Ľadovo ostrý rebríček – Obkľúčení vlčou svorkou

13.12.2016 / Tomáš Tomeček
Marek Hovorka je kapitánom hladnej svorky. (photo: SITA/Jakub Julény)

Marek Hovorka je kapitánom hladnej svorky. / (photo: SITA/Jakub Julény)

Po dvoch týždňoch sa vraciam, aby som vám, milí čitatelia a čitateľky sprostredkoval rebríček aktuálnej sily našej jedinej a jedinečnej Tipsport ligy. Zaujímavosti týždňa na úvod v skratke:

 • V rebríčku sa objaví tajomno
   
 • Futbalová aj hokejová Žilina totiž strelila 7 gólov
   
 • V Bystrici smrdeli problémy s čpavkom
   
 • U20 v top lige lige skončila so 6 bodmi na konte
   
 • Najviac gólov v týždni obdržali Nové Zámky

 • Kľúč k otvoreniu ich svätyne našli súperi až 17-krát  
   
 • Najlepšie strieľal Zvolen, tretinu z 15 gólov nazbieral forward Puliš
   
 • Hoci sa cez víkend Cígerovci pokúsia aj o Švajčiarsky pohár, o týždeň rebríček bude

V tejto sezóne nazývame družstvá najvyššej národnej hokejovej súťaže najkrajšími menami z ich bohatej histórie. 

10. Newcastle United (Nové Zámky) (7.)

...sa rozpadávajú. Najmä ich obranný val. Tri zápasy a vyššie ohováraných 17 inkasovaných gólov (!) nezachránilo ani osem strelených a jeden bod uchmatnutý slabému Trenčínu. Iba 74 dosiahnutých gólov je najmenej zo všetkých, menej ich strelili len juniori. Zámočníci sú aj v efektivite streľby druhí najhorší, ani osem percent ich pokusov neprenikne za brankára súpera. Poslední sú ak v presilovkách, hoci v poslednom zápase proti Vlkom im aspoň jedna vyšla. Prehrali všetky tri zápasy, jediný bod doma s Vojakmi vybojoval Kytnár. Najproduktívnejší hráč klubu ale nemôže byť všade. 

9. Dukla Trenčín (6.)

Viete čo má spoločné víťaz hádky so ženou a úspechy Dukly Trenčín? Oboje existujú len v tvojej divokej predstavivosti. Ale vážne. Vojaci majú to najlepšie pre sezónu asi za sebou. Marcel Hossa sa snaží a v presilovkách skóruje týždeň, čo týždeň, nik sa ale k nemu nechce pridať. Naozaj neviem, čo budú v Trenčíne robiť, ak sa to Marcel rozhodne v klube zabaliť a dohrať ročník inde. Mikulášske dva body proti Zámkom sú málo, boli totiž jediné z deviatich možných. Prehra proti zraneniami zdecimovanému Martinu 5:3 a výprask od Zvolena 6:2 na lepšie ako 9. miesto v ĽOR stačiť nemôže. 

8. Sokol Partizán Liptovský Mikuláš (4.)

Liptáci sú svojim spôsobom unikátne mužstvo. Dokázali dotiahnuť do ligy všetkých troch Hunovcov, Urama, Cibáka, Faitha aj Križana. Len škoda, že v kalendári nemáme nalistovaný rok 2006. To by určite hravo figurovali v top trojke po základnej časti. Výkony ani v tomto týždni neboli vyslovene zlé, výhru so Zvolenom si zabezpečili 150 sekúnd pred sirénou. Zvyšné zápasy ale prehrali o tri góly: 1:4 proti Žiline a 3:6 proti Nitre. Najmä proti Corgoňom zápas nebol taký vyrovnaný, ako nasvedčuje výsledok. Prehrávali už 0:6. Možno by mohli skúsiť častejšie strieľať, v početnosti sú na úplnom konci zoznamu tímov ligy. 

7. Plastika Nitra (1.)

Baraní čpavok uniknutý v Banskej Bystrici spôsobil menší počet odohraných zápasov Corgoňov. V šlágri piatkového kola nastúpili v Poprade a od nabudených Kamzíkov dostali príučku 4:2. Chuť si napravili v zápase na liptovskej bryndzi, Mikulášska nádielka v nedeľu Partizánom bola rozotrená nedávno. Štefanka prežíva úspešné strelecké obdobie, stále sa darí Milamovi a pridal sa aj ťahúň Slovák. Doma naštartovali ďalšiu dlhú sériu výhier (6), v skutočnej tabuľke si pokojne sedia na trojke. 

6. Martimex Martin (10.)

Martin poskočil na šestku, nie ale vďaka nakladačka v Steel aréne. Tá bude hráčov z turčianskej záhradky ešte dlho prebúdzať zo zlého sna. Oceliari Suja s Klimom sa hŕstke Martinských fanúšikov pripomenuli troma gólmi pri výhre Košičanov 7:2. Z prehry sa ale otriasli raz-dva, mladý Varga skóroval proti každému z trojice súperov v týždni a Koyš zariadil 3 body proti Vojakom. Spolu s Korostinom sú „kaufom“ roka pre Martimex. V zápase s Kamzíkmi sa ukázalo, ako veľmi má Martin Poprad aktuálne vo vrecku. Vyhrali aj štvrtý zápas v sezóne. Síce si góly na otočku šetrili na poslednú päťminútovku, 3:1 z Popradského ľadu berú aktuálne aj tie najluxusnejšie tímy v súťaži. 

5. VSŽ Košice (5.)

Košice v prostriedku nášho rebríčka. Výhra s Martinom sa očakávala, Oceliari roztavili súpera utešenou sedmičkou gólov. V Poprade im však pec nekúrila tak, ako by mala a o výsledok museli aj po druhýkrát na tatranskom ľade bojovať až do predĺženia.  Ak sa stretnú vo vyraďovačke, východniarske derby bude krásne a napínavé. Košice relatívne dominujú štatistikám, strelili najviac gólov zo všetkých, v presilovkách len Nitra o dva viac. Zlepšujú obranu, gólman Habal má najviac shootoutov, štyri. Dokonca premenili prvú presilovku 5 na 3, nočná mora skončila! Potom ale prišiel televízny zápas s bystrickými Baranmi a výbuch, za ktorý im nič lepšie, ako päťku udeliť nemožno.

4. Poprad - Tatry (3.)

Poprad jemne klesol. Kamzíci síce pekne porazili Nitru a zobrali bod Košiciam, s Martinom ale nedotiahli dobre rozbehnutý zápas do bodovej koncovky. Bol to zápas utrpenia, premotivovanosti a blackoutu v poslednej tretine. Z pätnástich presiloviek využili oba tímy po jednej, čudujem sa, že rozhodcom vydržali píšťalky až do konca zápasu. Najmä druhá tretina musela v lícach bolieť (10 vylúčených). Ozimákov tím stále ťahajú Zagrapan s Lapšanským a Štrauchova formácia. Každopádne, zatiaľ im to skacká dobre. Poprad je už na priečke zaručujúcej playoff, len aby sa nezabudlo.

3. Lokomotíva Bučina Zvolen (8.)

Rytieri predviedli skok cez päť poschodí nášho poradia. K deviatim bodom z troch zápasov okolo Mikuláša Stašovcom chýbalo málo. Liptáci ich pribrzdili v telezápase na 213-ke a obrali ich o všetky body (3:4). Potom sa už rozstrieľali, v súboji hradov a Zámkov nadelili súperom šestku. Puliš potom zdecimoval Trenčín štyrmi banánmi, toľko ich nenašúpal v ročníku zatiaľ nikto. Takmer dvadsaťgóloví Ladislav Nagy s Tomášom Surovým sa budú musieť obzerať, či okrem Hovorku s Hossom neuvidia za sebou čoskoro aj Puliša. Z jedenástich gólov v sezóne dal päť v týždni, ktorý sa len nedávno skončil. 

3. Iskra Smrečina Banská Bystrica (9.)

Prekvapenie! Rozhodol som sa udeliť delené tretie miesto a prideliť ho aj Baranom z Bystrice. Najmä preto, že dokázali zdolať Žilinu aj Košice. Brankár s najkomplikovanejším priezviskom v hre Bacashiaua sa pred zápasom s Košicami zranil, Košarišťan nastúpil a hľa, hneď udržal shootout. Tomu sa povie mať pevné betóny a dobrého záložníka. Bystrica sa z troch prehier otriasla a v plnom deväťbodovom záťahu im zabránil len technický problém na vlastnom štadióne. Surový hrá v zlatej prilbe ako správny líder, aj po pauze sa rozbehnú dvoma zápasmi doma. 

1.Žilina (2.)

Neviem, ako u vás, u nás padá tma v decembri už o štvrtej hodine. V zimných mesiacoch nič čudné a predsa je niečo inak. Nocou sa šíri nepríjemný pocit očakávania, koho dostanú nabudúce. Svorka hladných vlkov sa javí príliš mocná... Keby som vedel písať thrillery, pri Žiline by som začal nejako tak. Proti Zámkom a Mikulášu spolu za 11:3, so slabšími nemali zľutovania. Úctyhodný zber bodov pribrzdila iba v tabuľke prvá Banská Bystrica. Z prvej formácie ide strach, ostatné výkonmi nezaostávajú a zasluhujú si rešpekt obetných baránkov súpera. Viete, čo hovorí, že patria do lepšej spoločnosti? Okrem top trojky (BB, KE, NR) sú jediní, ktorí majú kladný gólový pomer. Aktuálne sú na +14. 

Tomáš Tomeček

Tomáš Tomeček

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár