Lindros s Makarovom do Siene slávy, plus report týždňa v NHL

13.11.2016 / Matej Roštár
Eric Lindros (photo: SITA/AP Photo/ADRIAN WYLD)

Eric Lindros / (photo: SITA/AP Photo/ADRIAN WYLD)

Najdiskutovanejšou témou v USA boli v uplynulom týždni určite prezidentské voľby. Výsledok sa zatiaľ nepodpísal na najrýchlejšom športe, na súpiskách môžeme stále nájsť hokejových migrantov z Európy, a najmä Kanady. Uvidíme dokedy. Vitajte pri jubilejnej piatej severoamerickej prechádzke hokejovým sadom.

Eric Lindros v Sieni slávy

Na začiatok začneme veľkou hokejovou udalosťou. Niekdajší vynikajúci kanadský forward Eric Lindros bude na budúci týždeň uvedený do hokejovej Siene slávy. Hoci jeho kariéra nebola dlhá a bola poznačená krehkým zdravím, určite je jeho voľba pochopiteľná. Lindros zosobňoval prototyp všestranného hráča, ktorý skĺbil vynikajúce technické zručnosti s rýchlosťou a tvrdosťou. Aj keď paradoxne práve tvrdosť sa mu pravdepodobne stala osudnou. Nie nadarmo sa hovorí akou zbraňou bojuješ, takou aj umrieš.

Spolu s ním uvedú do Siene slávy legendárneho Rusa Segreja Makarova, slávneho trénera Pata Quinna a bývalého brankára Rogieho Vachana.

Forma Crosbyho, Columbusu a dua z Winnipegu

Minulý týždeň sme sa bližšie zamerali na postavenie väčšiny tímov. Po ďalšom týždni môžme zhodnotiť, že k veľkým zmenám nedošlo. Na východe aj naďalej kraľujú Canadiens z Montrealu, ktorí zdá sa na ťažkú prehru z Columbusu rýchlo zabudli. V druhej divízii im výborne sekundujú Jazdci z New Yorku a Tučniaci z Pittsburghu. Sidney Crosby po zranení pokračuje vo výborných výkonoch a strieľa naďalej ostrými. 

Podobný gólový apetít má aj povestné delo z Columbuského domovského stánku, ktoré po desiatich výstreloch do siete Montrealu pridalo ďalších 8 do bránky bluesmanov zo St.Louis. Hoci Columbus zatiaľ okupuje miesta mimo postupu do vyraďovačky, ak budú pokračovať v nastolenom trende, do playoff sa jednoducho prestrieľajú. Samozrejme  pri vyrovnanosti východnej konferencie je na takéto závery ešte veľmi skoro.

Úplne najlepšou formou však momentálne disponuje Winnipegská dvojica Laine – Scheifele.

Prvý menovaný má 18 rokov, stihol zaznamenať už dva hattricky a momentálne je najlepším strelcom súťaže. Úspešne dopravil do súperových sietí jedenásť pukov. Snáď sa chalan z toho nezblázni. Druhý menovaný Scheifele je pre zmenu v celej NHL najproduktívnejší. A hlavne vďaka nim sa Winnipeg dostal na tretie miesto Centrálnej divízie. Keď k tomu pridáme fakt, že sa im podarilo podpísať aj štrajkujúceho obrancu Jacoba Troubu, ktorý hlasno trúbil za väčšie peniaze, vznikne tím, ktorý bude patriť k čiernym koňom celej súťaže.

Milujeme Slovensko, edícia NHL

Pri Winnipegu ešte ostaneme. Slovenský hokej tam momentálne reprezentuje nádejný Marko Daňo. V uplynulom týždni zaznamenal jeden gól. Hoci produktivitou sa na najlepších nechytá, polbodový priemer na zápas rozhodne nie je zlý. Pri čase, ktorý trávi na ľade už vôbec nie. Aj tréner Maurice s ním vyslovil jednoznačnú spokojnosť a tak si snáď svoje miesto v prvom tíme udrží.

Najlepšími lovcami bodov na Západe sú Jastrabi zo Chicaga. Marián Hossa by si zaslúžil aj samostatný článok. Sezónu odštartoval naháňačkou za dôležitými gólmi číslo 500 a 503, aj po nich si drží priemer bodu na zápas a naplno potvrdzuje, že nepatrí do starého železa. Ani zďaleka. V historickom bodovaní sa posunul o jedno miestečko vyššie pred Franka Mahovlicha a v súčasnej sezóne je najproduktívnejším hráčom nad 35 rokov.

Ešte lepšie sa darí Richardovi Pánikovi. V sledovanom týždni strelil ďalších 10 gólov a podpísal dlhodobý kontrakt na 8 miliónov dolárov. Potom vypol Playstation. Teraz vážne. Richard sa po výbornom období opäť potýka so známou diagnózou nevyrovnaných výkonov. V deviatich zápasoch už nestrelil gól a v posledných piatich ani nebodoval.

V bráne Kings aj naďalej chytáva Peter Budaj. Úvod týždňa mu vyšiel skvele. Druhý shootout v rade bol premiérovým v jeho kariére. Nikdy doteraz dvakrát po sebe nulu nevychytal. Po sedemgólových hodoch Kráľov v sieti Toronta však opäť nastal ofenzívny problém. V ďalších dvoch zápasoch strelili už len po góle. Proti Ottawe sa do brány vrátil Zatkoff, ale opäť sa zranil. Peter Budaj si vybral slabšiu chvíľu šesť sekúnd pred koncom, keď horúci zemiak od Karlsona vypálil rybník nádejám Kings na bodový zápis. Suma summárum, Kings sa opäť prepadli pod čiaru zaručujúcu play off.

Inú pieseň hrajú v Edmontone. Andrej Sekera patrí k najlepším obrancom a Olejári vedený McDavidom smerujú krok za krokom do playoff. Hoci sa McDavid potýka s problémom streliť gól, prihrávku by si pripísal zrejme aj od stánku s pivom a gulášom. Má ich na konte najviac v celej lige. Trinásť, čo je len o trochu menej ako má rokov. Mnohí vidia v Edmontone paralelu s Pittsburghom po nástupe Crosbyho. Aj tí v druhej sezóne dokázali postúpiť do vyraďovačky a v štvrtom roku po príchode Crosbyho vyhrali Stanley Cup. Aj novinári z ostatných denníkov sa ma pýtali, či to vidím podobne. Ja však na otázky Gábora Grendela odmietam odpovedať.

Na východe nás najlepšie reprezentuje Zdeno Chára. Boston začína stúpať v tabuľke a náš zadák pokračuje v dobrých výkonoch. V tabuľke pravdy je na hodnote +11 a zaznamenal aj svoju 400. asistenciu v kariére. Momentálne má na konte gól, tri asistencie a od nás palec hore.

Tomáš Tatar v Detroite je nevýrazný aj naďalej. Strelil síce gól, neohuruje ale štatistikami ani hrou. Odkladá sa aj návrat Tomáša Jurča, a otázne je, či ho uvidíme v NHL ešte v starom roku. V Detroite už bolo lepšie pre slovenské farby.

Toronto s Marinčinom je aj naďalej ako na hojdačke. Po výprasku od Kings si chlapci vyskúšali metódy legendárneho Herba Brooksa aj na vlastnej koži. Korčuľovali do nemoty aj po zhasnutí svetiel. Zrejme ani elektrikári v Air Canada Centre sa už na nich nemohli pozerať a tak radšej zhasli. Poučenie si však aspoň na chvíľu chlapci vzali a v dueli s Philadelphiou si otvoril strelecký účet Slovák Martin. Nečakane sa však zasekli mladí Marner, Nylander a Matthews a aj preto Toronto naďalej ostáva, ako sa hovorí, po čiarou.

Jaro Halák mal za sebou asi najlepší týždeň tohto ročníka. Islanders však naďalej okupujú predposledné miesto. Trpia hlavne slabou produktivitou svojich posíl. Andrew Ladd a Jason Chimera strelili prvé góly v sezóne až v 13. zápase sezóny. Pre fanúšikov je to zatiaľ veľmi náročné obdobie. Hráči totižto nesignalizujú, že by chceli zopakovať vlaňajšie úspechy.

BODYČEKY

 • Mike Cammalleri strelil čistý hetrik

 • Nie po prvýkrát, ale po troch rokoch
   
 • Viete, koľko zápasov vyhralo Chicago, keď skórovali Toews s Kaneom?
   
 • Celých 75 a len 6-krát prehrali

 • V playoff ani raz
   
 • Mareka Svatoša si uctili minútou ticha
   
 • Padli aj dva utešené vlastné góly v tomto týždni
   
 • Dali si ich Ehlers a Miller
   
 • Ehlers zarezal Winnipeg v predĺžení, Miller vymiešal seba aj svojho gólmana 
   
 • Smutná správa pre Briana Bickella, trpí nevyliečiteľnou sklerózou multiplex
   
 • Napriek tomu chce v hokeji pokračovať kým to bude možné

 • Držíme palce
Matej Roštár

Matej Roštár

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár