Veľa kriku pre skoro nič

19.12.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
Dve prehry a jedna výhra. Bilancia reprezentácie v minulom týždni. (photo: SITA/Milo Fabian)

Dve prehry a jedna výhra. Bilancia reprezentácie v minulom týždni. / (photo: SITA/Milo Fabian)

Tri zápasy, jedna vysoká výhra (6:1, Francúzsko) a dve vysoké prehry (1:6 výber Tipsport ligy a 1:7 Bielorusko). Skóre 8:14. Bilancia reprezentačného výberu v minulom týždni nevyzerá ktovieako. Kaziť si kvôli tomu hokejové vianoce ale netreba. Stále ide najviac zo všetkého o prípravu na májový turnaj, v ktorom sa Cíger a spol. pokúsia po troch neúspešných rokoch znova dostať Slovensko do playoff. 

Na oltár propagácie ligy

Stredajší martinský experiment - vložený polo-exhibičný zápas Cígerovcov proti Lintnerovcom - nakoniec asi nedopadol úplne podľa predstáv všetkých zainteresovaných. Výber poskladaný pre Švajčiarsky pohár dostal naložené od výberu hráčov a legionárov domácej ligy tak, že si reprezentanti zlú náladu odniesli na pravidelný predvianočný turnaj. 

Za meradlo kvalitatívneho rozdielu medzi tým, čo korčuľuje doma a tým, čo korčuľuje v národnom drese ale verme nebude výsledok vydávať nikto. Dúfajme napríklad, že keď príde na skutočné potreby národného výberu, Tomáš Surový s Lacom Nagyom budú mať na sebe opačné dresy, ako mali v Martine. Prinajmenšom. 

Slovenská liga nie je o päť gólov lepšia, ako slovenská reprezentácia. Keď bude nabudúce chcieť národný tím urobiť niečo pre propagáciu ligy, bude lepšie označiť zápas za plnokrvnú exhibíciu. Napínanie síl sa ukázalo ako tak trochu kontraproduktívne. 

Mohli to aj zabaliť

Hokejovú depku totiž reprezentanti nestriasli v prvom zápase v Bieli. Bielorusi ich vyškolili 7:1, a to v bránke nebol novic Denis Godla, ale skúsený Ján Laco. Navyše kapitánom bol Vladimír Dravecký, ktorý dovtedy vo vážne myslenom zápase vo funkcii ešte neprehral.

Bielorusi sú tradičný súper, s ktorým sa už musíme porovnávať ohľadom ambícií na postup zo skupiny MS. Za posledných desať rokov je ich priemerné umiestnenie na koncoročnom turnaji reprezentácií vyjadrené číslom 10. Slovensko je na tom stále o čosi lepšie, nie však oveľa. Ak si odmyslíme mimoriadne Helsinki 2012, za nás hovorí nelichotivých 9.5 a aj striebro Vujtkovcov ho vylepšuje len o pol boda. 

Nakoniec sa ale podarilo trénerovi Cígerovi a hráčom víkend zachrániť. Francúzov, ktorí deň predtým s domácimi Švajčiarmi prehrali len o gól (0:1) sfúkli po dobrom výkone 6:1. Práve reakcia na dva zbabrané zápasy za tri dni bola najväčším pozitívom minulého reprezentačného týždňa. Hovorí sa, že v živote je dôležitejšie, ako zareagujete na krízu, ako kríza samotná. Preto je dobrým signálom, že hráči, ktorí vo Švajčiarsku boli, dokázali zahodiť zlé za hlavu a zdvihnúť hlavy. 

Francúzsko nie je ani Európskou hokejovou veličinou, no poslúžilo ako dobrý životabudič. Poučením z druhého reprezentačného turnaja v sezóne nech je nakladačka od bieloruského konkurenta. Najbližší rival vo svetovom rebríčku (my 8., oni 9.) zdvihol prst. V Kolíne ich v skupine mať nebudeme, možno dobre tak. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár