas nevyvíjal v náš prospech, že ho zlomíme, že ho otočíme. Veril v to Ferguson, verili v to hráči. Ach, aká nostalgia...

Súčasnosť

Aktuálny stav pripomína verne kópiu spomínaných rokov 03-06. Bez ligovej trofeje, bez oddanosti hráčov len a len futbalu a bez bojovnosti, ktorá United zdobí desiatky rokov. Taktiež prišlo k prebudovaniu mužstva no i tak to nie je to isté.

Kostru úspešného tímu tvorila vždy predovšetkým brilantná stopérska dvojica , či už predtým Bruce-Pallister alebo Ferdinand-Vidič. Tvorbu hry mali na starosti aj exkluzívni hráči z najúspešnejšieho ročníku akadémie, tzv. „class of 92“ – Beckham, Scholes či Giggs. Chladnokrví zakončovatelia ako Ronaldo, Nistelrooy, Van Persie, Rooney či Cantona  a mnohí ďalší.  

Keď sa pozriete na zostavu United dnes, hneď prvá veta s predchádzajúcim odstavcom neplatí. Máme svetového brankára, ale nemáme svetovú obrannú dvojicu. Hru tvoria hráči, ktorí buď ešte z akadémie nedorástli na „titulové zápasy“ ako ona class of 92, alebo hráči, ktorí vynikali v predcházajúcich mužstvách, no v United priemernosť nestačí – napr. Fellaini, Young či dnes už aj Carrick. Áno, je tam obrovský potenciál v Rashfordovi, Lingardovi či Pogbovi – tí svoju extratriedu ukážu, o tom potom, no dnes to je stále málo. V útoku tlačí topánka tak isto, ako v obrane. Bez formy hrajúci Rooney, hľadajúci sa Ibrahimovič a mladíci, ktorí ešte nemôžu sami pravidelne rozhodovať zápasy.

Tlak prevziať United po najúspešnejšom trénerovi v histórii klubu a možno aj sveta rozdrvil Moyesa. Pritom Moyes bol skvelý tréner, ktorý Everton vyhrabal medzi širšiu špičku Premier league. Rozdrvil aj Van Gaala, ktorý bol svojich čias skvelým tiež, no ušiel mu moderný futbal ako taký. Zatiaľ, žiaľ, drví aj Mourinha...

Budúcnosť

Keď sme sa so spolužiakom na strednej bavili o možnom nástupcovi Fergieho, kedže sme vedeli, že raz skončiť bude musieť, trafili sme až dvoch – Moyesa i Josého. Viem, že Ferguson by aj z aktuálnych hráčov vyšťavil o dve triedy lepšie výkony, no je zbytočné polemizovať, už sa nevráti. Taktiež však viem, že v United dávajú priestor na dlhodobú prácu, ktorá je odmenená dlhodobými obrovskými úspechmi.

Preto verím, že klub neurobí dvakrát tú istú chybu. Vyhodili Moyesa s VanGaalom, ale Mourinho, či chceme či nie, je špičkový tréner, psychológ a taktik. Ak mu v United doprajú čas, aby sa naladili s hráčmi na tú istú vlnu a bojovali jeden za druhého, spoločne opäť raz vytvoria fenomén zvaný Duch Manchesteru United. Až v tej chvíli budem vedieť, že opäť príde vrchol...

Michal Mácsai

Michal Mácsai

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár