Pondelkové tréneroviny - Polročné vysvedčenie

12.12.2016 / Richard Hanzlik
Žilina za tri? TakUrčitee! Šošoni zvládli jeseň na výbornú.  (photo: SITA/Martin Mednansky)

Žilina za tri? TakUrčitee! Šošoni zvládli jeseň na výbornú. / (photo: SITA/Martin Mednansky)

Hotovo. 19 kôl Fortuna ligy je za nami a s nimi aj jesenná časť súťaže, ktorá každým rokom naberá na popularite. Dobre si zapamätajte súpisky svojich mužstiev, pretože zimná prestávka je ideálnym obdobím na všetky tie Black Friday, Cyber Monday, prebudovanie kádra a niekomu sa možno podarí aj dobrý obchod. Najbližšie uvidíme futbal na domácej pažiti až koncom februára, dovtedy budeme trpieť pri prenosoch zahraničných súťaží. Kým však mužstvá s hráčmi odídu na dovolenky, zaslúžia si dostať vysvedčenie. A takto to dopadlo.

MŠK Žilina - 1

Najšikovnejší žiak v triede. Nielenže zbiera najlepšie známky, ale dokonca tak dobre vyzerá, že po ňom pokukujú už aj z vedľajšej školy. Profesor Guľa všetkým ostatným ukázal, že ich súboj o titul je len vecou zbožných želaní a na jar si to dohrá, aj keby jeho mužstvo polovicu zápasov len odchodilo. Dvanásť bodov na Podbrezovú, 17 na Slovan. To je dosť. Tu už ani DPH-čka nepomôže.

ZP Šport Podbrezová - 1

Chalanko, ktorý bol pred rokom rád, že sa vyhol reparátu, cez leto poriadne zamakal a dlho držal krok s triednym premiantom. Nemá síce toľko talentu, ale poctivou prácou vytrel kocúra aj bohatším spolužiakom. Nemusí byť dobrý vo všetkom, ale v triede plnej flákačov stále vyzerá ako Brad Pitt na sneme vládnej strany plnom Čaplovičov.

ŠK Slovan Bratislava - 3

Najbohatší čávo, ktorého takmer nikto v triede nemá rád, ale aj tak si veľa učiteľov myslelo, že by to mal byť on, kto bude hviezdiť. Drahé zahraničné pobyty jeho prejav nezlepšili, práve naopak. Do školy sa síce vozí na najdrahších autách od tatina, ale Fabiu z Podbrezovej nedokáže dobehnúť ani v McDrive.

FC Spartak Trnava - 3

Ocino mu síce kúpil najkrajšiu lavicu, ktorá mu mala konečne priniesť úspech, ale potom prameň vyschol. Od septembra nedostával vreckové na desiatu, takže sa začal flákať s tými najhoršími žiakmi v triede. Z jedného predmetu dokonca dostal nepopulárnu sedmičku, ale na konci roka sa do toho oprel a v triednom hodnotení stojí vyššie, ako sa čakalo.

MFK Ružomberok - 3

Nejako tradične sa od neho každý rok čaká viac, pretože hlúpy nie je. V niektorých predmetoch je doma, ale v iných zhorí na maličkostiach. Pritom kvalita tam vždy bola a aj sa na to dobre pozerá. Pod stromčekom si od rodičov veľa nenájde.

Spartak Myjava, MFK Zemplín Michalovce - 2

Napriek občasným dobrým čiastkovým hodnoteniam si obidvaja zastali svoje miesto v triede. Okrem rodičov od nich pravdepodobne nikto nemal veľké očakávania a hrajú presne to, na čo majú. Kým Myjava si v lete skúsila zahraničný Erazmus, Michalovce sú veľmi rady, že sa zaradili takto vysoko.

DAC Dunajská Streda - 3

Nebyť úspechov na konci ročníka, bola by to päťka s veršovaným pokarhaním od ministra školstva. Takmer celý ročník síce nebýval doma a prespania u spolužiakov z nižších ročníkov mu na sebavedomí nedodali. Navyše ani jeho otec poriadne nevedel, na čo sa má syn zamerať. Odkedy je však doma, veci sa zmenili, viac si verí a na jar sa chce prepracovať medzi tých lepších.

AS Trenčín - 4

Ak dva roky po sebe vediete v škole všetky rebríčky, je zaradenie medzi najhorších žiakov obrovským sklamaním pre rodičov a priateľov školy. Na ZRPŠ síce ocino hovoril o tom, že cez leto syn veľa stratil a nové hračky potrebujú čas na zohriatie. Nie vždy však nákupy vyjdú a s takým slabým peračníkom by ani Ľubomír Feldek nič poriadne nenapísal.

ViOn Zlaté Moravce - 3

Vilkovi ani v tomto ročníku život nič neuľahčí. Aby toho nebolo málo, v lete si zohnal doučovateľa, ktorý však o živote vedel menej, ako on sám. Dlho to vyzeralo, že o rok so školou sekne a začne si hľadať prácu v stravovacom reťazci, ale potom sa mu zo služobky vrátil otec, ktorý ho nakopol do zadku a v poslednom mesiaci zabral.

FK Senica, 1. FC Tatran Prešov - 4

Najchudobnejší žiaci v triede, ktorí sa postupne usadili pekne vedľa seba. Aj keď občas nevedia ani do 5 napočítať, jeden z nich bude musieť zostať v triede aj ďalší rok. Len verme, že za nich rozhodnú výkony v škole a nie finančná situácia rodičov.

V poslednom kole si náladu pred dovolenkou pokazila Podbrezová, ktorá darovala bod Prešovu. Ružomberok nezaváhal a proti Senici bral tri body. Dunajská Streda zastavila sériu ViOnu a Slovan si proti Myjave vyboxoval iba bod. V nedeľu rozdávala Žilina, nádielku si odniesli Michalovce. Finále jesene sa odohralo v Trnave, kde Trenčín zarobil bod. Ďakujem, že ste to vydržali 19 kôl, doprečítania vo februári. Odchádzam na sústredenie do Turecka.

ZP Šport Podbrezová - 1.FC Tatran Prešov 1:1, 1006 divákov

Kým Prešov ku koncu jesene lepí body ako sekretárka na Ministerstve dopravy tendre na nástenky, Podbrezová si dvoma stratami bodov natiahla stratu na Žilinu. Druhé miesto mali domáci isté už pred zápasom, takže vianočné odmeny budú hriať na duši minimálne do konca roka. Prešov pricestoval s titulom majstra remíz a pri momentálnej forme Senice mu ich už stačí získať len pár k tomu, aby sa v lige ohrieval aj o rok.

Domáci dlho ukazovali, kto je tu doma a Talian sa obracal viac ako pri hromadnom obede plného autobusu dôchodcov v pizzerii. Niekedy si poradil sám, inokedy mu pred bránkovou čiarou pomohli spoluhráči. Breznaník to naňho skúšal ako vedel, dokonca aj tlačil kareláby do hlavy cez whatsapp, ale vyšla iba jedna strela spoza 16-ky. Cez polčasovú prestávku sa v kabíne domácich podávali zabíjačkové špeciality, pretože v druhom polčase nachvíľu vypli, Kuciakovi vypadla lopta a Prešov šancu využil. Ani následná snaha domácich už nepomohla, Talian by totiž v sobotu ubránil aj parkovisko pred nákupným centrom.

Spartak Myjava - ŠK Slovan Bratislava 1:1, 837 divákov

Kým Slovan sa v sobotu definitívne rozlúčil so šancou ukázať, že to v lete s útokom na titul myslel vážne, domáci sa lúčili s kapitánom Černáčkom. Myjava postupne klesla na šiestu priečku tabuľky, ale vzhľadom na posledné výsledky môže byť rada aj za to. Slovan trocha prerotoval zostavu po prehre v derby a konečne sa mu do nej vrátil spasiteľ Kubík. Kto by bol kedy povedal, že sa v lige nájde mužstvo, ktoré bude Kubíka považovať za kľúčového hráča. Burnetta po výkone v derby poslali do Kauflandu k chladeným výrobkom.

Ako už všetci dobre vieme, úvody zápasu má Slovan rozprávkové. Pre súpera. Využila to aj Myjava, konkrétne Pekár z voleja. Veselšie bolo v druhom polčase. Najprv vyrovnal Oršula, ale Slovan zase poľavil a za bodmi sa tlačila Myjava. Posledné minúty si vychutnal aj Černáček, ale to bol všetko len predzápas. V hlavnom dueli si to rozdal Schett s Kúkoľom, zápas skončil na technické KO v prospech majstra krajiny Schetta. Vo svojom prvom zápase síce prehral s alkoholom, tentokrát si však renomé napravil.

MFK Ružomberok - FK Senica 2:1, 1075 divákov

Ak Ružomberok nedokáže s prehľadom poraziť Senicu, je niečo v neporiadku. Mužstvo, ktoré pred sezónou dúfalo v pohárové priečky vie doma súperom pekne naložiť, teraz však musí byť rado iba za tri body. Senica sa na zimnú pauzu tešila asi najviac zo všetkých mužstiev a pôjde do nej bok po boku s Prešovom, avšak s oveľa horšou formou. Ale rovnako ako HC Slovan, bez výplat. Peniaze kazia človeka.

Úvody zápasov zvykne mať Ružomberok silné. Bolo tak aj teraz, keď Leoš Mareš pomerne rýchlo skóroval, a potom mohli domáci všetky ďalšie šance s prehľadom zahodiť. Druhý polčas zapli hostia, lebo museli, nech to aspoň pred prázdninami vyzerá, že chcú ligu zachrániť. Udrel však domáci mančaft po tiki-take Gála Andrezlyho. Potom už ich nemusela mrzieť ani chyba pri kontaktnom góle hostí.

DAC Dunajská Streda - ViOn Zlaté Moravce 1:0, 3777 divákov

Do zápasu išli obidve mužstvá s peknými sériami. Domáci tri zápasy neprehrali, doma dva po sebe vyhrali, ViOn tri zápasy po sebe vyhral, a tak jedna z nich musela skončiť. Jarábkovi zatiaľ sochu pred štadiónom nepostavia, pretože tentokrát mu to už nevyšlo. Ale nebyť jeho návratu, ViOn zimuje v tretej lige a hráči si cez zimu musia zarábať na živobytie roznášaním letákov.

Ako dokáže herný prejav mužstva zmeniť príchod normálneho futbalového trénera, bolo vidieť na hre obidvoch mužstiev. Experimenty z úvodu jesennej časti nech slúžia ako varovný prst všetkým klubom. DAC mal viac gólových šancí, preto vyhral zaslúžene. Ale hostia nepredali kožku lacno. Trochu šťastia a mohli si brať okrem bodov do súťaže na čerpacej stanici aj bod ligový.

MŠK Žilina - MFK Zemplín Michalovce 7:1, 1757 divákov

Ako hovoril Ľudo Štúr, nie je nič lepšie, ako si koncom roka schuti zastrieľať. Žilina dostala na posledné kolo predvianočný darček v podobe súpera, ktorý na ihriskách súperov hrá, akoby sa bál pozápasovej bitky od domácich fanúšikov. Domáce mužstvo nastúpilo v plnej sile, nešetrili dokonca ani ten slávny valec, ktorý použili na Trnavu. Ak prejde v zime STK-čkou, majú sa aj ďalší súperi na čo tešiť.

Dať do polčasu 4 kúsky, to už je pekné aj na Barcelonu. Ktovie, čo sa v tých chvíľach preháňa hlavou brankárovi hostí. Či skôr nemyslí na to, ktoré dvere vedú z kabíny von. Na debakel bolo zamiesené vďaka tradične jednoznačnej prevahe domácich. Tá pokračovala aj po zmene strán, Hlohovský si poistil svoju pozíciu v tabuľke strelcov, Guľa sa potešil a Mensah dal histórii dôkaz, že aj Michalovce boli na polovici súpera.

FC Spartak Trnava - AS Trenčín 1:1, 2651 divákov

Na Národnom krtkodrome odohrali posledný jesenný zápas mužstvá, na ktoré ešte pred rokom bolo zvedavých viac ako 10 000 divákov. Teraz zaujal najmä trávnik, ktorý Spartak odkúpil z predzáhradky Sisy Sklovskej aj s albumom 25-tich fotiek na lehátku. Uchytil sa veľmi dobre, dážďovky si v ňom postavili mezonetové byty s terasou a garážovým státím a okrem toho sa na ňom dá hrať 3 minúty futbal. Potom už hráči hrajú len o to, kto z neho svojím pohybom odtrhne väčší kus trávy.

Trenčín loptu ľúbi minimálne rovnako ako Mourinho pozápasové tlačovky, preto ju v úvode viac držal a posúval. Najviac strelecky agilný bol Kalu, ale svojimi strelami ohrozil maximálne svoj meniskus. Trnava udrela z penalty, ale inkasovala po chybe. Najväčšiu šancu zápasu zahodil Mikovič, a tak boli obidve mužstvá spokojné hlavne s tým, že si nevytkli členky.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár