Tisíc bodov kanadských. Peter Pucher je malý slovenský Jágr

07.12.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
Peter Pucher v drese Zvolena. (photo: SITA/Dušan Hein)

Peter Pucher v drese Zvolena. / (photo: SITA/Dušan Hein)

Keby mali po Novom roku v Košiciach oslavu 20 rokov od získania titulu v slovenskej Extralige v ročníku 1996-97, mohli sme sa dočkať podobnej historky, akou zabáva aktuálne svet Jaromír Jágr. Z oslavy zisku Stanleyho pohára v Pittsburghu sa ospravedlnil, lebo mal v ten večer ligový zápas. Napodobiť ho mohol Peter Pucher. Stále mu to totiž sype, kúsok za slovenskými hranicami v drese za znojemských Orlov.

Oslava sa ale konať nebude, vtedajší titul získali v Trenčíne. To sa im hralo to finále proti VSŽ, keď ich dresy prevetrávali Pavol Demitra, Marián Hossa, či Žigmund Pálffy. Mladší z bratov Pucherovcov bude musieť vydržať ešte dve sezóny. Svoj jediný titul získal v Košiciach v roku 1999.

Reného mladší brat

Seniorská kariéra mladšieho z bratov Pucherovcov trvá už presne 1 100 zápasov v slovenskej, českej a teraz rakúskej lige a reprezentácii. Štyridsaťdva-ročný center v nich zaznamenal 321 gólov a 583 prihrávok, spolu teda 904 kanadských bodov. K nim 112 zápasov playoff s 34 gólmi a 59 prihrávkami, čo dáva 93 bodov. Ak pripočítame tri získané v ôsmich zápasoch Spenglerovho pohára a CHL, pozeráme sa na okrúhlu tisícku kanadských bodov vo všetkých súťažiach.

Začínal pritom v tieni svojho o štyri roky staršieho súrodenca. René hral za Košice ešte v posledných federálnych ročníkoch a reprezentoval na pamätnej olympiáde v Lillehammeri. Peter bol v tom čase nádejný mladík, vždy produktívny, no hviezdou bol v tých rokoch jeho brat. Aj v legendárnom spomienkovom programe na finálové série Košičanov zo Slovanom z konca minulého tisícročia spomínal za košickú kabínu René, spolu s Igorom Libom. Peter sa len mihal v prestrihoch na ľade a na striedačke. 

Majster sveta z Goteborgu

V reprezentácii ale menovka Pucher plynule prešla z Reného na Petra. Až sedemkrát obliekol prešovský rodák dres s dvojkrížom na záverečnom turnaji sezóny medzi rokmi 1996 a 2005. Opatruje striebro v Petrohrade a môže si hovoriť Majster sveta z Goeteborgu. 

Na siedmich turnajoch majstrovstiev sveta strelil päť gólov, dva v Petrohrade a tri o rok neskôr, keď Slovensko v Nemecku prehralo vo štvrťfinále s Českou reprezentáciou. V Goeteborgu odohral šesť zápasov v prvých dvoch skupinách pred playoff. 

Skúsený strelec jeho kvalít by sa zišiel reprezentácii dodnes. 

Najslávnejší znojemský Orol

Na Slovensku hral mladší Pucher na začiatku kariéry za VSŽ Košice, na jej sklonku - alebo to sme si aspoň vtedy mysleli - jeden a pol sezóny za Zvolen. Kultovým hráčom je ale v Znojme, juhomoravskom mestečku, kde strávil najviac hokejového času. Štrnásť sezón oblieka dres tamojších Orlov. Po ôsmich na začiatku aktuálneho milénia sa rozcestoval a cez Pardubice, Brno a Zvolen sa predsa len na (zatiaľ) šesť ďalších vrátil. 

Aktuálne hrá na rakúskych hraniciach EBEL. Zapísal v nej už 219 zápasov, 66 gólov a 149 asistencií, spolu 215 bodov. V hokejovo veľmi pokročilom veku stále udržuje priemer takmer bod na zápas. Úctyhodné. Rakúska liga nie je možno taká zvučná, ako slovenská, dosiahnuť v nej také čísla je ale znakom kvality borca na sklonku hokejového života.

V histórii znojemského klubu je lídrom tabuliek produktivity a asistencií, zároveň druhým najlepším strelcom, ktorý kedy za Znojmo hral. V klube už dorastá jeho syn, dvadsaťročný obranca. Korene zrejme Pucherovci zapustili na Morave na dlho. 

Jediné, čo v resumé jedného z najvytrvalejších a najlepších slovenských útočníkov ktorí nikdy nehrali NHL už dlho chýba, je titul. So Znojmom hral naposledy vlani finále EBEL, nad ich sily bol Red Bull Salzburg. Pred desiatimi rokmi s Pardubicami podľahol Sparte 2:4 na zápasy vo finále ligy českej. Tešil sa vo svojej dlhej, 23-ročnej kariére len raz. V roku 1999 v drese košických Železiarov.

Dlhovekosť, konštantne výborné výkony, produktivita aj v pokročilom veku a v poslednom čase presvitajúce šediny. To sú dôvody, pre ktoré môžme Petrovi Pucherovi hovoriť malý slovenský Jágr. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár