Pondelkové Tréneroviny - Najlepšie mužstvo jesene

05.12.2016 / Richard Hanzlik
Žilinčania.  (photo: SITA/Milo Fabian)

Žilinčania. / (photo: SITA/Milo Fabian)

Osemnásť ligových kôl je dosť na to, aby sme si všimli výkonnosť hráčov, ktorí si u nás namiesto normálnej práce zarábajú hraním futbalu. Zamysleli ste sa vo voľnej chvíli nad tým, ako by vyzeral váš tím zložený z hráčov Fortuna ligy v boji za svetový mier a lacnejšie letenky? Alebo by ste len prezliekli hráčov MŠK Žilina a dali im loptu, že hrajte chalani? Je logické, že pri jej nadvláde bude mať aj väčšinu hráčov v tomto výbere, ale všetci sa do nej nevošli.

Najlepšie mužstvo jesene

Na lavičke môjho tímu by logicky sedel Adrián Guľa so svojím asistentom Martinom Ševelom a Jožom Adamcom. Pretože kvalitné vínko dnes človek musí hľadať. Pozíciu v bránke si vďaka najmenšiemu počtu inkasovaných gólov vybojoval Kuciak, aj keď ma viac lákalo nasadenie Jakubecha. Kraje obrany si u mňa zaplatil Holúbek s Maboukom, v strede ich doplní kolega Vavro so streleckým Maslom. Ak by v strede poľa behal Sloboda s Diazom, pred ktorými by hrala trojica Kalu, Hlohovský a Škvarka, tak by Otubanjo mohol zostreľovať nad naším územím aj stíhačky. Lavička náhradníkov by horela nadšením. Vedľa Jakubecha by sedel Mareš, Špalek, Orávik, Saláta, Kostelný a Lawrence s Grešákom. S týmto výberom by sa niečo dalo uhrať.

Ortuť teplomera klesá ako pracovné nasadenie, divákov ubúda už aj z toho mála, čo sme mali, ale povinnosť je povinnosť. Súboj dvoch vyslancov dobrej vôle zvládla Žilina a jej náskok na čele už je taký veľký, že to na jar môžeme zabaliť o trochu skôr. Moravce šliapu ako Fred Flinstone, Podbrezová proti nim neukázala nič. Prešov sa lúčil, so štadiónom a dvomi bodmi. Že Dunajská stratí rovnaký počet bodov v Senici by pred zápasom netipoval ani Ivan Hodúr. Najväčšie slovenské najslávnejšie derby el klasiko na Pasienkoch bolo skôr dôvodom na plač. Ružomberok cestoval do Michaloviec, ale zbytočne sa previezol. Zápas sa z dôvodu nespôsobilého terénu odložil.

MŠK Žilina - AS Trenčín 3:0, 2009 divákov

Ak tu bol ešte niekto, kto by dokázal pretrhnúť sériu Žiliny, mal to byť práve Trenčín. V súboji dvoch posledných majstrov z tohto a minulého ročníka sa však výsledok nemilosrdne pohral s obrazom zápasu. To, že majú obidvaja veľmi podobné herné štýly, to už vie aj minister školstva. Ak by Žilina napodobnila streleckú mizériu Trenčanov z celej sezóny, bolo by to dokonale vyrovnané. Domáci pred koncom jesene pošetrili zopár kľučových hráčov, a tak sa rozbiehali ako trojliter dízel ráno cestou do práce. Námrazu sa Guľovi podarilo zoškrabať až cez prestávku.

Prvý polčas sa niesol v znamení čakania na ten druhý, keď mali po zápase aj skalní fanúšikovia El Clásica, obidve mužstvá zabrali až po prvom Haskičovom góle. Ak by hostia mali vo svojom kádri niekoho, kto dokáže skórovať, nemuseli by ľutovať chybu pri druhom góle, ktorá zápas rozhodla. Rozdiel triedy nezodpovedá tomu, ako mužstvá hrali, skôr vystihuje rozdiel v kvalite oboch kádrov. Ševela musí dúfať, že mu Ježiško pod stromček donesie nejakých zaujímavých externistov, inak bude na jar bojovať o krásne ôsme miesto znamenajúce nálepkový album EURO 1996 a dve VHS kazety podľa vlastného výberu.

ViOn Zlaté Moravce - ZP Šport Podbrezová 2:0, 684 divákov

Ak existuje v našej lige človek, ktorý sa neteší na zimnú prestávku, je to Juraj Jarábek. Od návratu do ViOnu je jeho mužstvo 100%-né bez koncentrátu a tentokrát si to odnieslo druhé mužstvo tabuľky. Ak sa to klubu od rieky Žitava podarí aj o týždeň v Dunajskej Strede, na jar vstúpia do boja o Ligu majstrov, od ktorého po pár letných kolách takticky odskočili. Podbrezovej v boji o titul neverí už ani Ľuboš Blaha, ale to sa železiari nemajú za čo hanbiť.

Ak by ste doteraz nevideli ani jeden zápas našej ligovej smotánky, asi ťažko by ste uverili tabuľkovému postaveniu obidvoch mužstiev. V bojovnom zápase to boli domáci, ktorí išli za bodmi viac. Podbrezová opäť odohrala slabý zápas na ihrisku súpera a vyzerá to tak, že cestovanie autobusom im nerobí dobre. Tie svoje klasické dve šance za zápas nepremenili, Kuciak na trikrát nechytil dorážku, a potom sa domáci zatvorili ako supermarkety v nedeľu v mokrom sne všetkých kresťanských politikov. Napriek tomu mali hostia v poslednej minúte šancu na vyrovnanie, ale nedáš, dostaneš.

1.FC Tatran Prešov - Spartak Myjava 1:1, 761 divákov

Rozlúčka so starým štadiónom sa odohrala v komornej atmosfére podporenej slabým výkonom na každej strane. Štadión starší ako Helenka Vondráčková je možno rád, že si dá chvíľku od futbalu tejto úrovne pauzu. Jarnú časť odohrajú zeleno-bieli v Poprade, čo im v boji o záchranu príliš nepomôže. Západná časť Slovenska si aj tak Prešov s Popradom pletie, takže rozdiel nespoznajú. Bod proti piatemu mužstvu ligy by sa počítal, ale to by Myjava nemohla mať už vyše mesiaca zatiahnutú ručnú brzdu.

Ak po takomto zápase povie niekto z kabíny hostí, že prišli do Prešova vyhrať, skontroloval by som im podané tikety. Prvý polčas prespali obidve mužstvá, v druhom  bola zábava hlavne pri vyrovnávajúcom góle hostí, keď lopta do bránky Taliana spadla ako dieťa do studne vo večerných správach. Myjava dokonca mohla aj vyhrať, to by ale bolo tak nefér, že by svet musela okamžite zaplaviť obrovská prívalová vlna.

FK Senica - DAC Dunajská Streda 1:1, 780 divákov

Stratiť body v zápase, v ktorom vaše mužstvo vedie, má šance, rozhodca mu neuzná dva góly a nakoniec inkasuje po faule, o ktorom si všetci, čo vedľa vás sedia myslia, že to nebol faul, zamáva aj so silnou povahou. Dunajská Streda si prišla do Senice po tri body, pretože v Senici ich rozdávajú už aj pri každom nákupe. Navyše hostia ťahali domácu trojzápasovú sériu víťazstiev a svoje turné sa chystali predĺžiť.

Zápas začali domáci pomerne dobre na to, akou formou sa doma pred manželkami pýšia. Všetko to však bolo len na oko a už v 12. minúte sa radovali hostia. Či to ofsajd bol, alebo nie, ostane navždy tajomstvom. Potom začal festival pozahadzovaných šancí mužov v žltom, ktorí sa po čase stiahli. Nechali domácich vyblázniť sa, akoby si mysleli, že toto mužstvo nestrelí gól ani na tréningu. Ale stačilo, aby Michalík ukázal, že na olympiáde s ním môžeme počítať do bobového tímu. Po jeho faule to trafil Březina opravdu hezky. Doslova gól na nezaplatenie.

ŠK Slovan Bratislava - FC Spartak Trnava 0:1, 1046 divákov

Na derby sa hostia poctivo pripravovali v mediálnej prestelke mesto vs. majiteľ klubu. Ten viní poslancov mesta za to, že sa klubu už 27 rokov nepodarilo okrem tomboly na hodovej zábave a jedného slovenského pohára s belasým nádychom nič vyhrať. Lebo neplatia klubu všetky jeho náklady a on nevedel, že keď postaví štadión, musí platiť aj elektrinu a že ten trávnik treba polievať za vodu, ktorú treba kupovať. Ak sa vám to tiež nezdá, napíšte svojmu primátorovi aj vy. Ako sa pripravovali belasí, to sa mi zistiť nepodarilo, ale podľa výkonu v prvom polčase o zápase do rána ani nevedeli.

Na úvod zaujal pohľad na tribúny národného bežecko-tržnicovo-futbalového štadióna. Divákov by na prstoch jednej ruky spočítal aj minister financií. Najkrajšou akciou v podaní domácich bola akcia na auto pristavené pod hlavnou tribúnou. Trnava v prvom polčase kúsala, po troch varovaniach gólovo udrela a ustála aj Priskinovu penaltu. Ako to už v našej lige väčšinou býva, v druhom polčase sa mužstvo, ktoré vyhráva stiahlo a len sa čakalo, či sa domáci prekúšu cez obranu a či vyjde nejaký ten brejk. Slovan však bol vpredu neškodný a Spartak odmietol rozhodnúť zápas pred záverečným hvizdom rozhodcu roka na Slovensku.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár