Výkon roka, sklamanie, najlepší športovec. Hlasujte v ankete TakUrčitee rok športu 2016

15.12.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
Peter Sagan na horskom bicykli. (photo: SITA/Martin Mednansky)

Peter Sagan na horskom bicykli. / (photo: SITA/Martin Mednansky)

Update: Dnes je posledný deň na hlasovanie v ankete TakUrčitee rok športu 2016. V článku nájdete priebežné skóre, prípadne iné zaujímavosti. A odkaz na hlasovací formulár.

Neviem ako vám, mne sa zdá, že rok 2016 bol najrýchlejší zo všetkých. Čo kedysi trvalo ako polmaratón mi dnes pripadá rýchle, ako dvojstovka Usaina Bolta. Aspoň, že bol práve končiaci rok plný skvelých športových zážitkov. Rozsúdiť a usporiadať sa ich pokúša kadekto, nechceli sme zostať bokom ani my. Najradšej to robíme spolu s vami, vitajte v ankete TakUrčitee rok športu 2016

Kategórie a nominovaní

Úlohy sme si rozdelili nasledovne: My sme určili kategórie a nominovaných, vy hlasujete. Máte na to čas do stredy 21. decembra. Vo štvrtok si potom vyhodnotíme víťazov a porazených, rovnako nájdete výhercov kníh a vecných cien. Pozrime sa teda na kategórie a nominovaných. Nasledujúce riadky čítajte luxusným hlasom Miša Hudáka. 

Zážitok roka

Bolo ich veľa. Vybrali sme po jednom z piatich najpopulárnejších športov - futbalu, hokeja (áno, aj v ňom sa jeden predsa našiel), cyklistiky, atletiky a tenisu.

Reprezentácia vyhrala krásny zápas proti Rusku, zimomriavky po góloch Weissa a Hamšíka majú viacerí pri každej spomienke dodnes. Peter Sagan obhájil titul majstra sveta a Matej Tóth získal olympijské zlato v chôdzi na 50 kilometrov. 

Krásnym zážitkom bola spanilá jazda Dominiky Cibulkovej turnajom majsteriek v Singapure. A ten hokejový zážitok? Team Europe, v ktorom hrali prím Slováci, šokovali hokejový svet a postúpili do finále Svetového pohára v hokeji. 

Update 21.decembra: Aktuálny rozdiel medzi prvým a druhým je menší, ako dve percentá. Hlasovanie je také napínavé, že na vianočnú manikúru postačia zuby. 

Sklamanie roka

Slovensko reprezentovalo na MS v hokeji znova neslávne. Futbalisti prehrali v osemfinále na EURO turnaji s Nemeckom tak, že druhý polčas sa už len dohrával. Trenčín je po jeseni biedne siedmy v tabuľke futbalovej ligy. 

Zostávajúce dve sklamania sú z iného súdka. Hokejový Slovan sa znova finančne trápi a jeho fanúšikom pomaly dochádza trpezlivosť. Možno aj rýchlo, len majú svoj klub tak radi, že ešte na KHL chodiť neprestali. Peter Sagan sa v Riu pokúsil o zázrak v pretekoch na horských bicykloch. Takmer sa mu aj podaril, nebyť defektu. Aj také sklamanie sa "počíta". 

Update 21.decembra: Prví traja, ktorí nepotešili si delia 80% vašej nepriazne. Aj tretie miesto v kategórii teda bude zaslúžené. 

Príbeh roka

Snažili sme sa ponúknuť vám príbehy, ktoré si možno na prvý pokus nevybavíte. Napríklad futbalisti treťoligového Liptovského Hrádku sú vo štvrťfinále Slovnaft Cupu, medzi ôsmimi najlepšími družstvami pohárovej súťaže. Spomedzi vyše 200 tímov sa dostali do najexkluzívnejšej spoločnosti majstrov republiky a pohárových víťazov. MŠK Žilina zas tak dlho verila trénerovi Guľovi a jeho mladíkom, až sa im podarila najdominantnejšia jesenná časť Fortunaligy v jej histórii. Majú po nej náskok 12 bodov pred druhou Podbrezovou, boja o titul sa dopredu vzdal aj tretí Slovan. 

Bratranci Škantárovci sa na olympiádu dostali až keď im Hochschornerovci uvoľnili olympijský kanál po zisku troch zlatých medailí a bronzu na OH. A hneď priniesli zlato, krásny príbeh vytrvalosti a excelentnej výkonnosti. Dominika Cibulková sa po zranení vrátila do top 10 svetového rebríčka, vyhrala turnaj majsteriek.

Jozef Metelka je bývalý tenista, ktorý sa po úraze, pri ktorom stratil nohu, presedlal na bicykel. Je z neho taký skvelý paracyklista, že súťaží so zdravými. Z paralympiády v Riu priniesol dve zlaté a jedno striebro. Nádhera. 

Update 21.decembra: Áno, áno, mohli sme pridať Petra Budaja a jeho návrat do NHL. Cena útechy ho možno poteší aspoň na diaľku.

Tréner roka

Silná kategória. Ján Kozák má aj po EURO dôveru a rešpekt ako tréner futbalovej reprezentácie. Matej Lipták, tréner Dominiky Cibulkovej, si zaslúži každý cent odmeny za rady, ktoré zverenkyni dáva počas zápasov v trénerských oddychových časoch. Nie je ale jediným tenisovým trénerom Maroš Vajda už dlhé roky trénuje Novaka Djokoviča a je jedným z top trénerom, ktorých sme kedy mali. 

Zvyšní dvaja sympaťáci priviezli zlaté olympijské medaily. Matej Spišiak, tréner Mateja Tótha si urobil skvelé meno so svojim zverencom a jeho dvoma svetovými titulmi za dva roky. Juraj Minčík, tréner Škantárovcov, dosiahol na vrchol pri premiére zverencov na OH.  

Update 21.decembra: Na prvých troch miestach sú tréner od futbalu, tréner od tenisu a tréner z olympiády. Ak sme nepomohli nevadí, ani sme nechceli.  

Individuálny výkon roka

Je náročné určiť najlepší výkon jednotlivca. Matej Tóth pochodoval 50 km za zlatom v Riu. Peter Sagan bicykloval stovky kilometrov za obhajobou titulu na MS v Katare. Štefan Svitko prešiel na motorke tisíce kilometrov na Rallye Dakar a skončil historicky druhý. 

Dominka Cibulková sa nečakane prebila až do finále WTA v Singapure, porazila Halepovú aj Kuznecovovú aj Kerberovú. O úspechoch Jozefa Metelku v Riu sme písali pred chvíľkou. Vyberte si. 

Update 21.decembra: Napíšeme len, že v tejto kategórii sa presadzujú favoriti. 

Kolektívny výkon roka

Dva futbalové zápasy z top turnaja roka sú v kategórii Kolektívny výkon roka. Zápasy Slovensko - Rusko 2:1 a Slovensko - Anglicko 0:0 na Euro 2016 zostanú v blahej pamäti futbalového fanúšika nadlho. 

A keď Team Europe porazil Švédsko 3:2 v predĺžení na Svetovom pohári v hokeji gólom Tomáša Tatara, skákali sme, ako keby Slovensko znamenalo celú Európu. Florbalisti zas ukázali, že nie je deviate miesto ako deviate miesto na MS. Po výhre nad Lotyšskom 6:5 po predĺžení na MS v Rige sme im všetci tlieskali. 

My za kolektívy počítame všetky výkony, na ktorých sa nepodieľal len jeden športovec. Preto môžete hlasovať aj za bratrancov Škantárovcov. 

Update 21.decembra: Ďalšia vyrovnaná súťaž. Aspoň na čele exkluzívneho zoznamu, top trojka delí skoro deväť hlasov z desiatich. 

Slovenský športovec roka

Po jednom zo všetkých najpopulárnejších športov, edícia Slovensko. Reprezentujú Marek Hamšík, futbal, Marián Hossa, hokej, Matej Tóth, atletika, Peter Sagan, cyklistikaa Dominika Cibulková, tenis. 

Update 21.decembra: Zajtra večer ocenia Športovca roka a my vieme predpovedať s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou, že medailisti budú rovnakí. Ale to poradie? To je stále na vás.

Svetový športovec roka

To isté platí pre globálneho športovca roka, ktorý práve končí. Za futbal tu je Cristiano Ronaldo, za hokej Sidney Crosby. Usain Bolt musí reprezentovať atletiku, Peter Sagan cyklistiku a Novak Djokovič je najlepší tenista. 

Update 21.decembra: Už sme prezradili dosť. Hlasujte a zajtra sa všetko dozviete. 

Hlasujte na tomto formulári a vyhrajte.

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár