Babské kopačky: Repre špeciál, alebo Ako devätnástky černohorský rezeň klepali

27.10.2016 / Martin Ferianec
Jana Vojteková v prípraváku proti Češkám. (photo: SITA/Radoslav Maťaš)

Jana Vojteková v prípraváku proti Češkám. / (photo: SITA/Radoslav Maťaš)

Už len necelé dva mesiace a príde k nám Ježiško. Evidentne sa rok 2016 hrnie do cieľovej rovinky, nastáva obdobie bilancovania. Za sebou to pre končiaci sa rok majú aj ženské a dievčenské futbalové reprezentácie. Posledné si recepty na vianočné pečenie vymieňali na zrazoch výbery žien a mládežníčky do 19 rokov. Tlačí sa mi na klávesnicu klasická veta „našim športovcom sa opäť nedarilo“. Ide o uhol pohľadu, vyberte si svoj.

Ženy v Poprade

Svoje ženy zvolal tréner Pakusza do Popradu. Vysokohorské prostredie, neskorý októbrový termín a sesterský súboj s Češkami. Kombinácia, ktorej odolali dve Slovanistky. Radšej dali prednosť škole, ak by ich náhodou futbal neuživil. Zvyšné baby pozvánky využili. Týždeň inhalovali tatranský vzduch či plesali na Štrbskom plese.

Miesto thermoprádla ich na tele i duši hriali dve výhry proti českým leviciam. Po výsledkoch 3:2 a 1:0 ma zaujali dve veci. Väčšiu minutáž dostali prvýkrát mladé hráčky Havranová a Lišková. A Dominika Škovránková je s loptou na nohe rýchlejšia, ako väčšina ostatných hráčok na ihrisku bez lopty.

Dvoma víťazstvami uzavreli tohtoročnú bilanciu na 5 výhier a 4 prehry. Z jedného uhla pohľadu vyzerá všetko fajn. Bilancia je znovu kladná, máme na čom stavať. Vedenie sa môže spokojne potľapkať po ramenách. Ale keď sa pozrieme z iného uhla zistíme, že z piatich výhier prišla len jedna v súťažnom zápase, čo už také veselé nie je. Zo štyroch prehier boli pre zmenu hneď tri kvalifikačné. No aký bol teda rok? Darilo sa alebo nie? Závery si netrúfam robiť. Necháme ich na trénerov. Snáď sa s nami podelia.

Juniorky v Čiernej Hore

Omnoho dôležitejší bol výlet devätnástok do Montenegra, kde odohrali jednu z posledných kvalifikačných skupín na budúcoročné EURO. Kvalifikačný kľúč a fakt, že naša skupina sa hrala medzi poslednými, velili našim dievčatám uhrať 6 bodov pre istotu postupu aspoň z druhého miesta. Rovnaký fakt spôsobil i šokujúci záver kvalifikačného turnaja. Ale poďme postupne.

V prvom zápase tréner Petrovič poslal svoje baby na ihrisko proti csipós Maďarkám. Víťazstvo bolo kľúčom k postupu. Možno práve obrovské chcenie zväzovalo dievčatám kopačky. Väčšinu zápasu súperky priam dusili. V zápase sa o zakončenie pokúsili 24-krát. Bohužiaľ väčšina pokusov (16) končilo mimo brány. Najčastejším komentom onlajn prenosu na webe UEFA bolo „Mikolajová (Slovakia) misses the target“ V zápase v ktorom si baby trúfali na výhru, nakoniec zachraňovala remízu až na konci zápasu striedajúca Sluková.

Od druhého zápasu s Dánskom sme extra veľa nečakali. Potešila by snáď i prijateľná prehra po solídnom výkone. Výsledok 1:10, ale vyzerá hrozivo. Futbal sa síce kope v dvoch polčasoch, no pre potreby pozitívneho myslenia si zápas rozdelíme na tri tretiny: 1:1, 0:4, 0:5. Aspoň jednu dokázali vďaka gólu Fabovej remizovať. Všetkých 10 kúskov si v bráne odtrpela Matúšková.

S niekoľkými zmenami v zostave a už bez šance na postup zo skupiny nastúpili Slovenky proti domácemu hostiteľovi. Absolútny outsider skupiny naše hráčky poriadne vytrápil. Hlavne v prvom polčase kedy najskôr nepremenil penaltu a následne otočil slovenské vedenie na polčasových 2:1 pre domáce. V šatni našli naše hráčky chutný recept na černohorský rezeň. Po nej si ho 25 minút poctivo oklepávali a pripravovali, aby si na ňom konečne zgustli. Hroziaci prúser odvrátila dvoma gólmi behom minúty Mikolajová. Rezeň dorazila pred koncom Fabová.

Škandál?

V súbežne hranom zápase si zahrali Maďarky a Dánky. Karty boli rozdané jasne. Dánsko malo postup minimálne z druhého miesta prakticky istý. Maďarky by v prípade prehry alebo remízy síce skončili druhé, ale ušlo by sa im jediné nepostupové miesto v tabuľke druhých tímov. A čírou náhodou, sa zrodila výhra Maďarska 2:0 pri stávkovom kurze 24, ktorá zabezpečila postup obom. Stratil som ilúziu. Už i táto kategória je čistá, asi ako kompetentní v Čistom dni!

Ženský futbal tak znovu zostal bez postupu vo všetkých kategóriách. Jedno pozitívum ale máme. Kvalifikačné turnaje prvej fázy sa väčšinou konajú v pekných lokalitách. Izrael aj Čierna Hora vyzerali podľa Instagramu hráčok krásne. Budúci kvalifikačnú etapu sa ochotne hlásim do realizačného tímu, napríklad ako mediálny manažér ženských družstiev, alebo inú akokoľvek nápomocnú funkciu.

Martin Ferianec

Martin Ferianec

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár