Nedeľné Euríčko na NFL: Vzdajme vďaku

27.11.2016 / Vlado Kurek a Denis Bohumil Schvarcz
Gronk vlečie Bradyho a Patriots na svojich širokých ramenách. (photo: SITA/AP Photo/AJ Mast)

Gronk vlečie Bradyho a Patriots na svojich širokých ramenách. / (photo: SITA/AP Photo/AJ Mast)

Deň vďakyvzdania je v Amerike veľký deň, či už máte radi tradície, rodinné stretnutia, jedlo alebo futbal. Jednak sa v posledný novembrový štvrtok hrajú výnimočne až tri divízne súboje a zároveň je tento dátum pekným lakmusovým papierikom. Dúfam, že ste si ich nenechali ujsť. Ak vaše zápasy ešte po tomto dátume majú zmysel, znamená to, že ste v hre o playoff.

Víťaz: Minulý týždeň:  5-7, Sezóna: 69-65 

HCP: Minulý týždeň: 4-8 , Sezóna: 63-68-2 

Týchto 10 mužstiev v hre o playoff rozhodne je.

Hore je vzduch najlepší, alebo TOP 10

1. Dallas Cowboys (1)

Kovboji vládnu lige. Je to naozaj americký tým, ak sledujete futbal nedá sa nevidieť koľko pozornosti dostávajú od médií. Niet sa čo čudovať, každý týždeň ponúkajú dobrú story. Tou hlavnou je ich pokračujúca víťazná šnúra, ktorú nezastavili ani Ravens a ani vo štvrtok Washington. Dallas ide do playoff, to je jasné a pravdepodobne začne po voľnej nedeli až v Division round. Nejako mi však nedá. Mám pocit, že by im nejaká prehra pomohla, pretože prežiť sezónu vo vatičke a potom naraziť na skúsenú obranu v playoff môže bolieť.

2. Seattle Seahawks (2)

Pre Seahawks sezóna v tomto období prakticky začína. Sú známi slabším štartom a mohutným finišom. Tento rok sa im štart na ich pomery pomerne slušne vydaril a v tomto období sa už Orliakov každý (právom) obáva. Ak sa im prestanú zraňovať behači (RB), sú spolu s Dallasom najsilnejší favoriti na účasť v Superbowle za NFC konferenciu.

3. New England Patriots (4)

Brady hrá v lige 17 rokov, ale až teraz šiel prvýkrát hrať do svojho rodného mesta, San Francisca. A takmer prehral. Takmer znamená, že neprehral, pretože Vlastenci sú ako vždy veľmi silní. Aj keď obrana trošku škrípe, avšak keď príde na konkrétny gameplan verím, že Evil Bill ho poskladá. Uvidíme už tento týždeň, čakajú ich neboráci z JETS. Tryskáči sa proti svojím hlavným rivalom vždy vedia vyšponovať. Pre kolegu Bohumila to bude asi posledný zaujímavý zápas v roku. (Áno, bude, už som trávil čas výpočtom draftovej pozície a štúdiom súperov v roku 2017, pozn. BS).  

4. Oakland Raiders (6)

Nájazdníkov vidím stále vysoko, naposledy vyhrali v Mexiko City v brutálnej nadmorskej výške. Aktuálne sú na čele najsilnejšej divízie celej ligy a najmä ich útok má veľkú silu. Raiders neboli v playoff veľmi dlho, ak ich prvý zápas v turnaji o trofej Vinca Lombardiho bude domáci, môže to byť naozaj parádne divadlo.

5. Denver Broncos (3)

Žrebci zažívajú opäť trochu rozkolísanú sezónu a opäť ich ťahá obrana. Zjednodušene však je evidentné, že ide o zdravý projekt, ktorý dokáže byť veľmi relevantný aj pri dramatických zmenách na nacitlivejšej pozícii quarterbacka.  Otázka je, ako dlho ich obrana udrží a ako silná je jej secondary, najmä hráči z lavičky. Odpoveď dostaneme už tento týždeň. V mimoriadne dôležitom zápase Denver privíta divíznych rivalov z Kansasu.

6. Kansas City Chiefs (5)

Náčelníci nielen, že prehrali, ale prehrali vlastnou zbraňou, navyše proti Tampe. To sa čakalo ešte menej ako 100-yardový Pick Six, ktorý ich položil. Vlastne to bol Pick 12, lebo namiesto kladných šiestich bodov si pripísali šesť na konto súperi. S Oaklandom utekajúcim dopredu a s Denverom čakajúcim v nasledujúcom kole stoja zverenci Andyho Reida dôležité dni.

7. Washington Redskins (-)

Napriek tomu, že Červenokožci sú o remízu za Giants, dávam ich vyššie. Kým Eli a spol sa vytrápili so slabým Chicagom, Kapitán Kirk rozbil dlhými bombami zúfalo bojujúcich Packers. A to je stále veľká vec. NFC East je druhou divíziou,  z ktorej reálne môžu postúpiť tri mužstvá. Redskins v bitke v Dallase prehrali, no odpisovať ich netreba.

8. New York Giants (8)

Útok sa stále trápi, ale obrana je každý tyždeň lepšia a lepšia a to ma veľmi baví. Päť víťazstiev po sebe je pekná vec, ale každé z nich o menej ako TD ukazuje, že je za tým nielen skill ale aj kopec šťastia. Čísla to možno neukazujú, ale ak som na začiatku roka spochybňoval 200-miliónový nákup do obrany, dnes je evidentné, že všetci traja noví hráči platia tučné dividendy. Horšie je, že po dnešných Browns čakajú už len oveľa náročnejší súperi.

9. Detroit Lions (-)

Levy sú na tom podobne ako Giants. Nik o nich veľmi nehovorí, nik ich výhram až tak neverí. Na rozdiel od Giants je ich kúzlo postavené na QB a útoku a to je dôvod, prečo im až tak neverím ani ja. Aktuálne však hrajú dobre a aj Vikingov porazili ako ostatných, otočením skóre v poslednej štvrtine. Môžu reálne začať dúfať v nemožné. Postúpiť do playoff po dlhých dlhých rokoch.

10. Atlanta Falcons (7)

Sokolíci plachtia smerom dole. Na ich šťastie sú najvyššie v slabšej divízii, takže playoff je pre nich stále reálna méta. Pravda, len ak vyhrajú nad Cardinals. Vsadili by ste na nich? Veru ani ja neviem...

New York, New York

Takto pred rokom mali Jets veľkú šancu na playoff a Giants už boli v zásade mimo. Nakoniec nepostúpili ani jedni ani druhí. Tento rok je to naopak. Ako to dopadne, uvidíme asi až po poslednom kole. Poznáte Giants. My sa potrebujeme nejako preplichtiť do post-season a potom to už rozbalíme. Tak držte palce.

Hanba ligy

LA Rams

Zatiaľ to nie je žiadny nový hollywoodsky príbeh, skôr zúfalo neinšpiratívna šeď. Jej vrcholom je trápenie sa s QB budúcnosti, Jarredom Goffom. Hráč, za ktorého zaplatili Rams množstvo draftových pickov desať kôl sedel na lavičke a učil sa na diaľku, zatiaľ čo minimálne traja ďalší QB z jeho draftového ročníka získali veľkú pozornosť ligy. Ak Goff nebude tým, čo od neho čakajú, bude hanba pre celý klub.

Vlado Kurek

Vlado Kurek

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár