Nedeľné Euríčko na NFL: Dnes aj s Power rankingom

13.11.2016 / Denis Bohumil Schvarcz a Vlado Kurek
Pred dvoma rokmi táto INTerception rozhodla o zisku SuperBowlu pre Patriots. Dnes hrajú so Seahawks opäť. (photo: SITA/AP Photo/Kathy Willens)

Pred dvoma rokmi táto INTerception rozhodla o zisku SuperBowlu pre Patriots. Dnes hrajú so Seahawks opäť. / (photo: SITA/AP Photo/Kathy Willens)

Pomaly prichádza zima. V americkom futbale to znamená jediné. Bude sa oddeľovať zrno od pliev. Mužstvá, ktoré chcú hrať v januári, musia v novembri začať vyhrávať vo veľkom. Paradoxne práve v studenej NFC North akoby sa mužstvá topili. Green Bay Packers aj Minnesota Vikings sú tieňom samých seba, čo otvára šancu pre Detroit Lions. V našom rebríčku nájdete desať mužstiev, ktoré aktuálne majú dobré šance na zimnú porciu playoff zápasov. 

Euríčko dnes pre krátkosť času vpravo na obrázkoch. Vyhodnotíme si ho o týždeň.

Hore je vzduch najlepší, alebo TOP 10

1. New England Patriots (1)

Vlastencom sa zatiaľ dobre dýcha. Zaťažkávaciu skúšku zvládli nad očakávanie a od návratu Bradyho už podľa očakávania valcujú. K mojím osobným anitpatiám pridalo, že Belichick podporoval Trumpa, ale z toho asi aktuálne ťažkú hlavu nemajú. Možno skôr z Legion of Boom, ktorá ich čaká v nedeľu v hlavnom zápase večera. Sherman a spol. vs Brady-Gronk-Bennett bude súboj, na ktorý je isto zvedavý celý futbalový národ. Ktovie, či to nie je predohra k ich ďalšiemu Superbowlu?

2. Dallas Cowboys (2)

Ani na druhom mieste nie je žiadna zmena. A aj Kovbojov čaká silný súper, doráňaný Pittsburgh, ktorý už fakt musí vyhrať. A to je vždy veľmi silná motivácia. K tomu navyše súboj generácii, keď za Oceliarov nastúpia absolútne stálice Big Ben Roethlisberger a Bell proti ich vyzývateľom Dakovi Prescottovi a Zekovi Elliottovi. Očakávam parádny ofenzívny futbal (obidvaja majú poslabšiu obranu), ktorý môže vyhrať ktokoľvek. Ak Dallas vyhrá a Pats prehrajú, zaslúžia si o týždeň prvé miesto.

3.  Kansas City Chiefs  (7)

Najlepšie nenápadné mužstvo NFL. Napriek zranenému QB Alexovi Smithovi a napriek tomu, že ich superhviezda RB Jamaal Charles zahral za posledné tri roky asi pol sezóny si zverenci Andyho Reida držia výborné výkony. Ak zarátame aj koniec minulej sezóny myslím, že vyhrali jedenásť zápasov z posledných trinástich. Veľmi slušné. Hrajú vo veľmi silnej divízii, sú v nej 2-0 a fakt im prajem zápas v playoff.

4. Oakland Raiders (5)

Raiders idú stále hore. Výhra nad Denverom je veľká vec, aj keď secondary Bronocos bola značne oslabená. Môj čierny kôň na postup do playoff (áno viem, že sú v divízii s KC a Broncos). Derek Carr prevzial od Lucka visačku najlepší mladý QB a v dvojici Cooper - Crabtree má skvelé terče pre svoje prihrávky. Toto je možno najzábavnejšia ofenzíva celej ligy.

5.  Atlanta Falcons (4)

Sokolíci klesli o jednu priečku, ale to len preto, že Raiders naozaj uchvátili. Inak zatiaľ mimoriadne repšektujem ich verzatilný útok.  Vedia hádzať aj behať a Matty "Ice" Ryan hrá ako MVP. Dovolím si však jednu poznámku. Ich obrana stále nie je to, čo by mala byť. A v zime budú vyhrávať obrany. Takže to vidím na peknú regulárnu sezónu, možno dokonca na úrovni 12-4, ktovie však, čo bude potom...

6. Seattle Seahawks (8)

Orliaci vyhrali veľmi dôležitý zápas proti Bills, ale museli vytiahnuť z rukáva všetky esá. Dopomohol im trochu aj rozhodca (opäť), ale najmä famózny ofenzívny výkon TE Jimmyho Grahama.  Práve na spojenie Wilson - Graham som vsádzal už pred časom a samozrejme na obranu, ktorá vie, aké je to rozhodovať zápasy. Treba to zopakovať: ich nočný súboj s Patriots bude delikatesa.

7.  Denver Broncos (3)

Prepad týždňa. Nielen, že Žrebci prehrali divízny zápas, ale ukázali, že bez Taliba je ich secondary slabšia, ako sa čakalo. Navyše aj Siemian už nevzbudzuje toľko nadšenia ako prvé kolá. Predsa len, súperi už majú dostatok filmového materiálu, aby si ho vedeli naštudovať. Obrana Denveru môže zložiť reparát už tento týždeň, ale skúšať ich bude Drew Brees vo svojom krytom štadióne. To bude masaker.

8. New York Giants (-)

Nechce sa mi veriť, že to píšem, ale štatistika 5-3 nepustí. A napriek tomu, že nám nefunguje O-line a teda ani behy, napriek tomu, že naši WR sú lepší na papieri ako v skutočnosti, aktuálne nevidím lepšie mužstvo. Ale viem, že už v pondelok sa o tento post prihlásia Bengals v priamom súboji v rámci Monday Night Football. Ak zápas vyhráme, uverím, že Giants patria do TOP 10.

9. Detroit Lions (-)

Nechce sa mi veriť téma pokračuje. Mathew Stafford prehajdákal roky, keď mal v mužstve Megatrona a až po jeho odchode začal hrať a vyhrávať zápasy, v ktorých ide o každú sekundu a každý inch a yard. Lions majú najlepšiu formu v divízii, ktorej stáročia dominovali Packers a sú jednu výhru od toho, aby šli do jej čela. Veľmi by som im to prial. Uvidíme, keď sa vrátia z voľného týždňa.

10. Buffalo Bills (-)

Do tretice sa mi nechce veriť, ale Bills boli v zápase so Seahawks absolútne vyrovaným súperom a QB Taylor s RB McCoyom hrali fakt výborne. Bills sú pre mňa doráňaní hrdinovia sezóny. Vôbec som im neveril, a vôbec neverím bratom Ryanovcom, ale po príšernom štarte sa nevzdali a bojujú viac ako ... viď hanba ligy.

New York, New York

Jets sa vôbec nedarí a so štatistikou 3-6 sa už môžu začať sústreďovať na budúcoročný draft. Chýba im (dlhodobo) QB, ale vždy mali skvelú obranu. Tá sa však roztopením "Revis Island" zúžila  na "front 7". Navyše aj v nej vznikajú budgetové aj teamworkové trhliny. Jets potrebujú dôslednú prestavbu. 

Hanba ligy

Pittsburgh Steelers. Mali byť v TOP 10, majú na to takmer všetky podmienky. Áno, sú bez potrestaného Bryanta, ale majú AB a Coatsa. Áno, chýbal Bell, ale behal za neho DeAngelo a skvele. Základným problémom Pittsburghu nie je ani zranenie Big Bena, videli sme ako pred rokom na jednej nohe a s jednou rukou porazil v playoff Bengals.

Kryptonitom Oceliarov sú... slabí súperi. Z posledných sedemnástich zápasov proti mužstvám s negatívnou bilanciou, prehrali dvanásť. Dvanásť!!! Takže až vyhrajú v nedeľu nad Cowboys, tak sa to vlastne neráta. Musia dokázať poraziť Cleveland, alebo iné papierové figuríny. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

Vlado Kurek

Vlado Kurek

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár