Sezóna Slovana sa podobá na tie, keď postúpil do playoff

03.11.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
Kyle Chipchura práve skóroval. (photo: SITA/Marek Mrvis)

Kyle Chipchura práve skóroval. / (photo: SITA/Marek Mrvis)

Hokejový Slovan je vo svojej piatej sezóne v KHL počas prvej prestávky na 12. mieste v Západnej konferencii. Spolu s Medveščakom majú 32 bodov, menej má len Dynamo Riga (18). Na ôsme miesto, posledné zaručujúce jarné playoff, strácaju belasí Orli osem bodov. Mohlo by sa zdať, že postup do playoff je na míle vzdialený. Pohľad na čísla hovorí, že opak je pravdou.

Presne tak, ako v playoff ročníkoch

V redakčnom emaili sme našli tabuľku od fanúšika Martina. Martin si do nej zapisuje výsledky a štatistiky každého zápasu, ktorý jeho obľúbený tím v KHL odohral. Chválime! Zahĺbili sme sa teda do čísel a s tým, čo sme objavili, sa teraz podelíme. 

Sezóny, v ktorých Slovan postúpil do vyraďovačky o pohár Gagarina boli dve. Rovnako dve boli aj tie, v ktorých sa tímu nepodarilo uspokojiť náročného fanúšika na Zimnom štadióne najslávnejšieho krasokorčuliara. Ako napovedá medzititulok, piata sezóna sa zatiaľ výsledkovo oveľa viac podobá na tie, v ktorých Slovan medzi šestnásť najlepších tímov postúpil, ako na dve neúspešné.

Po 25 zápasoch má na konte 31 bodov, vlani v tom istom čase získal len o tri viac.

Najsilnejším indikátorom je ale ten o pomere bodov stratených doma a získaných vonku. V obidvoch ročníkoch, keď Slovan hral playoff, získal vonku viac bodov, ako doma stratil. V prvej sezóne o štyri viac, v minulej o dva. V dvoch neúspešných rokoch sa náhrade doma pusteného peria Orly úlovkami z cudzích ľadov ani nepriblížili (chýbalo im 14, resp. 30 bodov). 

V aktuálnej sezóne síce z Bratislavy odišlo už 13 bodov, až 15 ich ale Belasá armáda vybojovala počas výprav na klziská súperov. 

Vyžrebovanie

Kľúčom k playoff ale nebude len úspešnosť na zájazdoch do Ruska a ostatných krajín KHL. Kľúčom bude získavať body v domácich zápasoch. Z prvých 25 duelov hral Slovan v Bratislave len desať. Z toho logicky vyplýva, že zo zvyšných 35 ich na domácom zimáku odohrá raz toľko. 

Okrem toho stojí určite za reč, že dnes bratislavský klub už má za sebou všetky zápasy s top favoritmi z Petrohradu, CSKA Moskva a Kazane. Zo šiestich zápasov získal tri body, najsilnejšie značky súťaže ich už ale v kalendári strašiť nebudú. Rovnako zápasy vonku s Dynamom Moskva, Magnitogorskom, Omskom, Jaroslavľom, či Ufou sú už odohrané, so ziskom piatich bodov. 

Dá sa teda s určitosťou povedať, že najťažšiu časť ročníka má už slovenský zástupca za sebou. Pred sebou jednu unikátnu šnúru zápasov na prelome rokov. Od 20. decembra do polovice januára sa z Bratislavy nepohne. Odohrá desať (slovom 10) zápasov za sebou, v rade, jeden po druhom, pred domácimi divákmi. Podarí sa vypredať hľadisko desaťkrát za sebou? To, koľko z tridsiatich možných bodov Slovan v sérii uhrá, môže byť pre úspech ročníka rozhodujúce. 

Zranenia a káder 

Problémom, ktorý kváril tím generála Říhu, boli zranenia. Káder vlastne takmer vôbec nebol zdravý pokope, výpadky postihli útočné formácie aj zadné rady. Aktuálna prestávka by mala pomôcť vrátiť sa niektorým maródom na ľad. Veľká škoda Mareka Viedenského, sympaticky hrajúci útočník je vyradený do konca sezóny a bude chýbať. 

Pár dní voľna by mohli v klube využiť aj na pohovory s brankármi. Brust strieda famózne zákroky so stupídnymi faulami, tímová dvojka Pogge občas pomôže súperovi zlou rozohrávkou, či rovnako faulom. Kouč sa sťažoval na nedostatok citu pre tímovú hru na pozícii brankára aj v nedávnom rozhovore pre oficiálny ruský web KHL. 

Pomôcť by mohol/mal Tomáš Kopecký. Novinové titulky síce hlásajú, že posilniť Slovan prichádza dvojnásobný víťaz Stanley Cupu a výrok je to pravdivý. Faktom ale je, že reprezentačný center už v NHL dohral a je otázne, koľko hokeja na top úrovni potrebnej pre KHL ešte v sebe objaví. Skeptici hovoria, že nie veľa. Optimisti vidia pohár napoly plný, v porovnaní s hráčmi, ktorí hrali za Slovan pred prestávkou, sú Kopeckého skúsenosti určite pozitívom. 

O zábavu sa postará ďalšia posila, Igor Musatov. Známy búrlivák bude v Bratislave na skúšku, ak sa z neho nestane nová posila na trestnú lavicu, publikum si celkom isto obľúbi jeho agresívny štýl. Říha ho pozná zo Spartaka Moskva, v ťažkej chvíli si naňho spomenul.  

Ak sa Slovanu podarí zastabilizovať zostavu, vyhrávať domáce zápasy najmä počas kľúčovej dlhej série a na ľade súperov nezabudne na solídne výkony a výsledky, môže sa mu s prehľadom podariť postúpiť do playoff druhýkrát za sebou. To sa mu ešte v histórii nikdy nestalo. Ak sa podarí, bude načase vo vyraďovacej súťaži vyhrať ak nie celú sériu, aspoň prvý zápas. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár