Hviezdy a babráci jesenného futbalu

13.12.2016 / Michal Mácsai
Rangelo Maria Janga si o miesto v článku hovoril celú jeseň. (photo: SITA/Martin Medňanský)

Rangelo Maria Janga si o miesto v článku hovoril celú jeseň. / (photo: SITA/Martin Medňanský)

Keďže svoje vysvedčenie za účinkovanie jesennou časťou Fortunaligy jednotlivé mančafty dostali včera v Trénerovinách kolegu Hanzlíka, je čas zhodnotiť aj viac menej individuálne výkony. Oceníme nielen výkony v pozitívnom zmysle slova ale aj tie, ktoré patria do tzv. Sunday league – ako v zápase po troch pivách a šiestich poldecákoch.

Než prejdeme k vyhláseniu top pozícii nášho neštandardného hodnotenia, oslávme najlepších hráčov, ktorí behali po prvoligových štadiónoch.

Tri Hviezdy Ligy

Filip Hlohovský 

Michal Škvarka

Jakub Paur

Jednoznačnou prvou „star“ je znovuzrodený Filip "Felipe" Hlohovský. Kedysi vlasatejší chlapčisko z Trenčína futbalovo v Slovane upadal (a nie je jediný svojho rodu, všakže?), Senica mu tiež príliš neprospievala. To, čo aktuálne predvádza v Žiline, po rokoch spôsobuje úsmev na tvári. Asi málokto čakal, že sa ešte niekedy vráti k výkonom, ktoré predvádzal pod hradom Matúša Čáka. Ak mu to takto pôjde ďalej, možno máme v reprezentácii aj náhradu za Stocha. A nie hocijakú, štrnásť gólov v devätnástich vystúpeniach pomaly nemôže ignorovať ani tréner Kozák. 

Druhým z partie Šošonov je dvadsaťštyriročné kapitánske Céčko, Michal Škvarka. Rola kapitána mu evidentne prospieva, na jeho hru sa radosť pozerať, k tomu desať gólov a strieborný venček druhého najlepšieho strelca ligy.

Tretie miesto obsadí jeden z hráčov, ktorý bol na slovenské pomery súčasťou veľmi netradičného obchodu. Smer Žilina z Trenčína nabral Jakub Holúbek, opačne sa poberal Jakub Paur. Práve druhý menovaný Jakub bol z tohto „trejdu“ zrejme šťastnejší, veď prichádzal k dvojnásobnému majstrovi. Dnes sa tabuľkovo viac smeje reprezentant Holúbek, pravdou však zostáva, že Jakubovi Paurovi prestup pomohol. Predvádza skvelý futbal, až mi ho je pri súčasnom stave AS ľúto. Dojem pokazil zápasom v Žiline, kedy sa skôr sústredil na súboje ako hru, avšak práve na ňom musí Ševela stavať. Prehľad, technika a k tomu štyri góly.

Zemiakové obsadenie získal (ne)starnúci strážca troch žrdí, Dušan Martin Kuciak z Podbrezovej. Brilantné zákroky predvádzal aj Šemrinec (TakUrčitee), podobné výkony podával len mladý Jakubech z Trnavy. O ňom ešte počuť budeme, hádam sa raz dožije aj poriadnej stopérskej dvojice. Senior Kuciak vo veku 34 rokov inkasoval iba 11 gólov, až desaťkrát si udržal čisté konto! Má obrovský podiel na šokujúcom druhom mieste Podbrezovej. 

Krém krému

Máme tu creme de la creme, či ako sa to píše. Poďme k top výkonom jesene na klasických ale i neklasických pozíciach.

Top Útočník, Otubanjo

Vzhľadom na počet gólov by vyhral Bratislavčan Seydouba Soumah, keďže ho považujem za útočníka. Nemám ho ale rád. Druhým do partie je napriek všetkému Rangelo Janga, ten dal gólov 8. Ďalších osemdesiat ale zahodil, takže víťazom sa stáva Otubanjo z Emešká Žilina. Osem gólov v štrnástich zápasoch a ako bonus nádherný lobík proti Dunajskej Strede.

Top Zahadzovač, Rangelo Janga

S prehľadom vyhráva útočník AS Trenčín. Chce sa mi plakať, keď vidím, koho musí Ševela stavať. Jeho percentuálna úspešnosť šancí sa limitne blíži k nule no aj tak dal osem kúskov. Ak ste ho videli naživo v Žiline proti MŠK, nožík sa vám otváral vo vrecku. Tak neforemne hrajúceho útočníka som už dávno nevidel. Ak k tomu prirátate šancu, čo doma spálil s Prešovom, o úsmevný deň máte postarané. Sranda začína v čase 3:00. 

Top Defenzíva, Podbrezová

De facto nemožné je vybrať len jedného obranu. Obranný štvorlístok Podbrezovej spolu s Kuciakom za nimi je jasným víťazom a držia FC Betonár Podbrezovú tak vysoko, ako je.

Top Výrok

František Kubík zo Slovana spôsobil, že som sa jeden deň takmer zadrhol čajom. To keď som čítal jeho vyjadrenie, ako dobehnú Žilinu a práve v televízii bežalo znásilnenie v priamom prenose, Žilina drvila Trnavu 7:0. Neviem, čo dávajú v Slovane hráčom na obed, museli to byť silné oné, dubáky. 

Druhým podareným je výrok trénera Michaloviec Antona Šoltisa. Ten povedal niečo v zmysle, že hráči sa na Žilinu pripravili lepšie, pretože mali viac času, keďže zápas s Ružou odložili pre nespôsobilý terén. Výsledok ich zápasu s MŠK asi poznáte, aj oni nakúpili sedem.

Syndróm Hossa

Najskôr krátke intro: ak sa náhodou nájde niekto, kto nevie, Marián Hossa mal obdobie, keď bol dva roky po sebe vo finále Stanley Cupu. Problém bol, že vždy na strane porazených. Keď hral za Detroit, vyhral Pittsburgh. Keď prestúpil do Chicaga, vyhral Detroit. Keď hral za Pittsburgh, vyhral Detroit, ale keď prestúpil do Detroitu, tak vyhral zase Pittsburgh. Až na tretí pokus mu to tam padlo. Niečo podobné zažíva aktuálne Miloš Volešák. Keď chytal v AS Trenčín, vyhral titul Slovan. Prestúpil teda do Žiliny, aby vyhral titul. Ten však dva roky po sebe vyhral jeho bývalý zamestnávateľ z Trenčína. Až teraz to vyzerá, že sa konečne dočká. Držíme brankárske palčáky.

Adept pre Oktagon 

Jednoznačným favoritom na nomináciu do zápasu MMA za futbalovú ligu je Mitchel Schett. Najskôr pred rokom v bujarom alkoholovom opojení z osláv trenčianskeho titulu nabúral a vyhodili ho. Hneď ho kúpil Slovan a Schett neváhal, tvrdo cez leto potrénoval a v sobotu na Myjave vyšperkoval formu. Dvomi údermi zložil myjavských hráčov, aby ho následne zložila myjavská lavička.

Top Marketing

Možno nezvyčajné, ale predsa sa zdá, že sme sa aj na Slovensku dočkali. Pomaly, ale isto. Obsah oficiálnych Facebookových stránok MŠK Žilina a AS Trenčín je na úrovni, ktorou dokážu zaujať fanúšikov na sociálnej sieti. Palec nahoru, ako by bratia Česi povedali.

Na delenom prvom mieste je aj akcia s názvom Tisícročná včela. Čo to trepem, pätnásťtisícová strela. Celkom zaujímavým spôsobom sa snaží prilákať viac ľudí na štadión. Pravdou je, že video z tých kopov si vždy rád pozriem. Aj vy, či?

Top Výkon

Poznáte vtipné obrázky z internetu, keď v 10. minúte niekto vedie 2:0 a nad ním už stoja postavičky zo Simpsonovcov a kričia „Stop, stop, už je mŕtvy!“ alebo hlášku „Né, pětku né“? Presne to mi napadlo, keď som videl dva zápasy MŠK Žilina. Sedmička Trnave a Michalovciam sú tým najlepším, čo sme na trávach rôzneho pôvodu a strihu videli. Ku cti Trnave slúži to, že sa stále snažila hrať dopredu a nebola odovzdaným súperom. No ale čo z toho, všakže. Michalovce betónovali, čo im sily stačili. Keby hrali otvorene ako Spartak, dostanú aj dvadsať.

Top Gól

Ťažká kategória, pekných kúskov bolo viac. Ale mňa najviac zaujal asi ten Vavrov do siete Myjavy. Najlepšia reakcia na nepremenenú penaltu je zo strednej vzdialenosti prepáliť všetko čo Vám stojí v ceste – aj s brvnom. Vidíte ho cca po 45 sekundách tohoto klipu: 

Top Tréner

Jednotkou je asi pre každého súdneho futbalového odborníka Adrian Guľa – po roku vymenil bývalého kolegu Martina Ševelu. Zo žilinských mladíkov vytvoril onen turbodiesel, ktorý šliape ako hodinky na 120 %. Som presvedčený, že ešte zďaleka neukázali všetko, čo v nich drieme.

Top Udalosť

Otvorenie (polo)štadióna v Dunajskej Strede. Zišla sa tam celá smotánka. Nech len v aspoň takom tempe pokračujú aj iné mestá.

Top Posila

Kerlon Foquinha. Že vám jeho meno nie je známe? Ak ste fanúšikom hry FIFA od EA sports, určite si pamätáte na mladého, talentovaného brazílčana Kerlona, s overallom na úrovni 80. Možno Vám je známy ako ten, ktorý hlavičkuje popri autovej čiare dovtedy, kým ho súper skopne k zemi. Svojho času jeden z top talentov Brazílie podpísal Trnave. Respektíve skôr Trnava podpísala jeho. Som len zvedavý, či taký hlavičkový dribling ukáže aj povedzme v Zlatých Moravciach, skôr ako ho nejaký Chorvát skopne.

Lúčime sa s vami i jesennou časťou, najbližšie zhodnotíme účinkovanie hráčov až v lete, po oslave žilinského titulu. Dočítania. 

Michal Mácsai

Michal Mácsai

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár