Pondelkové tréneroviny - Prešov udrel na Dušičky

31.10.2016 / Richard Hanzlik
Koňare si po prekvapení zatleskali. (photo: SITA/Viktor Zamborský)

Koňare si po prekvapení zatleskali. / (photo: SITA/Viktor Zamborský)

Dušičkový víkend je vždy špeciálny. Vonku zima ako v prdeli, všade kolóny áut, priemerný šofér nabehá viac kilometrov ako diaľkový autobusár cez leto a do toho všetkého ešte aj ten futbal treba pozrieť. Ak máte šťastie, žena vás tam nepustí, lebo sa treba doma venovať návšteve. Pritom by to bolo také symbolické. Zoberte o rok celú svoju blízku a vzdialenú rodinu na ligový futbal. Opiť sa môžete rovnako ako doma a ak nezabudnete, po zápase zapálite aj sviečku. Veď ako sa hovorí, náš ligový futbal už dávno zomrel. Majitelia sa aspoň nebudú vyhovárať, že za otrasnú hru ich mužstva môže málo divákov na tribúnach a že potom vlastne nemajú z čoho platiť tých chalanov, ktorých pred sezónou pozbierali. Nápad podľa mňa dobrý. Sú to tri hodiny strávené mimo ciest, čím sa rapídne zníži nehodovosť a Kaliňák bude mať dobré čísla na najbližšom sneme.
Kolo-kolo, čertovo začalo u bývalého majstra, ktorý sa s Moravcami pohral ako Bašternák s obvineniami. Nasledoval futbalový orgazmus v Trnave, z ktorého sa potešil Ružomberok. Myjava doma nechala na ihrisku všetko, hlavne tri body Dunajskej Strede. Senica napriek rečiam o chýbajúcich peniazoch dokázala vycestovať po bod do Michaloviec a Podbrezová na Pasienkoch ukázala, prečo jej ľudia neuveria to druhé miesto v tabuľke. Úplne na koniec víkendu si život nechal zápas Žiliny v Prešove, v ktorom Prešov jasne deklaroval svoje ambície.

ŠK Slovan Bratislava - ZP Šport Podbrezová 2:0, 645 divákov

Taktika Podbrezovej v tomto zápase nevyšla a ak by ste nepoznali tabuľku, asi ťažko uveríte, že toto mužstvo sa drží na druhej priečke našej ligy. Fabuľovo mužstvo je ako redakcia Denníka N pri tlačovej konferencii Andreja Danka. Len čakajú na tú povestnú chybičku, ktorá skôr, či neskôr príde. Kým u Andreja to platí so železnou pravidelnosťou a potvrdzuje pozíciu korunného princa slovenskej gramatiky, Slovan sa v nedeľu nachytať nenechal. Možno aj na radosť kráľa hovoreného slova, Iča.
V prvom polčase Slovan dvakrát vykombinoval obranu hostí a v druhom mu stačilo vydržať behať po ihrisku. Podbrezová pôsobila dojmom, akoby nechceli ukázať všetky svoje karty a s prehrou boli viac ako spokojní. Na oboch lavičkách vládla inak veľká pohodička, aj keď tá domáca vyzerala ako Portorický drogový kartel na káve s chalanmi z Harlem Globetrotters.

1. Fc Tatran Prešov - MŠK Žilina 1:1, 2418 divákov

Zápas, o ktorom pravdepodobne neexistuje žiadny vizuálny dôkaz priniesol prekvapenie kola. Na východe je teraz toľko ľudí, že skolaboval prívod elektrickej energie, a tak o ňom vieme iba z rozprávaní starých mám. Hovorí sa, že Prešov celý zápas dominoval a jednoznačne tak deklaroval svoju ambíciu ovládnuť do dvoch rokov ligu. Je jedno, ktorú. Ale počul som aj verziu, ktorá hovorí o tom, že Prešov dobre bránil, vyrážal do brejkov a Žilina nemala svoj deň.
Žilina mala viac loptu na kopačkách, ale domáci nezaostávali. Zlé jazyky budú hovoriť, že penalta sa pískať nemala a gól z ofsajdu nebol z ofsajdu. Môže byť. Ale Volešák pochytal aj iné veci a nakoniec Škvarka aj tak vyrovnal. Viac už šošoni z výletu na východ nevyťažili a ich peknú sériu ukončil najmenej očakávaný súper.

FC Spartak Trnava - MFK Ružomberok 0:1, 1805 divákov

Bitka o prestížne piate miesto znamenajúce výlet do rovníkovej Afriky na dva týždne s polpenziou pre tri osoby priniesla boj o každý meter ihriska. Mužstvá sa predbiehali v tom, kto ho viac rozbije a na koho bude trávnikár vo voľnej chvíli spomínať s väčšou nenávisťou. Zápas, ktorý dvakrát zdvihol všetkých 1805 divákov z plastovej sedačky nakoniec priniesol výhru tímu, ktorý nič nepokazil, ale rovnako nič neukázal. Miestami si človek hovoril, že niektorí chalani majú veľké šťastie, že sa môžu živiť futbalom. Ak je toto to najlepšie, čo vedia robiť, tak buďme radi, že hrajú futbal a nepracujú v oblasti, ktorá by naše životy nejak výrazne ovplyvňovala.
Ružomberok mal v úvode ligy slušnú formu, teraz je rád, ak pri senilite trnavskej ofenzívy odkopáva loptu do kukurice pri obchvate. Spartak čaká na zimné prestupové obdobie netrpezlivo ako Boris na novú Miss a Vlado už primátorovi Bročkovi avizoval, že bude musieť predať Univerzitný kostol a sadu bicyklov, aby mohol z piatej brazílskej ligy priniesť kvalitného strelca.

AS Trenčín - ViOn Zlaté Moravce 2:0, 1675 divákov

Musel by sa stať zázrak, aby sa Zlaté Moravce dokázali vrátiť naspäť do boja o prvú ligu. Možno krach jedného z ligových klubov by stačil. Pretože aj v Trenčíne to bol výkon ako z posledných desiatich kôl. Zápas mal jednotvárnu podobu, presne ako poľský dabing Terminátora 1 z 90. rokov, ktorý zabezpečil jeden jediný ženský hlas. To nebolo o tom, či, ale o tom, že koľko. Nakoniec aj dva stačili na to, aby medzi nimi našiel svoje meno Janga. A keď už aj ten skóruje tak viete, že by to dokázala aj vaša babička.
Ale na výkone hostí sa predsalen dá nájsť jedno pozitívum. Aj za nepriaznivého stavu si stáli za svojou taktikou a ani bohovi nechceli hru otvoriť. Veď na čo by aj. Čo je doma, to sa počíta a dva góly od majstra obzvlášť.

Spartak Myjava - DAC Dunajská Streda 1:2, 969 divákov

Myjava zakončila sériu 256 zápasov na domácom ihrisku prehrou, za ktorú si môže sama. Rýchly gól jej nepomohol, práve naopak. Chalani si začali myslieť, že hrajú za Barcelonu a súper sa z ich pohybu v štýle práve zobudeného z úplnej narkózy asi poskladá aj bez imbusáku a návodu. Nestalo sa. Nová metla začína v Dunajskej hrabať jesenné listy naozaj od podlahy a do polhodiny boli karty rozdané úplne naopak.
Ale jednu vec treba zápasu uznať. Lietalo v ňom toľko centrov, že by s nimi Zdeno Cíger zaplnil súpisky na štvoro Majstrovstiev sveta. Len škoda, že World Trade Center stálo v obrane hostí, zatiaľ čo domáci poslali do boja do vysokej trávy troch paklíčov a záhradných trpaslíkov. Na pondelok hlásia na Myjave povodne. Radványi ide vyvodňovať dôsledky.

MFK Zemplín Michalovce - FK Senica 0:0, 1495 divákov

Senica má šťastie, že v jej kádri pôsobí toľko mladých futbalistov. Vďaka tomu a vlakom zadarmo mohlo mužstvo vycestovať na východ krajiny, kde na nich čakali tri body servírované na zlatom podnose. Ako inak si vysvetliť nevyužitú presilofku o dvoch hráčov. Z toho však hostia dokázali vyťažiť iba jeden skorogól, ktorý bude pivných trénerov a videorozhodcov zamestnávať ešte celý týždeň. Ale zase raz sa ukázalo, že radšej mať po obvode ihriska 14 rozhodcov, ako jednu videotechnológiu.
Michalovce mali zápas rozhodnúť v prvom polčase, kedy boli aktívnejšie a mali aj nejaké tie šance. V druhom polčase sa im zachcelo trocha krvi a dve červené zápas spestrili viac, ako by si to domáce publikum želalo. Mali šťastie, že Senica má formu, akú má. Na mňa pôsobí, že poriadne nevie, čo chce. Ako Miro Jaroš. Ten najprv prišiel ako obhajca homosexuálov z Izraela, aby sa potom stal popovým spevákom a nakoniec svoje šťastie našiel v obkolesení malých detí ako spevák detských pesničiek. Ak sa teda na jar na Záhorí rozhodnú staviť na mladých odchovancov, viete prečo.

 

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár