Ľadovo ostrý rebriček: Trénerský špeciál

08.11.2016 / Denis Bohumil Schvarcz a Tomáš Tomeček
Tréner Banskej Bystrice. (photo: SITA/Ján Slovák)

Tréner Banskej Bystrice. / (photo: SITA/Ján Slovák)

V Tipsportlige zúri reprezentačná prestávka, rozhodli sme sa, že spravíme niečo špeciálne. Pre fanúšikov. V čom sa fanúšik vyzná najlepšie? Predsa v trénovaní! V Ľadovo ostrom rebríčku sme preto zoradili trénerov, ktorí pôsobia v našej najvyššej hokejovej súťaži. Podobne ako v bežnom vydaní, hodnotíme aktuálnu formu mužov za lavičkami. Pravda, v ich prípade je hodnotená zápasová vzorka dlhšia, ako v prípade klubov. Známkujeme umenie, ktoré predviedli od začiatku sezóny. 

Aj v dnešnom rebríčku nazývame kluby, ako počas celej sezóny, najkrajšími názvami ich bohatej histórie. 

13. Petr Jonák, Poprad-Tatry

Tento český tréner pôsobil v mužstve Popradu. Trénerské skúsenosti nadobudol v USA, pred pôsobením v extralige pracoval viac s amatérskymi hráčmi. Minulý čas nie je náhodný, tesne pred uzávierkou rebríčka dostal pod Tatrami padáka. Kamzíkov od pondelka vedie nové trénerské duo. Môžu za to, ako inak, výsledky. Posledné miesto v ligovej tabuľke, najmenej výhier a najviac prehier (6-12), najmenej strelených gólov (2,05 na zápas). Nikto z hráčov nemá po prvej tretine základnej časti kladné +/-. Niekto si to odniesť musel, je skôr zvláštne, že s výmenou kouča v Poprade otáľali tak dlho. 

12. Miloš Holaň, Dukla Trenčín

Bez ohľadu na trénerské výsledky, Milošovi Holaňovi musíte fandiť ako chlapovi. Bývalý výborný český obranca porazil rakovinu a dnes už ako tréner brázdi ligové ľady (nielen) v Česku a na Slovensku. S Duklou začal ročník, v ktorom má tím menami nabitú súpisku. Problémom však je, že s menami nabitou súpiskou nenabíjal súperové kontá, ako by sa v Trenčíne očakávalo. Nároky budú v jednom z dvoch najhokejovejších miest na Slovensku vždy vyššie, ako inde. Aj preto nemohol byť s novou sezónou spokojný nikto. Problém majú Trenčania najmä v útoku, Hossa, Tybor, Kopecký, Gašparovič, Olvecký, Hlinka sa zmôžu ledva na dva a pol gólu na zápas?  

11. Josef Turek, Lokomotíva Bučina Zvolen a Dukla Trenčín

Trénerskú kariéru začal vo Vsetínskej juniorke v sezóne 2006-2007. Prvé skúsenosti so seniorským koučingom nabral v Zlíne ako asistent, aby v sezóne 2012-2013 viedol Třinec ako hlavný tréner. Nasledovali Skalica, Chomutov, v aktuálnej sezóne Zvolen a Trenčín. Stále sa píše rok 2016, byť trénerom znamená, že vám asi hypotéku nedajú len tak. So Zvolenom zažil turbulentnú pre-season a úvod sezóny ako na hojdačke. S tým, že údolia sínusoídy boli hlbšie, ako jej výšiny. Nie príliš atraktívny herný prejav a veľa inkasovaných gólov (Zvolen dostal najviac, 66, pod Turekom priemerne takmer tri a pol na zápas) zabezpečili vyhadzov aj zo Zvolena. Našiel sa ale iný klub v spodnej polovici tabuľky, kde sa presťahoval takmer vzápätí a stihol už aj prehrať prvé dva zápasy. 

10. Miroslav Chudý, Newcaslte United (Nové Zámky)

Tréner, ktorý po prvýkrát v histórii juhoslovenského klubu postúpil s Newcastle do najvyššej súťaže, sa na lavičke udržal len chvíľu. Doplatil, paradoxne, na vlastný úspech. Nováčik pred sezónou doplnil káder veľkými menami (Brabenec, Hvila, Kytnár), no prvý mesiac na novej úrovni bol napriek tomu trápením. Očakávania, vyvolané spôsobom, akým si tréner Chudý so zverencami poradil s barážou a spomínanými posilami, sa na úvod ročníka nedarilo napĺňať. Škoda, my v redakcii si myslíme, že pri troche trpezlivosti mohol tréner Chudý opakovať úspechy so zelenými aj v Tipsportlige. Dôkaz podá podobne skúsený kouč, ktorý klub prevzal po ňom.  

9. Milan Staš, Lokomotíva Bučina Zvolen

Pôvodom Košičan začal trénerskú kariéru v roku 1997 v Trebišove v 2. lige ako asistent trénera, ako hlavný neskôr vedie Košice U20. Od roku 2008 bol v Banskej Bystrici, v tých časoch bol jedným z najdlhšie pôsobiacich trénerov v histórií extraligy, aj jedným z najobľúbenejších. Potom si odskočil do Poľska, aby sa vrátil do Košíc a neskôr trénoval Duklu Trenčín a Michalovce. Vo Zvolene ale pred prestávkou zázračnou paličkou nemával. Bučina prehrala tri zápasy zo štyroch, síce s top trojkou tabuľky, ale aj tak. Skóre 7:15 v jeho prvých 4 zvolenských zápasoch našepkáva, že počas repre pauzy pilovali hru vo vlastnej tretine. 

8. Ernest Bokroš, U2O

Jeden z najúspešnejších trénerov v histórií slovenskej Hokejovej republiky. Preferuje defenzívny štýl a je autoritatívny typ trénera, asi preto je tak dlho trénerom reprezentácie mladých hráčov, ktorých neodlákalo zahraničie. Extraligu vyhral so Slovanom aj Zvolenom, v Košiciach si preto vyslúžil nelásku na desaťročia dopredu. S repre výberom získal bronz na MS, v lige sa darí menej. Chalani prehrávajú v aktuálnej sezóne ešte viac, ako obyčajne. Jeden zápas vyhrali, paradoxne na ľade, kde nedokážu vyhrať ani najlepší ligisti, v Mikuláši. Za zásluhy sa Ľadovo ostrý rebríček nezostavuje, chápeme, že možno kvalita ročníka kríva, na lepšie ako priemerné umiestnenie ale sezóna 2016/17 v podaní dvadsiatky pre jej trénera nevydá. 

7. Pavel Paukovček, Martimex Martin

V trénerskej kariére začal v Ružomberku, v minulej sezóne viedol mužstvo Kamzíkov s ktorými skončil na 6. mieste. V terajšej sezóne vedie ďalší tím pozdĺž budúcej dokončenej severnej diaľnice D1, Martin. Má za úlohu postúpiť do play-off, fanúšikovia sa jeho príchodu potešili. Zatiaľ napĺňa očakávania, hoci nepríjemné zdravotné problémy mužstva spôsobili tabuľkový výpadok. Chýbajú im štyri zápasy, ak aj v nich budú priemerne úspešní ako v prvých štrnástich (pomer výhier a prehier majú 7-7), mali by sa po vyrovnaní hendikepu objaviť v pokojnom prostriedku tabuľky. Sila a schopnosti trénera motivovať svoj tím do ťažkej série, v ktorej budú dohrávať zameškané zápasy, sa najlepšie ukážu hneď po prestávke, keď vybehnú znova na ľad.

6. Július Pénzeš, Nové Zámky

Tréner známy nekonfliktnou povahou je medzi hráčmi veľmi obľúbený. Vypracoval sa ako asistent v rokoch 2003 - 2008 v Dukle Trenčín, ako hlavný tréner krátko viedol Martin a dlhšie (2 roky) Žilinu. Trojročné pôsobenie v Kazachstane ukončil v sezóne 2015 - 2016, v aktuálnej sezóne krátko viedol rumunský Dunarea Galati. Od druhého októbra je trénerom Nových Zámkov. Očividne preferuje defenzívu, po jeho príchode sa v zápasoch Zámkov začali objavovať nuly a jednotky. Klub ide hore, aj preto je tréner Pénzeš v našom rebríčku relatívne vysoko.  

5. Andrej Kmeč, Plastika Nitra

Nahradiť Antonína Stavjaňu nie je ľahké, v Nitre stavili na klubového odchovanca Andreja Kmeča. Napriek krátkemu trénerskému resumé, ktoré začal písať len v sezóne 2014 - 2015 ako asistent A.S., s ktorým vydržal do aktuálnej sezóny. V Lige majstrov mal krsť prudkým ohňom, Nitrania napriek debaklu od Vítkovíc obstáli. V lige sa mu zatiaľ darí viesť Corgoňov obhajujúcich titul istým krokom po najvyšších poschodiach tabuľky. Herný prejav je atraktívny, výhry v LM nesú jeho rukopis. Na lavičke ho vidieť, žije s tímom a do médií sa vyjadruje súvislo. Palec hore, dobrých mladých trénerov potrebujeme. 

4. Róbert Spišák, Sokol Partizán Liptovský Mikuláš

Tréner pochádzajúci z Košíc, kde kedysi dávno trénoval aj brata Telovýchovného vedúceho v staršom doraste VSŽ, aktuálne pôsobí v Liptovskom Mikuláši. Mužstvo vedie od minulej sezóny.  Trénerské skúsenosti naberal v Košiciach v pozícii asistenta v rokoch 2002 - 2004 v rovnakom období pôsobil ako asistent pri  SVK U20. Ako hlavný sa prvýkrát predstavuje na trenčianskej lavičke v sezóne 2004-2005, odvtedy cestuje. Budapešť, Poľsko, Poprad, MOL liga s Novými Zámkami. Po ročnom návrate do Poľska v Katowiciach sa nateraz usadil v Mikuláši. Preferuje ofenzívny hokej, je impulzívny typ trénera. V extralige je jeho mužstvo zatiaľ až prekvapivo úspešné (4. miesto) a hra pozerateľná. 

3. Rostislav Čada, VSŽ Košice

Moravský mág má v Košiciach hráčsku kvalitu, s ktorou sa snaží o tretí titul s klubom. Kouč povestný brutálnymi tréningami, považovanými za jedny z najnáročnejších vôbec, verí v poctivý obranný systém, jeho kluby nikdy nedostávali veľa gólov. Keď môže využívať ofenzívnu kreativitu borcov ako Laco Nagy, Michel Miklík a spol., všetko iné okrem víťazstva po základnej časti a titulu bude v Košiciach považované za neúspech. Pohyb na lavičke, impulzívny prejav, vysoká taktická vyspelosť, kultivované vystupovanie v rozhovoroch, v tom všetkom môže byť Čada vzorom ostatným mladším adeptom svojho remesla. S tímom sa ale v prvej časti sezóny výsledková dominancia nedostavovala, klub znova neprešiel cez playoff Ligy majstrov. Aj preto nie je v Ľadovo ostrom rebríčku prvý. 

2. Milan Jančuška, Slovena Žilina

Skúsený rodák z Mikuláša, hokejovo spojený s Košícami, trénoval okrem Slovenska vo Francúzsku aj Poľsku. Tréner, ktorý sa dostane v neľútostnom rebríčku na TakUrčitee tak ďaleko, musí niečo vedieť. Napríklad vyžmýkať z minima maximum. Uvariť z vody coca colu, alebo aspoň uvariť z papriky lečo. Milan Jančuška ustál v Žiline krízu, po ktorej zvyknú z našej ligy tréneri letieť tak, že za sebou nestíhajú zatvárať dvere. Prvé tri zápasy prehrali s dvoma nováčikmi a Trenčínom, od Mikuláša kúpili v ligovej premiére sedmičku. Doma. Zlomový sa zdá byť odvetný zápas na Liptove, kde síce Žilinčania tesne neuspeli, no nasrdenosť na rozhodcov ich nakopla k sérii siedmich zápasov za sebou, v ktorých bodovali. Dnes nie je v lige horúcejší tréner, v americkom zmysle slova "hot" - ten, ktorému sa darí a má na svojej strane povestné momentum. 

1. Vladimír Országh, Iskra Smrečina Banská Bystrica

Skvelý defenzívny útočník skúša po skončení kariéry trénerské remeslo. A vyzerá to tak, že nadmieru úspešne. V sezóne 2010 sa stal asistentom v Banskej Bystrici, kde sa učil od trénera Staša. Od roku 2012 pôsobil v Bystrici ako hlavný tréner., neskôr robil asistenta v Slovane Bratislava. V minulom ročníku sa k Baranom vracia a titul nezískal len tesne. Jeho hráči hrajú na naše pomery výrazne neslovenský hokej, čím sa odlišujú od zvyšku konkurencie. Na ich dokonalý playoff štýl nenašli recept Košičania v ostatnom playoff. Vladimír je impulzívny tréner z dôrazom na tvrdú, ale čistú hru. Kontakty zo zámoria úspešne pretavuje do príchodov spoľahlívých Kanaďanov a Američanov, no dobre sa mu darí vychovávať aj mladých Slovákov. Dostali zatiaľ najmenej gólov a bodovo sú na úrovni prvých Košíc. Po prehranom finále nie je ľahké motivovať sa na opätovný útok na titul, Bystrica ale nestratila nič z drajvu z minulej sezóny. Aj vďaka trénerovi Országhovi. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

Tomáš Tomeček

Tomáš Tomeček

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár