Babské kopačky: Z Mosta do prosta, ženská liga patrí na dediny

03.11.2016 / Martin Ferianec
Slovanistkám odhodlanie priam srší z tváre. (photo: Miroslav Vraník/Roman Slušný)

Slovanistkám odhodlanie priam srší z tváre. / (photo: Miroslav Vraník/Roman Slušný)

Chystajte štamperlíčky otvárajte fľaše s homeopatickým alkoholom. Pripijeme si na jubilejný 10. diel Kopačiek. Vydržali sme pri živote dlhšie ako priemerná markizácka novinka v prime-time. Za zhruba dva mesiace sa dokonca našli ľudia, ktorí sa domáhajú čerstvého dielu ako fajčiar rannej cigaretky. Prípadne sa nevedia dočkať, kedy budeme o nich písať. No zároveň sa hlásia aj ľudia s otázkou, prečo sú na titulke a prečo som spomínal práve ich.

Dostali sme sa údajne prostredníctvom trénera aj do šatne ženskej devätnástky. Nikto nechce prezradiť či v dobrom, alebo v zlom. Podľa nás jedine v dobrom.

Cieľ sme mali pri vzniku len jeden. Zatiaľ zostáva nemenný a bohužiaľ stále nenaplnený. Dostať ženskú futbalovú ligu do povedomia bežného nadpriemerného čitateľa. Návštevnosť na zápasoch ale stúpla asi len v Bardejove, kde si trúfli zaviezť vstupné. Z iných koncov republiky počujeme zatiaľ len prísľuby čitateľov, že sa už ozaj prídu pozrieť na nejaký zápas. Ja im verím, na jeseň majú ešte jednu šancu.

V sobotu som sa dostavil po roku pozrieť si bratislavský Slovan. Aké futbalové následky vo mne zápas zanechal píšem nižšie. Uvedomil som si však, kde je cesta, po ktorej oceľovou špicou (teda dobrovoľne nasilu) dokopeme fanúšikov na zápasy. Ženská liga patrí na dediny! Nachádza sa v nich najväčší bufetový komfort. A nalejme si za pohárik čistej homeopatickej, plný a cenovo prístupný bufet ľudí priláka aspoň pričuchnúť. A pre dedinčanov je ženský futbal niečo nové, čo láka poslať cestou z kostola gazdinú domov variť obed. Extra bonus možnosť ponadávať si, že to baby kopú pomaly lepšie ako preplatení fortunaligisti.

Vôňu dediny si vyskúšal Slovan v Moste pri Bratislave a Žilina v Dolnom Hričove. Obaja víťazne. Gólové štatistiky si polepšila Nitra tradične v Zámkoch a ďalšiu tesnú prehru utrpeli Michalovce. Na záver Bardejov našiel kľúče od brány Banskej Bystrice. Gólovo driemalo najlepšie trio strelkýň. Za celý víkend žiadna nič.

Slovan – Myjava 4:0

Bufety fajn, možnosť pozdraviť niekoľko fejsbukových kamarátov, ktorých som doteraz nevidel naživo. A futbal? Úprimne, čakal som viac. Ako fanúšika Myjavy ma tešilo, že prvé zakončenie domácich prišlo až po vyše polhodine, aj to mimo. Pri zostave v akej nastúpila Myjava som pociťoval hrdosť, ako sa držia! K tomu už snáď obligátne prekopnutá poloprázdna brána v podaní kopaničiarok. Druhý polčas to už bolo iné kafíčko. Na lopte takmer výhradne belasé, ale smerom na bránu trápenka. Za prvé dva domáce góly by si zaslúžili hosťky snáď aj nejaké ďakovné. Na záver prišli pre zmenu dva nádherné góly do vypnutej obrany hostí.

Žilina – Trenčianske Teplice 2:1

Baby z Teplíc sužuje celú jesennú časť diagnóza neprimeranej úzkosti. Úzkosti kádra. Znova museli odohrať zápas bez striedania. Napriek problémom siahali väčšinu zápasu na body. Úspešne sa im darilo odolávať nespočetným šanciam domácich. Podobne ako Myjavčanky, situáciu neustáli až v záverečnej dvadsaťminútovke. Darmo, brániť takmer hodinu a pol a nestriedať unavené hráčky sa nepodarí ustáť každému.

Bardejov – Banská Bystrica 3:1

Na začiatok sa ospravedlňujem hosťkám, že som rozostavenie vyzradil popredu. Zápas mal špecifický náboj, tímy si pred sezónou vymenili dve hráčky. Facebooková stránka domácich však ukázala, ako sa dá aj zápas s takýmto nábojom dať do polohy rivality no zároveň neskĺznuť do krčmového vyrývania. Slovan sa môže inšpirovať. Na trávniku podľa predpokladu dominovali domáce. Vraj hral len jeden tím. Neviem či by sme nemali jediný gól hostí prepísať na vlastný, ako to tak ozaj bolo...

Nové Zámky – Nitra 1:7

Domáce nelákajú momentálne divákov výsledkami, ani bufetom. Zo skúsenosti viem, že najbližší fungujúci sa volá Kaufland. Na ihrisko si prišli štatistiky polepšiť baby z Nitry. Informácie zo zápasu podliehajú prísnemu stupňu utajenia. Ležia hneď vedľa spisu Gorila. Aspoň prezradím, že po dva góly si rozdelili Košlábová, Hološková a Poláčiková. Po jednom Trnková s domácou Dimitrevič.

Michalovce – Šaľa 0:1

Domáce hráčky nastúpili na zápas konečne uspokojené. Aspoň bodovo. Prvý polčas bola Šaľa futbalovejšia a domáce snaživé. Futbalovosť vyhrala prvý polčas 1:0. V druhej polovici sa pomaly ale iste vytrácali obe vlastnosti súperov. Zo zápasu sa stal viac boj ako futbal. Taková ta kopaná. Z ôsmich zápasov už tretí krát unikli Michalovciam body najtesnejším rozdielom.

Tabuľka po 8 kole

 

 

 

Z

V

R

P

Skóre

B

+/-

FP

1

 

Partizán Bardejov

8

7

0

1

25:9

21

9

0

2

 

ŠKF VIX Žilina

8

6

1

1

18:8

19

4

0

3

 

ŠK Slovan Bratislava futbal

7

6

0

1

36:3

18

3

0

4

 

Sport Ladies Club Banská Bystrica

8

4

2

2

8:4

14

5

0

5

 

FC Nitra

8

4

1

3

22:19

13

4

0

6

 

FK Slovan Duslo Šaľa Z

8

2

3

3

9:15

9

-3

0

7

 

Spartak Myjava

8

2

2

4

10:13

8

-1

0

8

 

MŠK Slovan Trenčianske Teplice

7

2

1

4

15:14

7

-2

0

9

 

MFK Zemplín Michalovce

8

1

0

7

6:30

3

-12

0

10

 

FC Union Nové Zámky

8

0

0

8

3:37

0

-12

0

Pozvánka na kolo číslo 9 (posledné jesenné)

Nitra – Žilina   4.11.  o 12:00

Nitra si znovu vybrala najfutbalovejší termín. V pracovný deň na pravé poludnie to ani lepšie zásobený bufet nevytrhne z biedy. Pokiaľ ide o zápas, ak chce Žilina zostať v reálnom boji o titul musí vyhrať, ale mňa by neprekvapila ani remízka.

Myjava – Michalovce   5.11.  o 11:30

Myjava by si mala zaspomínať na leto. Kedy sa slnko lialo a body sypali. Michalovce majú svoj bodový cieľ splnený, ideálnejšieho súpera sme si na Kopanice nemohli želať. Už len to potvrdiť na umelej tráve.

Banská Bystrica – Slovan   5.11.  o 11:30

Ďalšia skúška pevnosti domácich hradieb. Rozostavenie dnes neprezradím, ale malé posuny možno nastanú. Do domácej zostavy by sa mala vrátiť Briššová. Prípadná remízka by jemne prehovorila do boja o titul.

Trenčianske Teplice – Bardejov   6.11.  o 11:30

Ďalší (už tretí) dôležitý zápas o titul. Hlavne pre východniarky. Šírka kádra a úsmevu pri pohľade na tabuľku ich predurčuje bodovať naplno. Možno ešte lepší futbal ponúkne súboj ich junioriek. Teplice bez prehry a Bardejov s jednou od Slovana.

Šaľa – Nové Zámky   6.11.  o 12:30

Kapitánka hostí príde pozrieť zopár bývalých spoluhráčok trošku severnejšie do Šale. Favorit je jednoznačne na domácej strane a u nich zostanú i tri body. Novým Zámkom asi do jari nepripíšu body už ani na Clubcard v Tescu.  

Martin Ferianec

Martin Ferianec

Napíš komentár