Tento Slovan treba predať

08.12.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
Marek Viedenský je jedným z dlhodobo zranených. (photo: SITA/Marek Mrvis)

Marek Viedenský je jedným z dlhodobo zranených. / (photo: SITA/Marek Mrvis)

Je to tu opäť. Údajne najbohatší slovenský hokejový klub sa trápi a vlastne skôr znova vyzerá trápne. Slovan Bratislava sa potáca ďalšou sezónou v KHL, viac ako o výkonoch, zápasoch a tom, čo sa odohráva na ľade sa hovorí a píše o peniazoch. Ktoré znova nemá.  

Katastrofálna reputácia

Nie je to prvýkrát, čo za bratislavský klub hrajú hráči na dobré slovo a prísľub splátkového kalendára. Skôr ide o pravidelne sa opakujúcu situáciu. Ani jeden z najnižších rozpočtov v lige - ak nie vôbec najnižší - sa Slovanu nedarí naplniť. Pred sezónou sa písalo o dvanástich miliónoch EUR. Keď ale hráčom údajne nevyplatili ani septembrovú mzdu, koľko peňazí vlastne v klubovej kase mali a majú? Prvý zápas v ročníku sa hral na konci augusta...

Dvanásť miliónov EUR na sezónu nie je na slovenské pomery vôbec málo. Aj keby v Bratislave vypredali Zimný štadión najslávnejšieho krasokorčuliara na každý domáci termín, teda tridsaťkrát, diváci zaplnia mešec maximálne z jednej tretiny. Na Extraligu by to bohate stačilo, na KHL ani zďaleka. 

Problémov pri napĺňaní budgetu je viac. Jedným z nich čoraz slabší rubeľ a z neho vyplývajúca nižšia hodnota ruských peňazí. Keď Slovan do KHL vstupoval, Euro sa menilo za 38 rubľov, dnes za 68. Inými slovami, keď prišiel z Ruska sponzorský milión rubľov vtedy, rovnal sa približne 25 000 Eurám, dnes ani nie 15 000. Liga vraj navyše obmedzuje sponzorské možností pre lokálne firmy.

Slovan nie je jediný klub s finančnými problémami, Medveščak Záhreb riešil pred dvoma rokmi sťažnosti hráčov na nevyplatené mzdy po sezóne. Dočítal som sa, že Jokerit Helsinki zapísal po jednej zo sezón stratu 13 miliónov EUR (?) a hľadá cestu späť do Fínskej ligy, keď im skončí trojročný kontrakt s Rusmi. 

Hoci sa doteraz darilo problémy relatívne dobre držať pod domácou pokrievkou, reputácia Slovana zaznamenáva v posledných dňoch jednu z najťažších rán. Šéf hráčskej asociácie KHL Andrej Kovalenko povedal, že klub nielen, že dlhuje platy za novú sezónu, nevyplatil ešte ani minuloročné dlhy. Dodal, že v lige existuje možno päť problémových tímov a jednoznačným lídrom zoznamu je ten Slovenský, bratislavský. 

Zdraví hráči by lepšiu náladu nemali

Zdá sa, že nikdy nebolo horšie. K finančnej situácii sa so sklopeným zrakom vyjadrujú hráči, spokojný nemôže byť ani tréner Říha. Navyše platí staré známe pravidlo, že keď sa niečo kazí, tak sa kazí poriadne. Zoznam zranených hráčov Slovana je pomaly dlhší, ako zoznam pozvaných hostí na váš vianočný večierok. Pred dnešným zápasom s Jokeritom je na ňom napísaných dvanásť mien, nie sú to žiadni dorastenci. Andrej Meszáros, Viedenský, Skalický, Starosta, Šťastný, Nedorost je len jeho reprezentačná polovica. 

Zo žartu som sa nedávno na Twittri pýtal, kto môže za zranenia belasých. Zvolili ste Karmu, lacný vtip, viem. Zdraví hráči by možno vyhrali viac zápasov, nálada v tíme by ale dramaticky iná nebola. Nikto nepracuje rád zadarmo. Michel Miklík radšej ušiel do Košíc. Finančná sila a reputácia sa odzrkadľuje na kvalite hráčskeho kádra a hoci sa všetkým hokejistom v Bratislave páči, neistota ohľadom výplat asi nebude najlepším lákadlom posíl. 

Je pritom obdivuhodné, akú trpezlivosť preukazujú svojmu klubu fanúšikovia. Zjavne svoju loď opustia až ako poslední. Tipujem však, že už počas blížiacej sa desaťzápasovej domácej série nebude zimák zakaždým vypredaný. Slovan tak znova príde o peniaze. 

Riešenie, alebo tri

Ako každý problém aj tento má riešenie. Asi aj viac, ako jedno. Slovan môže napríklad zohnať na celú sezónu dosť peňazí. Síce sa to doteraz zrejme ani raz poriadne nepodarilo, vylúčiť to ale nemôžme. 

Môže napríklad aj zatrúbiť na ústup a uskromniť sa v menej finančne náročnej lige. Náročky nepíšem v slovenskej, keďže neviem, na akú by si v takom hypotetickom prípade trúfol. Tu treba spomenúť, že aktuálne silnie tlak v KHL na zoštíhlenie počtu účastníkov. Spomínajú sa najmä neruské kluby. V Číne na hokej nikto nechodí, na Slovensku niet na výplaty, o sekere Jokeritu som písal vyššie. Možno ak odseknú kluby, ktoré tlači ku dnu potreba drahého cestovania po ďalekých tripoch a súťaž sa stane viac ruskou, priláka viac  hokejistov z Ruska, ktorí sú v Kanade a Amerike. 

Je tu ale ešte jedna možnosť. Na Západe úplne bežná. Klub predať. Nepochybne má značka hokejový Slovan veľkú hodnotu. Minimálne takú, aká by pokryla všetky aktuálne záväzky a ešte by zostalo aj na kávu. Má aj potenciál. Stále odmietam uveriť, že v jednom z bohatších regiónov EU, v krajine kde hokej je a bude najpopulárnejším športom a v polmiliónovom meste s desaťtisícovým štadiónom sa hokej pod značkou Slovan nedá robiť v čiernych číslach aj v KHL. Teda ak nie v obrovskom zisku, aspoň bez straty. 

Podľa mňa je posledná možnosť pre značku Slovan v jej dnešnom stave najlepšou. Inak budú musieť každý rok vydávať charitatívny novoročný kalendár, ktorého výťažok predaja pôjde na nedoplatky hráčom. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár