Nedeľné Euríčko na NFL: Dallas všetkým uteká

20.11.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
Ezekiel Elliott z Dallasu (v bielom) je rookie RB, ktorý beží štýlom podobným len jednému. Forrestovi Gumpovi. (photo: SITA/AP Photo/Fred Vuich)

Ezekiel Elliott z Dallasu (v bielom) je rookie RB, ktorý beží štýlom podobným len jednému. Forrestovi Gumpovi. / (photo: SITA/AP Photo/Fred Vuich)

Pomaly sa aj v NFL zjesenieva, dnes sa hrá posledné kolo pred Thanksgivingovým štvrtkom s troma zápasmi počas najamerickejšieho zo sviatkov. Ten delí sezónu na dve nesúmerné polovice, po sviatku pečeného moriaka už pôjde, ako sa v športe často hovorí, do tuhého. Znova sme spojili Power ranking a Euríčko, treba občas zamiešať karty a pomôcť osudu. Tipy sú aj dnes na obrázkoch, rebríček sily klubov pekne v písmenkách. 

Víťaz: Minulé dva týždne:  13-10, Sezóna: 64-58 

HCP: Minulé dva týždne:  12-12, Sezóna: 59-60-2 

Hore je vzduch najlepší, alebo Top 10

1. Dallas Cowboys (2.)

Tony Romo, kultový quarterback Cowboys, ktorého na začiatku sezóny vyradilo zranenie, sa postavil pred reportérov a prečítal emotívnu výpoveď, ako uvoľňuje miesto nováčikovi Dakovi Prescottovi na najdôležitejšej pozícii vo všetkých tímových športoch. Bude mu kryť chrbát aj keď sa úplne vylieči. Krásne gesto, priam nevídané. Čo ale Tonymu zostávalo, keď Dallas prišiel aj do Pittsburghu a pod vedením dvoch úžasných rookies vyhral nádherný zápas proti Steelers, 35:30?

2. Seattle Seahawks (6.)

Druhá lahôdka sa hrala pri Bostone. Seattle prišiel odplatiť prehru v nie-tak-dávnom SuperBowle, podarilo sa takmer do písmena. Seahawks štyrikrát ubránili Patriots na konci tesne pred svojou endzónou, SuperBowl vtedy rozhodola INTerception na rovnakom kúsku ihriska, len pre Patriots. Drobným detailom zostáva, že za výhru v novembri sa žiadna krásna trofej neudeľuje, hráči po nej získajú akurát tak dobrý pocit na sedem dní a nie nesmrteľnosť.  

3. Denver Broncos (7.)

Minulý týždeň patril infrarktovým záverom. Dallas s Pittsburghom si vymenili tri touchdowny v posledných dvoch minútach, Patriots a Seahawks sa pretláčali do poslednej sekundy na čiare, za ktorú sa skóruje. Broncos boli mali pár sekúnd pred koncom zápasu v New Orleans vystavení kopu na extra point, ktorým by Saints prevzali vedenie o bod, ktoré by Broncos nemali kedy otočiť. Kop ale zblokovali, loptu doniesli na opačnú stranu ihriska a položili do endzóny za dva body. Dramatickejší zvrat by nenapísal ani Harlan Coben. 

4. New England (1.)

Hej, prehrali, ale neklesajú tak hlboko len preto. Nemajú aktuálne obranu, ktorou sa vyhrávajú Lombardiho trofeje. Pekne to ukázala prestrelka so Seahawks, Russell Wilson si celý večer robil, čo chcel, nemal ho kto poriadne ponaháňať. Hra New England stojí ako vždy na spolupráci Brady - Gronkowski, proti ich obrane ale aj priemerní rozohrávači vyzerajú prvoligovo. Ak to nezmenia, Denver, Kansas City, alebo Oakland ich v playoff vysáčkujú. 

5. Kansas City Chiefs (3.)

Chcete ešte jeden neuveriteľný koniec? Carolina - Kansas City, posledná minúta. Domáci Panthers ťahajú ihriskom po výhru, stav je vyrovnaný. Keď tu zrazu jeden z obrancov doslova vyrve loptu z rúk útočníka a obráti chod zápasových dejín. Normálne mu ju ukradol ako drzý zlodej kabelku postaršej dáme v Auparku. Kopom za tri body sa Chiefs dostali na 7-2 a vyššie, ako na začiatku top 5 nie sú len preto, že sú nenápadnejší, ako sivá myš, čo mi občas lozí po dome.

6. Oakland Raiders (4.)

NFL sa pozrie v pondelok večer (ich času) do Mexika. Na Aztéckom štadióne v Mexico City nastúpia proti sebe Oakland Raiders a Houston Texans. Keby som napísal, že tí dvaja vyhrali spolu 13 zápasov a prehrali len 5, pomaly by som tomu neveril ani ja sám. Je to ale tak, Raiders majú 7-2 a za sebou voľný týždeň. AFC West je nabitá a ašpiruje na vyslanie troch zástupcov do playoff, každý zápas je dôležitý. Inak, mohli do Mexika poslať lepšieho trénera, ako toho menom Del Rio? 

7. Atlanta Falcons (5.)

Krídla sa strihali v Philadelphii, domáci Eagles preleteli Falcons celkom jednoznačne o deväť bodov. Obrana sa ešte držala, útok Atlanty podal ale podpriemerný výkon. Práve od nich záleží, ako ďaleko doletia tradične dobre sa rozbiehajúci Falcons. Nejeden ročník už začali náletom, ako tento, často na nich ale v druhej polovici sezóny padla únava a do turnaja o Lombardiho pohár už nedoleteli. V aktuálnom ročníku by to bola priam škoda, na také krásne útočné akcie, akých sú schopní, sa parádne pozerá.

8. New York Giants (8.)

Monday Night vyhrali o bod nad Bengals, držia sa na postupovej pozícii a na dohľad Dallasu. Z deviatich zápasov vyhrali dve tretiny a hoci nikto o ich hre nespieva chválospevy, počítajú sa výsledky. Znalcom pripomínajú mužstvá Giants, ktoré v posledných rokoch získavali tituly. Slabšia hra v základnej časti no pevné základy v obrane plus Eli Manning s receivermi schopní zázrakov. Len aby sme neboli prekvapení, keď budú na konci januára poslední vojaci konferencie NFC.

9. Baltimore Ravens (-)

Keby sa udeľoval titul Najnenápadnejšieho tímu, proti Kansas City by vo finále hral Baltimore. Pomaličky, potichúčky vedú svoju divíziu napriek nižšiemu počtu výhier (len 5, najmenej zo všetkých divíznych lídrov). Majú trochu šťastie, že v nej sú s nimi Browns (ešte nevyhrali), Bengals (po rokoch sa trápia) a Steelers (tradičný výpadok QB pre zranenie majú už za sebou). Ale aj tak, vedia vyhrať tesný zápas, lebo obrana ich podrží, slabších ako sú sami takisto zvyknú poraziť. Myslím, že dnes môžu v Dallase prekvapiť. 

10. Philadelphia Eagles (-)

Kluby, ktoré majú mladých quarterbackov, sa vyznačujú niekedy tým, že hrajú výrazne lepšie doma, ako vonku. Do spisu s dôkazovým materiálom na tvrdenie v predchádzajúcej vete môžme priložiť zložku Eagles z tejto sezóny. Vonku prehrali štyri zápasy z piatich, doma ich ešte nikto neporazil. Poradiť si vedia aj s výbornými ofenzívami (porazili Pittsburgh aj Falcons), majú totiž veľmi dobrú obranu. Len ona ich môže vo vyrovnanej NFC East posunúť do playoff. Ja by som na to ale nestavil ani Euríčko. 

New York, New York

O Giants sme písali toť o čosi vyššie, kolega Vlado má o dôvod viac chodiť usmiaty. Do posledného kola budú zrejme tí jeho v hre o postup do playoff. Celkom mu závidím. 

Jets totiž znova prehrali, doma s Rams z Los Angeles. Zápas sa vyznačoval otrasnou hrou oboch útokov, skončil 9:6 pre hostí. Najlepším hráčom na ihrisku bol punter (odkopávač) Rams, jednu bombu kopol z vlastnej 5-yardovej línie na päťku súpera. Ešte som 90-yardový punt v živote nevidel. Zelení nasadili po prvýkrát zelenáča Brycea Pettyho na QB, darilo sa mu podľa očakávania. Nie príliš. Ach, jaj. Ešte, že dnes je konečne taká nedeľa, počas ktorej Jets neprehrajú. Majú voľný týždeň.  

Hanba ligy

Po deviatich slabších týždňoch bol ten minulý v NFL priam romantický. Veľa krásnych zápasov, ešte viac dramatických finišov. Doprajme teda na jeden týždeň fanúšikom idylku a nehaňme dnes nikoho a nič. Peknú a úspešnú nedeľu, priatelia. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár