Cibulková je už najlepšou slovenskou tenistkou histórie

31.10.2016 / Štefan Cebro
Dominika Cibulková v Singapure. (photo: SITA/AP Photo/Wong Maye-E)

Dominika Cibulková v Singapure. / (photo: SITA/AP Photo/Wong Maye-E)

Už pred finálovým zápasom proti Angelique Kerberovou som si lámal hlavu, kam patrí v našej histórii Dominka Cibulková. Po víťazstve môžem s čistým svedomím povedať, že sme lepšiu tenistku nemali.

Áno, Daniela Hantuchová bola skvelá, ale Cibulková už je o kúsok pred ňou (áno, viem, že vyhrala všetky miešané štvorhy na grandslamoch). Daniela v najlepších rokoch vyhrala dvakrát prestížny Masters v Indian Wells, bola svetovou päťkou, zahrala si semifinále Australian Open, štvrťfinále Wimbledonu i US Open a získala sedem turnajových titulov.

Dominika ešte ani z ďaleka nemá svoje najlepšie roky za sebou a už teraz je víťazkou prestížneho koncoročného turnaja majsteriek, ktorý ju vyšvihne na piate miesto rebríčka WTA. K tomu má osem turnajových titulov, finále Australian Open, semifinále Roland Garros a na ďalších dvoch grandslamových turnajoch bola minimálne vo štvrťfinále. Čísla skrátka neklamú, drobná bombardérka sa už približuje aj ku najlepšiemu tenistovi našej histórie Milošovi Mečířovi a vzhľadom na to, že na Australian Open vypadla vlani už v prvom kole, môže byť jej rebríčkový výsledok ešte ďaleko lepší.

 

Úžasná hra proti najlepšej na svete!

Poďme však späť k Singapuru, lebo určite nie som jediný, ktorý zostal z hry Cibulkovej v úžase. Po skvelom výkone z konca skupiny, keď zastavila obranárku Halepovú a bojovnom semifinále s Kuznecovovou prišiel vrchol vo finále.

Aby sme si to ujasnili, zdolať tento rok vo finále Angelique Kerberovú nie je žiadna samozrejmá záležitosť. Nemecká tenistka je momentálne úplne to najlepšie, čo ženský tenis ponúka. Predčila už aj legendárnu Serenu Williamsovú.

Je bez mihnutia oka zaslúženou svetovou jednotkou, čo podčiarkla víťazstvami na Australian aj US Open. Inej hráčke bez mena Serena sa to naposledy podarilo ešte v roku 2007 (Justin Heninovej).

K tomu treba podotknúť, akým spôsobom Dominika vyhrala. Celý zápas na kurte dominovala! Mala menšie zaváhania, ale svetovú jednotku nepustila k tlaku, keď ju ani raz nebrejkla. Cibulkovej vyše osemdesiatpercentná úspešnosť z prvého podania je iná galaxia, vzhľadom na jej výšku a dlhodobé problémy so servisom.

O tom ako skvele Bratislavčanka hrala svedčali frustrované výroky Kerberovej počas minút na lavičke, keď hovorila trénerovi, že nevie, čo už má na našu tenistku hrať. Cibulková je doslova vybúchala z kurtu, pričom nemecká tenistka vzdorovala najlepšie ako vedela. Ani skvelé nohy jej však nestačili na malý slovenský rýchlik.

 

Nepoľavila

K podaniu pridala Cibulková delový forhend, ktorým očarila svet už dávno, ale vedela si pomôcť aj keď ju Nemka tlačila do bekhandovej strany. Momentálne však v ženskom tenise asi nenájdete väčšieho bojovníka ako pani Navarová.

O tom, že už nie je hráčkou, ktorej psychika sa nalomí na dvoch zlých úderoch, naznačil posledný gem zápasu. V ňom stratila vedenie 40:15 a musela čeliť dvom brejkbalom súperky, no nezlomilo ju to. Naďalej pokračovala v riskantnej hre, keď loptičky tlačila až tesne k čiaram. Všetky nepriaznivé stavy otočila a môže sa tešiť z najväčšej výhry vo svojej kariére. Predviedla 28 víťazných úderov.

Po posledných výkonoch ale môžeme reálne povedať, že grandslamový turnaj bez slovenského víťaza vo dvojhre nemusí byť utópiou. Cibulková môže momentálne vyzvať každú súperku. Musí však pokračovať v stabilizácii výkonov a verme, že jej vydrží aj zdravie. Stačí pripomenúť, že na začiatku roka bola na 66. mieste rebríčka WTA, teraz je piata!

Paradoxom je, že náš šport síce prežíva úpadok, ale tento rok sa môžeme tešiť z troch výnimočných osobností v podobe Cibulkovej, Sagana a Mateja Tótha. Decembrový Športovec roka bude prestížny. 

Viac o spanilej jazde Dominiky turnajom majsteriek v Singapure čítajte na Tenisovysvet.sk

Štefan Cebro

Štefan Cebro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár