Rozšíriť MS je ako priliať vodu do guláša

14.12.2016 / Miloš Kubalík
Víťazný gól posledných MS dal v predĺžení finále Mario Goetze.  (photo: SITA/AP Photo/Victor R. Caivano)

Víťazný gól posledných MS dal v predĺžení finále Mario Goetze. / (photo: SITA/AP Photo/Victor R. Caivano)

Predstavte si, že máme chatu s kapacitou 32 kusov ľudí. Je dosť drahá, vkuse obsadená a ťažko sa na ňu dostať. Raz za štyri roky okrem Vás, pozvete ďalších 31 kamošov na víkendovú párty a kvalitný guláš.

Kamošov máte však na ksichtbuku viac ako postelí a chceli by sa zúčastniť všetci. Je to jedna z najlepších luxusných chát v kraji. Byť tam znamená zážitok na celý rok. Bazén, sauny, vírivé kúpele, večerný krb, množstvo čumilov okolo. Zvyšuje to prestíž u susedov z vedľajších dedín. Záujemcovia si to musia medzi sebou rozdať online v mariáši, z ktorých 31 postupuje priamo do domu. Vy ako hlavný organizátor máte účasť istú. Treba zabezpečiť kvalitné suroviny, pitie, čisté periny, program. A povedzme si úprimne, pri toľkom počte ľudí nie je každý kamarát ako kamarát. Niektorí sú lepší a požičiate im čokoľvek, popijete aj dve tri noci. Niektorých však vidieť moc nemusíme a už vôbec s nimi piť nechceme.

A teraz si predstavme, že by nás išlo 48. Väčšia chata, viac jedla a viac pitia. Viac peňazí. Medzi tými najlepšími kamarátmi aj viac tých nudných. Kto má 48 dobrých kamarátov? Bavíme sa len o mužskom pokolení, pretože ženy majú svoju vlastnú chatu. Ešte horšie. A čo tým chce autor vlastne povedať?

Rozširovanie turnaja turnajov

Prezident FIFA Gianni Infantino podporuje plán rozšíriť počet účastníkov MS. Návrhov je viac, šéf futbalovej federácie všetkých federácii však podporuje rozšírenie na 48 tímov už od MS 2026. To znamená viac miesteniek pre tímy z Afriky a Ázie, viac miesteniek pre malé futbalové krajiny. Na MS 2018 v matičke Ruskej sa ešte predstaví klasických 32 tímov. Z Európy sa predstaví 14 repre výberov. Južná Amerika má istotou štyroch miesteniek a jednu môže získať v baráži. Ázia rovnako ako Južná Amerika, Severná a Stredná Amerika po tri miesta a jedno miesto z baráže. Oceánia má šancu na účastníka len cez baráž. Myšlienkou je, otvoriť preto dvere pre ďalšie krajiny z týchto častí sveta.

Výhody to (Tak)určite má

Nedávno sme boli svedkom rozšírenia majstrovstiev futbalu na našom starom kontinente. Vďaka tomu sa na EURO 2016 mohli kvalifikovať aj tímy ako Slovensko, Wales, Island. Či bolo toto rozhodnutie správne sa vo Walese ani na Islande a koniec koncov ani u nás netreba pýtať. Videli sme osemfinále a Thomasa Müllera, či škrabkajúceho sa Jogiho Löwa z tesnej blízkosti. Wales videl v semifinále skoro do finále, Islandania sa do - „HU!“ - kali až do štvrťfinále. Pre malé krajiny je to futbalový ošiaľ, fatamorgána v priamom prenose. Veď aj my sme si mysleli, že budeme majstri Európy. Aspoň podľa niektorých. Peniažky sa sypú aj z reklám a televíznych práv, viac krajín, viac peňazí. Viac peňazí pre menšie národné futbalové zväzy. Viac popularity pre Infantina. Či som ja tomu nestúpil na otlak? Takurčite. Tu vidíme výhody rozširovania. Popularita futbalu stúpne v regiónoch, či mikroregiónoch. Napr. v takom Kongu, by stúpla určite pri zápase s Brazíliou, alebo Španielskom rapídne hore.

Skôr nás čaká väčšia nuda

EURO bolo skoro vždy pre účasť toho najkvalitnejšieho, čo starý kontinent ponúka, kvalitou zápasov koľkokrát príťažlivejšie a záživnejšie ako Mundial. Tohoročný turnaj vo Francúzsku však potvrdil aj iné. Čím viac tímov, tým väčšia nuda. Zápasy sa hrali na remízu, chýbalo väčšie vzrušo a čerstvo namleté korenie futbalu – góly. Trpaslíci proti favoritom vyrábali kvalitný betón na zákazku.

Majstrovstvá sveta vo futbale sú však čo do sledovanosti, prestíže a histórie, turnajom všetkých turnajov. Svetová špička je žiaľ stále zhruba rovnaká a nerozšíri sa rozšírením MS. Skôr sa na záverečný turnaj dostanú tímy, ktoré budú rady, že sú rady. Môže sa preto ľahko stať, že väčšinu skupinovej fázy budeme pozerať 90 minút do telky s rovnakým napätím, akoby sme pozerali 90 minút von oknom na snehové vločky. Alebo, ako nám dedo mráz kreslí obrázky na okno. To môže byť aj väčšia sranda. Je možné, že zápas napr. Ugandy s Novým Zélandom pretrhne historický rekord v sledovanosti. Ten negatívny. Nehovoriac o krajine, ktorá by mala takýto megaturnaj usporiadať. Infraštruktúra a počet štadiónov musí byť na úrovni, veď by sa mohlo hrať v až 16 skupinách po 3 tímy. To asi nebude ekonomické pre hocikoho.

Vrátim sa k úvodu a k našej chate. Je nás 32, ale chceme, aby prišlo ďalších 16. Máme sa predsa radi. Kvalitné suroviny na guláš máme však pripravené len pre nás, pôvodných 32. Akurát mäsa, akurát cibule, akurát zeleniny. Neostáva nám nič iné len doliať vodu, aby sa všetkých 48 účastníkov najedlo. Keď však do gulášu dolejeme veľa vody a dochutíme len korením, stane sa z toho obyčajná gulášová polievka. Chuť nejaká bude, ale kvalita slabšia. Občas sa stane, že sa zahryzneme do kvalitného, uduseného a mäkkého mäska. Niečo ako zápas medzi Mexikom a Nemeckom. Obávam sa však, že v tom guláši bude príliš veľa vody a takých zahryznutí bude pomenej. Ostane nám teda len sŕkať a sŕkať ochutenú šťavu, kým na spodku kotlíka neostane najhustejšie, odležané mäsko na ďalší deň. Pripravené na zahryznutie pre štvrťfinále, semifinále a finále.

Otázka na mieste je, prečo gulášová polievka, keď môžeme mať rovno kvalitný guláš? Isteže, aj ten sa vždy nemusí podariť. Stačí príliš veľa čili a soli a trpká príchuť je na svete. Niečo ako keď rozhodca zareže favorita v semifinále. Tak ako pri guláši, aj pri turnaji MS však platí rovnaké pravidlo. Rozšírením turnaja, kvalita utrpí na úkor kvantity. Menej je niekedy viac.

Miloš Kubalík

Miloš Kubalík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár