Oktagon, alebo Prvý česko-slovenský osemuholník

08.11.2016 / Vladimír Bilohuščin
Oktagon výzva. (photo: Neruda Production.)

Oktagon výzva. / (photo: Neruda Production.)

Pondelkové večery bývali stále nemastné, neslané. Tomu je ale teraz koniec. Vizionár Pavol Neruda zhmotnil svoje dlhoročné úsilie do prevratného projektu, ktorý v našich končinách nemá obdobu. Na scénu prichádza OKTAGON VÝZVA!

Tŕnistá cesta

Aj keď je MMA šport, ktorý spolu s gorodkami a orientačným behom ešte nedávno okupoval krásne miestečko v druhej stovke obľúbenosti, potenciál dosiahnuť méty najvyššie sa vo svete začal v súčasnosti naplno prejavovať. Tento trend si všimol manažér, fotograf, režisér, producent (doplniť môžeme naozaj takmer všetko) Pavol Neruda, ktorý chcel stúpajúci záujem posunúť ešte o krôčik vyššie. Keď sa k nemu neskôr pridal aj jeho česky náprotivok Ondřej Novotný, po rokoch príprav uzrela svetlo sveta prvá česko-slovenská reality show z prostredia MMA.

Začiatky boli ale strastiplné, na televíznom trhu je totiž iba málo odvážlivcov, ktorí pôjdu do neznámeho projektu, kde zo seba chlapci v klietke vytĺkajú dušu. Po siahodlhých rokovaniach sa ale našli dvaja ´Mohykáni´, ktorí sa nebáli nového formátu a splnili tak sen nejedného MMA nadšenca.

Osem gladiátorov

To, že sa v projekte objavil aj český tím nie je náhoda. Osem bojovníkov v jednom dome, v objatí pod spoločnou vlajkou, s priateľským úsmevom na tvári. Čo je lepšie ako pripomenúť si federálne časy a zasa na okamih spojiť svoje srdcia, pri zvuku pukajúceho dreva. Že vám to nejako nesedí? Ani mne! Všetci totiž poznáme slovné spojenia ´české štestíčko´, či ´český syndróm´. Áno, nebudeme si klamať, slovenskú spoločnosť prehry so západným susedom traumatizujú viac ako vratky DPH. A presne tomu má dať táto show koniec. Tu sa raz a navždy ukáže, kto je tu pánom.

Hneď úvodná finta vyšla na výbornú, keď sa organizátorom podarilo ´vybaviť´ nakrúcanie na domácej pôde, v bratislavskom Octagon Fighting Academy. Tu nemilosrdnou rukou vládne Ilja Škondrič, ktorý je aj trénerom slovenského výberu. Každý centimeter gymu poznajú taktiež bojovníci František Fodor a Gábor Boráros, ktorí mali voči ´cezpoľným´ ešte o čosi navrch. Je totiž veľkou psychickou výhodou, keď podrobne poznáte sprchový rituál Igora Daniša a viete, že tá vec v umývadle nie je miska na jedlo, ale Pukačov, na zákazku vyrobený, suspenzor. Štvoricu potom doplnili mladíci Milan Ďatelinka a Lukáš Pajtina, ktorého do boja vyslal legendárny tréner Martin Janota.

Český výber vzbudzoval taktiež rešpekt. Veď o 10 tisíc eur prišli zabojovať ostrieľaní borci Marek Bartl, Jakub Běle, Petr Novák a Tomáš Lejsek. Dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a stravovacími návykmi zabezpečila kvalitná trénerská dvojica David Dvořák - Jaroslav Pokorný z Good Luck Gymu Hradec Králové.

3:1 po prvom polčase

Show sa nám úspešne prehupla do druhej polovice a tak je čas na rekapituláciu štvrťfinálových duelov. Všetko to rozbehol Gábor Boráros, ktorý narazil na technicky veľmi dobre vybaveného Mareka Bartla. Po pomalšom rozbehu sa Boráros dokázal presadiť a technickým KO zabezpečil pre slovenský výber prvý bod. Samozrejme sme zasa troška podvádzali, keď Gábor priviedol na pľac svoju frajerku, ktorá český výber poriadne rozptyľovala.

V poradí druhý zápas zabezpečili urastení bojovníci Milan Ďatelinka a Jakub Běle. Pri tomto duele mi napadá iba jedno slovné spojenie – Ultimate Beatdown. Týmto výrazom označujú bojovníci totálnu nakladačku, ktorú Milan dostával takmer dve kolá. MMA je ale krutý šport a tak v hodine dvanástej dokázal, totálne vyčerpaný, Ďatelinka nasadiť triangel a prinútiť dominantného protivníka ´odklepať´ (súper ti zo spodnej pozície objíme nohami hlavu spolu s rukou, pričom jeho prirodzenie je v symbióze s tvojim hrtanom. Ak sa ti popri tom nesnaží lámať ruku, tak veľmi nebolí. Ak si chceš v klietke hodiť ´šlofíka´, iba počkaj na poriadne utiahnutie). Aj keď sme na papieri súboj vyhrali, Milanko, ako aj Kuba, dostávajú za predvedený výkon pol bodu. Obaja vedia prečo.

Napriek tomu, že mal Feri Fodor nefunkčných 40% kĺbov, zatĺkal lepšie ako premiér po otázke, či bol v konšpiračnom byte na Vazovovej. Ďalší veľmi dobre premyslený plán dopadol zasa na úrodnú pôdu. V prvom kole to síce nebola prechádzka ružovou záhradou, kolo druhé ale, o poznanie sviežejší, Fodor zvládol na výbornú a rozosmutnil húževnatého Petra Nováka. Na tabuli víťazov sa objavilo ďalšie TKO, vo Feriho vrecku zasa ďalších sedem receptov na kĺbovú výživu.

Azda najzaujímavejšie predstavenie zaznamenal záverečný duel Pajtina vs. Lejsek. Zdalo sa totiž, že po dvoch vydarených kolách Lukáša Pajtinu, máme výhru vo vrecku a spanilá jazda bude realita. Rozhodcovia to ale videli inak a veľmi tesnú výhru pridelili na stranu Tomáša Lejska. Aby sme boli korektní, v postoji bol Tomáš určite lepší, na zemi ale dominoval Lukáš. Tuto prvýkrát zaškrípala výhoda domáceho prostredia, keď výhra nešla na našu stranu, aj keď boli všetci arbitri Slováci. Neviem, kde sa stala chyba, ale na vidieku to funguje tak, že v tesnom súboji musí stále vyhrať domáce družstvo. Čo sa dá robiť, do MMA zrejme ešte nedorazila korupcia. Spravodlivosť ale prisúdila pol bodu na obe strany a tak so skóre 3:1 slovenský výber vyhráva úvodné dejstvo.

Srdce na dlani

Reality show OKTAGON VÝZVA je unikátny projekt, ktorý okrem zábavy prináša aj čosi nad rámec. Sú to silné príbehy bojovníkov, ktorí neraz obetovali všetko, aby sa presadili v najtvrdšom športe sveta a stali sa inšpiráciou pre ľudí s podobnými osudmi. Nás môže určite tešiť, že sa s nami na túto cestu vydali aj českí bratia.  

PS: Aj keď Lukáš Pajtina nakoniec do ďalšieho kola nepostúpil, bol to práve on, ktorý sa s heslom ´pokora, skromnosť, úcta´, stal skutočnou hviezdou. A určite nie jedinou...

Vladimír Bilohuščin

Vladimír Bilohuščin

Napíš komentár