Úspešný rok, no škoda tej pachute

16.11.2016 / Miloš Kubalík
Dušan Švento v poslednom zápase roka vo Viedni. (photo: SITA/Marek Mrvis)

Dušan Švento v poslednom zápase roka vo Viedni. / (photo: SITA/Marek Mrvis)

Naša futbalová reprezentácia sa pobrala po včerajšku na zimný spánok, niektorí možno aj na Vianočné trhy vo Viedni. Poďme sa aj my naladiť na reprezentačný odpočinok zhrnutím roka, čo sa práve končí.

Ľudia, príbehy, emócie

Pripomenieme si vzájomné potešenia, sklamania, naplnené či nenaplnené očakávania s našimi Sokolmi. Ako hovorí klasik, ľudia písali príbehy plné emócií. Boli sme na EURE a postúpili do osemfinále. Mnohí sme boli pritom, objímali a zdravili cudzích ľudí zo svojej domoviny, či inej domoviny. Stihli sme aj nedobre rozbehnúť kvalifikáciu na MS, aby sme si ku koncu napravili chuť so Škótskou a Litvou.

Boje a emócie presiahli aj biele čiary lemujúce ihrisko. Príbeh "O groše pre chaloše," patril k menej pekným. Detto pohľad na sociálne siete niektorých reprezentantov, či na kauzu fungovania verejnej dopravy v Bratislavskom kraji v nedeľu skoro ráno. Negatívne emócie sprevádzali aj Stochove slová k autorite v lietadle z Francúzska.

Tréner Kozák bojoval po prehrách na každej tlačovke či rozhovore, hlavne sám so sebou, občas aj s pýtajúcim sa Ľubošom Hlavenom. Alebo Hlavena s ním? RTVS následne redaktora šalamúnsky presadila do štúdia na štadióne, mikrofón na ploche posunula kolegovi. Ťažko však odpovedať na otázky, keď sme prehrali. Telovýchovný vedúci k tejto téme už článok mal, nejdem teda pokračovať.

Druhý najväčší úspech, sprevádzaný pachuťou

Sokoli si to rozdali so súpermi v celkovo 14 zápasoch, z toho štyri v rámci EURO 2016, štyri v kvalifikácii na MS 2018, a zvyšok boli zápasy o nič konkrétne. V jednom takom dokázali zdolať majstrov sveta, tí nám to vrátili v zápase o všetko. Okrem nich nám trpkú prehru spôsobili ešte nezdravo hrdí Angličania a priemerní Slovinci. A Wales na EURE – tá prehra štve najviac, škoda Nemcovej hlavy v závere do tyče.

Postup do osemfinále EURO turnaja je druhý najväčší úspech slovenského futbalu, bez debaty. Viac znamená len účasť v osemfinále MS pred šiestimi rokmi v Afrike. Napriek dvom jesenným prehrám máme na konte úspešný rok, aký malá krajina ako naša neopakuje pravidelne. No aj tak zostala v ústach divná pachuť. Negatívneho je najmä napriek dosiahnutým výsledkom zbytočne veľa. O vytvorený humbuk stojí málokto. 

Pritom začiatok roka bol pekný, idylický. Počas prípravy do Francúzska zdanlivo panovala symbióza medzi hráčmi, trénermi, novinármi, divákmi. Hrali sme naozaj pekný futbal, najmä výkon v Augsburgu, kde sme v bazéne vyšmýkali Nemcov 3:1, dával nádejnú predzvesť toho, čo by mohlo prísť. Celé sa to ale - aspoň podľa mňa - naštrbilo prvou veľkou prehrou nášho tímu pod trénerským kormidlom Jána Kozáka. Ľahkosť s akou hrali naši do zápasu s Walesom niekam odišla. Možno zodpovednosť z veľkého turnaja, strach o výsledok, akási nováčikovská daň.

EURO ale dopadlo dobre, znižovať úspech, ktorý sme tam dosiahli nikto nechce. Je náš a zaslúžený. Hamšíkovu nádheru proti Rusom mám ešte teraz pred očami.

Ťarcha sa ale preniesla aj do kvalifikácie na MS. Po prehrách s Anglickom a v Slovinsku prišiel syndróm postreleného diviaka. Martin Škrtel, kapitán národného tímu, odpovedá na otázky novinárov urazeným tónom, akoby fanúšik pri televíznej obrazovke mohol za to, že nejaký novinár v článku, alebo hejter v diskusii napísal niečo nepríjemné. Bohužiaľ, syndróm trvá aj po vyhratých zápasoch.

Kozák je starý kozák, toho berme aký je. Mne sa takýto páči, pokiaľ to funguje. To, ako to s hráčmi vie, sme videli v zápasoch so Škótmi a Litvou. Ľahkosť, s akou Slováci hrali posledný kvalifikačný zápas roka, som na nich videl možno ešte na jar 2015.

Teraz k pachuti. Reprezentant by mal reprezentovať vždy a všade. Nielen počas 90 zápasových minút. Ako fanúšik reprezentácie vnímam negatívne emócie a vibrácie bez ohľadu na to, čo kto kde napísal a aký nadpis článku dal. Slováci v NHL sú dôkazom, že sa to dá. Pri rozhovoroch idú ako švajčiarske hodinky bez ohľadu na výsledok. Ich fanúšikovia aj novinári hejtovali a hejtujú prinajmenšom podobne, ako futbalistov.

Nemastnú a neslanú chuť potvrdil aj posledný, nijaký, tréningový a bezgólový zápas s Rakúskom vo Viedni.  

Vyhliadky do budúcna

Tréner Kozák po skončení EURA avizoval generačnú obmenu. Čo tým myslel, sme mohli vidieť v Rakúsku. Rovnako sme mohli v prvých dvoch kvalifikačných zápasoch na Mundial vidieť, že chýbajúcich kľúčových hráčov najmä v ofenzíve ešte nevieme plnohodnotne nahradiť. V obrane to ako-tak ukopeme, hoci aj vzadu nás o chvíľu začne tlačiť topánka – Ďurica bude mať 35, Škrtel, Hubočan, Pekarík už majú cez 30.

Ak ale vypadne Weiss alebo Mak, máme problém. Adam Nemec takisto nemôže byť jediný útočník, ktorý nás bude držať nad vodou. Poobzerať sa po najlepších Fortuna ligových útočníkoch by stálo za pokus. No dobre, Otubanjo nie je Slovák, to bol výstrel naslepo. Škoda dlhodobého zranenia Ondreja Dudu.

Hráči z U21 začínajú dostávať šancu a to je dobré, hoci niektorí aj tak volajú po väčšej odvahe v ich prípade. Škriniar už nadobro zapustil koreň medzi mužmi, no bude veľmi ťažké stavať ho na stopérsky post, keďže v strede ihriska má asi aj lepšiu rozohrávku ako Kucka. V dobrom svetle sa ukázal Holúbek zo Žiliny. Aj jeho kolega z tímu Filip Hlohovský by stál za hriech. Lobotka, Rusnák, Bero budú k dispozícii až na jeseň, dôležitý zápas v Litve bude musieť zrejme byť bez nich. Hrá sa len týždeň pred mladíckym EURO turnajom.

Pokiaľ hrá Slovensko v plnej zostave, tak ako proti Litve, vie hrať futbal európskych parametrov. Neporazíme každý deň Španielov, Angličanov ani Nemcov, nie sme naivní. Postup na MS je však pevne v našich rukách a vedie cez Slovinsko a baráž.

Do ďalšej časti kvalifikácie si želajme viac usmiatych Škrtelov, Kozákov, divákov, novinárov, lacnejšie lístky a viac divákov v Trnave a veľa bodov do tabuľky. Máme na to. 

Miloš Kubalík

Miloš Kubalík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár