V Česku sa končí jedna squashová éra

26.10.2016 / Tomáš Kolár
Jan Koukal v elegantnej squashovej póze.  (photo: Irena Vanisová)

Jan Koukal v elegantnej squashovej póze. / (photo: Irena Vanisová)

Jan Koukal, sedemnásťnásobný majster Českej republiky v squashi, ohlásil, že už nebude hrať na zahraničných turnajoch, pretože si nepredĺži hráčsku licenciu na turnaje PSA. Zdanlivo žiadny big díl, avšak de facto ukončenie zahraničného pôsobenia tejto legendy českého squashu je zásadným prelomom českého squashu.

Legenda Koukal

Koukal, ktorý od roku 1999 vyhral na všetkých národných majstrovstvách s výnimkou roku 2009, kedy kvôli zdravotným problémom skončil v semifinále, je nespochybniteľnou vedúcou osobnosťou squashovej komunity v Česku. Má nemalú zásluhu na tom, že hoci skutočný squashový boom je už minulosťou, stále sa tento šport teší neporovnateľne väčšej popularite ako u nás.

Na medzinárodnom kurte bol pre "Koukiho", ako je 33-ročný Pražák prezývaný, najúspešnejší rok 2005, kedy sa nielenže ocitol v svetovom rebríčku na kariérnom maxime (39. miesto), ale na ME v Budapešti vybojoval nečakanú striebornú medailu. O rok neskôr sa na kontinentálnom šampionáte prebojoval do semifinále.

Taktika Koukiho na okruhu PSA bola zúčastňovať sa skôr menších turnajov, na ktorom mal šancu uspieť. Aj preto má na konte až 34 turnajových titulov, čím sa radí na tretie miesto v tejto štatistike spomedzi aktívnych hráčov.

V poslednom čase však boli jeho účasti na zahraničných turnajoch len sporadické a aj preto sa prepadol na momentálne 151. miesto. Ako sám priznal, už nemá motiváciu naháňať body po svete. Prednedávnom sa oženil a jeho zrejme posledným, avšak mimoriadne znamenitým a úctyhodným squashovým počinom, bude honba za dvadsiatimi titulmi českého šampióna. Keďže ich má momentálne na konte sedemnásť, ak ho nepribrdzia zranenia, ako sa mu v kariére stalo neraz, dá sa predpokladať, že ešte minimálne tri roky nás bude svojou hrou na squashovom kurte stále baviť.