Babské kopačky v klietke: Futbox má niečo do seba

07.12.2016 / Martin Ferianec
Futbox je hra telo na telo. (photo: Juraj Seňor Belák)

Futbox je hra telo na telo. / (photo: Juraj Seňor Belák)

Jedna klietka, štyria hráči, alebo hráčky, futbalová lopta, bránkový senzor nekompromisnejší ako dozerajúci rozhodca a 200 sekúnd intenzívneho pohybu a zábavy. Takto by som veľmi stručne charakterizoval športovú zábavku futbox.

Dvaja na dvoch, prípadne dve na dve

V skutočnosti sú pravidlá detailnejšie. Základný princíp (skoro) futbalu dvoch na dvoch je rovnako ako pri klasickom dať čo najviac gólov. Na rozdiel od neho o góle nerozhoduje neobjektívny rozhodca ale svojský bránkový senzor. Po góle sa neprerušuje, pokračujete ďalej. Ak Vám v tom súper nezabráni, môžete loptu cez bránkový senzor posielať opakovane a stále pokojne i celú dĺžku zápasu.

Najkrajšie pravidlo je trestanie pasivity. Prijal by som rovnaké aplikovať i do nášho klasického eurofutbalu. Najmä v posledných minútach zápasu pri tesnom vedení napadne hromadná epidémia často celý tím. Hráči dostávajú všetky choroby sveta, jediným účinným liekom na zlomeniny nohy a otrasy mozgu je inkasovanie gólu.

Minulú sobotu odohrali v Bratislave turnaj, ktorý by sa dal nazvať neoficiálnymi majstrovstvami Slovenska žien vo futboxe. Pod odborným dozorom mládežníckeho trénera Petroviča sa prihlásilo 25 párov dievčat zo všetkých kútov našej roztomilej krajiny. Prihlásiť sa mohol prakticky hocikto, jediným diskriminačným kritériom bolo pohlavie. Muselo byť ženské.

Okrem dievčat, ktoré každý týždeň stretávate v našich súhrnoch, sa predviedli i mladé nádeje, ktoré ligová budúcnosť ešte len čaká. Obmedzenia sa nekládli ani fantázii pri výbere názvov družstiev. Našli sa chutné pochutiny ako Lentilky alebo špagety. Tiež záhadné skratky, ktorých význam sme neodhalili Len dúfam, že sa dievčatá pod názvom DAP neinšpirovali filmami pre dospelých a ich skratka ma aj hlbší význam.

Za trest drepy

Ak si myslíte, že za tri minúty v hre na naozaj malé bránky je problém vôbec skórovať, ste na veľkom omyle. Boli sme svedkami divokých, často dvojciferných výsledkov. Divoké boli i osobné súboje, priestupkami sa nešetrilo. Za každý prehrešok sa drepovalo, v zásade na mieste, kde sa hráčka nachádzala. Niektoré hráčky to zjavne brali ako výzvu zdokonaliť svoje pozadie. Drepovali, čo sa dalo. Maximálne však dva krát za zápas, pri treťom priestupku musela hráčka zo zápasu odstúpiť. V prípade, že sa to podarilo obom, zápas skončil predčasne a dievčence mohli ísť upokojiť svoje emócie kalorickou bombou do neďalekého fastfoodu, alebo cukrárne.

Samotným turnajom najelegantnejšie prešla dvojica s názvom  MK Speed. Tvorili ju reprezentantky Mikolajová s Fabovou, čiže žiadne veľké prekvapenie. Ocenené boli i mladšie hráčky v kategórii talent turnaja alebo najsympatickejšia hráčka. Áno, Denisa Mráziková z našej Najkrajšej futbalovej rodiny. Znova bez asi bez prekvapenia.

Poslednou disciplínou bola hra o čo najväčší počet objatí so súčasnou, bývalou, alebo budúcou reprezentačnou spoluhráčkou. Vyhodnotiť som ju nezvládol, vrúcnych objatí bolo nespočetne. Boli zároveň dôkazom, že turnaj bol úspešný pre všetkých, nie len pre víťazky. Nabudúce sa príďte zabaviť s nami. Stoji to zato!

Martin Ferianec

Martin Ferianec

Napíš komentár