Veľká movembrová fúzatá revolúcia

17.11.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
Dušan Pašek (vpravo) hral s fúzikmi aj za Košice. (photo: SITA/Ivan Fleischer)

Dušan Pašek (vpravo) hral s fúzikmi aj za Košice. / (photo: SITA/Ivan Fleischer)

November sa už aj na Slovensku vyznačuje zvýšeným výskytom zvláštne oholených jedincov. Muži si pravidelne nechávajú narásť fúziky, niektorí priam až fúzy. Chcú tak upozorniť na potrebu prevencie rakoviny prostaty.

S jedným z podobne oholených som sa stretol v jedno upršané novembrové ráno v Bratislave. Dušan Pašek, bývalý hráč Piešťan, Slovana Bratislava, Banskej Bystrice, Skalice a Košíc,  je fúzom tvárou hokejovej aktivity s názvom Movember.

Kto vás oslovil a prečo podporujete ušľachtilú ideu šírenia povedomia o rakovine prostaty?

Túto aktivitu organizuje Slovenská Asociácia Hráčov Ľadového Hokeja (SIHPA) na podporu boja proti rakovine prostaty. Tradícia prišla z Ameriky, kde s tým začali hokejisti v NHL, ja nosím fúziky v novembri už tretí rok. Začal som s tým ešte keď som hral v Košiciach, s Rišom Jenčíkom a Marcelom Haščákom sa nám to tak zapáčilo, že sme mali namiesto tradičných brád len fúziky aj v jednom ročníku playoff. Na to obdobie spomínam veľmi rád, bola to ukážka toho, aká sme dobrá partia. Prehrali sme až vo finále so Zvolenom.

Aby bol Movember úspešný, fanúšikovia, najmä chlapi, by mali chodiť na preventívne prehliadky. Myslíte, že stúpne v novembri počet prehliadok?

Je stále nezvyčajné chodiť s fúzmi, ľudia sa ma pýtajú, prečo ich mám. Vždy im poviem, že je to preto, aby som podporil povedomie o dôležitosti preventívnych prehliadok. Celý účel akcie je, aby sa predchádzalo rakovine a najlepšou formou je prevencia. Poznám už minimálne desať ľudí, ktorí reálne na prehliadku išli.

Zdá sa, že fúzy vám neprekážajú, v decembri ich zhodíte, alebo si ich necháte rásť dlhšie?

Prvého decembra pôjdem do Kliera a dám to dole. Hlasovanie v súťaži prebieha do štvrtého decembra, dovtedy to určite stihnem.

Hovoríte o súťaži, aké aktivity teda ešte sprevádzajú Movember?

Rozbehli sme projekt v rámci SIHPA, spojili sme sa s Ligou proti rakovine a Klierom, kaderníctvom s pobočkami na celom Slovensku. Fanúšikovia budú na stránke asociácie môcť na konci mesiaca zvoliť najkrajšieho fúzatého hokejistu. V každej prevádzke kaderníctva je plagát a leták, návštevníci môžu prispieť na účet ľubovoľnou sumou na kampaň, ktorej výťažok pôjde Lige proti rakovine. Na viacerých štadiónoch budú kluby v priebehu novembra rozdávať letáky Ligy proti rakovine. O rok by sme chceli, aby bolo jedno ligové kolo špeciálne venované práve našej aktivite. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár